BasiskeleSanayi
yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
26 Aralık 2017 - Salı 18:09
 
Korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların korunmasına, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla gerçekleştirilen Sokakta Çalışan Çocukların Korunmasına İlişkin Yasaklama Kararı İl Eylem Planı Çocuk ve Gençlik Merkezi Modeli Toplantısı, Vali Hüseyin Aksoy'un başkanlığında yapıldı.
Gündem Haberi

Valilik Karamürsel Alp Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy'un yanısıra, Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, İlçe Kaymakamları, Cumhuriyet Savcısı Özlem İlhan Uzunca, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutan Vekili Alb. Salih Akbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İl Müdürü İsmet Çalışkan, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Bekir Yümnü, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol  ve diğer kurum yetkilileri katıldı. 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Dilek Kılıçkıran'ın sokakta çalışan, çalıştırılan çocuklara dair İl Eylem Planını  sunması ile başlayan toplantıda Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında; “Kocaeli'de çok yaygın olmamakla birlikte sokakta çalışan ve dilenen çocuklarımız var.  Bununla ilgili arkadaşlarımıza bir çalışma yapmalarını istedim. Bu toplantıda bunları sizlerle paylaşmak ve sizlerden gelen önerileri dinlemek üzere bir aradayız.

ÇOCUKLARIN SOKAKTA ÇALIŞMASINI  VE DİLENMESİNİ ASLA KABUL ETMİYORUZ
Sokakta çalışan yada dilenen çocuklarımızın kayıtlarını mutlaka çok sağlıklı bir şekilde tutmalıyız. Bu kayıtlarla sayılarını tespit ettiğimiz çocuklarımızın TC Kimlik numaralarını alarak, belirli periyotlarda kurumlarımızla paylaşacağız. Öncelikle bunu Milli Eğitim Müdürlüğümüzle paylaşarak, okula devam edip etmediği konusundaki sorumluluğu Milli Eğitim Müdürlüğümüz üstlenerek, takibini yapacaktır. Okul çağını geçen çocuklarımızın da açıktan eğitimini sağlayacak. Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz bu çocuklarımızın ne tür sportif faaliyetler yapabileceğini belirleyerek, ortaya koyacak. Bu çocuklarımızın suç işleme durumunun olup olmadığı, uyuşturucuya bulaşmış mı gibi konularda Emniyet Müdürlüğümüz ve Jandarma Komutanlığımız takibini yapacaktır. Sağlık Müdürlüğümüz bu çocuklarımızın sağlıkla ilgili bir sorunlarının olup olmadığını takip edecek. Tespit ettiğimiz çocuklarımızın ailelerinin ekonomik durumları iyi olmayabilir. Bunu meslek haline getirip de çocukları üzerinden gelir elde etmek isteyen ailelerde var. Eğer ekonomik sorunları varsa biz bu ailelere gerekli yardımları yapacağız. Çocukların sokakta çalışmasını asla kabul etmeyeceğiz. Ekonomik nedenler bizim için bir gerekçe oluşturamaz. Bizim işimizi zorlaştıran en önemli konu Suriye kökenli çocuklarımız geliyor. Bunlarla ilgilide Göç İdaresinin sorumluluğunda çalışmalar yürüteceğiz. Özellikle oturma iznini bizden almamış olan Suriye kökenli bir çocuk varsa, onu hangi ilden oturma izni almış ise o ile sevk edeceğiz. Eğer ilimizden almış ise aileleri bu konuda ikna edeceğiz ve onların çocuklarını sokakta çalıştırmamaları konusunda bir mutabakata varacağız. Gerekirse onlara da para cezası uygulayacağız. 
“KOCAELİ SOKAKLARINDA ÇALIŞAN ÇOCUĞUMUZ YOK DEDİĞİMİZ ZAMAN İŞİMİZİ YAPMIŞIZ DEMEKTİR”
Sokakta çalışan çocuklar dışında sokakta dilenmeleri de ortadan kaldırmamız gerekiyor. Dilenmek suçtur. Biz bir yasak kararı alacağız ve gerekirse bir üst genelge ile ilgili kurumlarımıza göndereceğiz. Biz bir kişiye kabahatler kanunu gereği ceza kesebilmemiz için onun hukuki alt yapısını sağlıklı şekilde oluşturmamız lazım. Sokakta çalışan çocuklarımız konusunda halkın ve kamuoyunun desteği çok önemli. Daha önceki görev yaptığım şehirlerde bir çok afiş hazırlayarak, halkı bu konuda duyarlı hale getirmiştik. Vatandaşı, sivil toplum örgütlerini bu konuda duyarlı hale getirmek ve çocukların bu konuda çalışmaları konusunda bir karşı duruşu ortaya koymak lazım. Etkin bir mücadele yapabilme bakımından herkesin bu konuya gönülden inanması ve destek vermesi lazım.  Burada her kurumun o sorumluluğu hmesi ve çalışma içerisinde yer alması gerekmektedir. Arkadaşlarımızın konuyu sahiplenmesi,  duyarlı hale gelmesi ve bu duyarlılık çerçevesinde de bu çalışmaları yürütmesi gerekiyor. Buradaki amacımız;  aileleri mağdur etmek değil,  sokaktaki dilenmeyi ve çalışmayı tamamen önlemektir. Kocaeli sokaklarında çalışan çocuğumuz yok dediğimiz zaman işimizi yapmışız demektir. Hiçbir çocuğumuz kalmayıncaya kadar bu noktalarda bu gayretimizi ortaya koyacağız. 
Sokakta çalışan ve dilenen çocuklarımızın uyuşturucuyla da ilişkileri söz konusu olabilir. Uyuşturucu eylem planımızda ön gördüğümüz çalışmaları da sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve orada aldığımız kararları yerine getirilip getirilmediği, getirilmiş ise bu noktalarda yürütülecek çalışmalarda eksikliklerimizi görmek ve tamamlamak durumundayız.” diyen Sayın Valimiz toplantıya katılan tüm kurum temsilcilerine teşekkür ederek, gerekli hassasiyetin sağlanması konusunda talimatlar verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı