Haber Detayı
21 Ağustos 2013 - Çarşamba 09:33
 
‘Hipertansiyon, kalp, böbrek ve damarlarda rahatsızlıklara yol açıyor’
Nefroloji Uzmanı Dr. Davut Akın, toplumda sık rastlanan ve sinsi seyreden bir hastalık olan hipertansiyonun kimi hastaların kalp, böbrek ve damarlarında çeşitli sorunlara yol açabileceğini söyledi.
Sağlık Haberi
‘Hipertansiyon, kalp, böbrek ve damarlarda rahatsızlıklara yol açıyor’

Dr. Akın, halk arasında ‘tansiyon yükselmesi’ hastalığı da denilen hipertansiyonun, kan basıncında meydana gelen yükselme olarak tanımlandığını, son yıllarda bu tanımın sebebi tam olarak bilinmeyen, kalp damar sisteminde yapısal ve fonksiyonel hasarlar meydana getiren ilerleyici bir hastalık olarak değiştiğini ifade etti. 

KALP KRİZİNE KADAR GİDEN BÜYÜK PROBLEMLERE SEBEP

Akın, “Bu ilerleme, belirtisiz ve sinsi bir seyir gösterebilir. Vücutta atardamarlarda, kalpte ve böbreklerde ateroskleroz denilen ve damar yapılanmasında bozulma ile karakterize sorunlara yol açar. Daha da ileri giderek, halk arasında inme dediğimiz beyin rahatsızlığına veya kalp krizine kadar giden büyük problemlere de sebep olabilir. Bu nedenle, hipertansiyon hastalarının rutin sağlık kontrollerini ihmal etmemeleri ve ilaçlarını düzenli kullanmaları gerekir.” dedi.

BELİRTİLERİ ANLAMAK ÇOK GÜÇ OLABİLİR

Hipertansiyonun sinsi bir hastalık olduğunu vurgulayan Akın, hastalığın çoğu zaman belirti vermeden yıllarca devam edebildiğini belirtti. Akın, “Hipertansiyonun belirtilerini anlamak çok güç olabilir. Hatta bazen hiçbir belirti vermeyen ama yüksek risk taşıyan hipertansiyon vakalarına rastlanır. Bu nedenle de sessiz katil olarak da adlandırılır. Ancakvakaların küçük bir kısmında, ilk zamanlarda belli belirsiz baş ağrısı, baş dönmesi nöbetleri, zaman zaman burun kanamaları gibi belirtiler olabilir. Güneş altında uzun zaman geçiren hastalarda belirtiler daha ileri seviyede olabilir. Bu belirtiler, çoğu zaman hipertansiyon ilerlemiş ve yüksek sınırlara gelmiş olduğunda daha baskın görülür.” diye konuştu.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLMELİDİR

Hipertansiyonu olan tüm hastaların, tanı konduğu andan itibaren yaşama tarzı değişikliğine gitmesi gerektiğini anlatan Akın, “Yaşam tarzı değişiklikleri; tuz alımının kısıtlanması, fiziksel egzersiz yapılması, sigara kullanımına son verilmesi, ideal kiloya inilmesi, alkol kullanmaktan kaçınılmasıdır. Eğer hedef kan basıncı değerlerine ulaşılamazsa ilaç tedavisine başlanır. Buna karşılık kardiyovasküler hastalık riskinin yüksek olduğu hastalarda yaşam tarzı değişikliği önerisi ile birlikte vakit kaybetmeden hemen ilaç tedavisine başlanır.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nefroloji, Uzmanı, Dr, Davut, Akın, toplumda, sık, rastlanan, sinsi, seyreden, b
Yorumlar
-orta bloklar sağ bitiş -->
Haber Yazılımı