yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 18:20
 
120 YILLIK ÇEYİZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Değirmendere eski Belediye Başkanı Saniye Altuncu’nun kızı Makbule Ayla Altuğ’un çeyiz sandığından çıkan eserlerle Değirmendere Yalı evlerinde sergi açtı. Sergide 120 yıllık çeyizler görücüye çıktı.
Değirmendere Haberi
120 YILLIK ÇEYİZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Tarihi Yalı Evleri’nde 120 yıllık çeyize ait ürünler sergilendi. Makbule Ayla Altuğ’un çeyiz sandığından çıkan eserlerle gerçekleştirilen Değirmendere Kültürünü Tanıtım Sergisi,  Gölcük Belediyesi Değirmendere Tarihi Yalı Evleri’nde düzenlendi. Sergi açılışına Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Belediyesi Genel Koordinatörü Nihat Abiş, Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci,  sergi sahibi Makbule Ayla Altuğ, Gölcük Kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Bayram ve davetliler katıldı.

ÜRÜNLER  120 YILLIK
Makbule Ayla Altuğ sergide yer alan çeyizin bir kısmı, Değirmendere Eski Belediye Başkanlarından Saniye Altuncu’nun annesi Ayşe Güler’in anneannesi, Fatma hanıma ait. Sergilenen eserler, Fatma hanımın annesi İnci hanım tarafından yapılmış olup en az 120 yıllık bir tarihe sahip. Değirmendere’nin Yunan işgali sırasında Ayşe Hanım, çocukları ile birlikte çeyizi ata yükleyerek üzüm bağındaki barakaya götürerek korumuş. Bu dönemde Değirmendere’de erkeklerin çoğu denizcilikle uğraşmakta olup İstanbul’a meyve götürmekte, oradan aldıkları silah ve cephaneyi İzmit’e taşımaktaydılar. Çocuklarına olduğu kadar geçmiş değerlerine sahip çıkmak, ailenin kadınlarına ait bir görev olmuştur. “Kız beşikte çeyiz sandıkta” töresi ile hazırlanan ve Makbule Ayla Altuğ’un annesi Saniye Altuncu tarafından özenle saklanan bu çeyiz, dün de Değirmendere Yalı Evleri’nde sergilendi.

‘ALTUNCU, ÇOK ZOR KOŞULLARDA BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPMIŞTIR
Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Değirmendere Körfez’in bir incisi konumunda. Biz de bu inciye yakışır şekilde hizmet etmenin gayreti içindeyiz. Yalı Evleri de tarihi dokuyu gün yüzüne çıkardığımız en önemli eserlerden biriydi. Evde bu eserleri bir defa sergileyen Ayla hanımın sergisini, bugün Yalı Evleri’nde sergiliyoruz. Sami Cansu’nun da katkısı ile bu sergiyi burada açıyoruz. Emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bir kez daha değerli başkanımız Saniye Altuncu’ya Allah’tan rahmet diliyorum. Çok zor koşullarda belediye başkanlığı yapmıştır. İnşallah bizlere hakkını helal eder. Değerli konuklarımıza hoş geldiniz diyorum” dedi.

GÖLCÜK FARKLI
Sergi sahibi Makbule Ayla Altuğ, “Ben gerçekten coşkuluyum. Bu sergiyi açtığım için çok şanslı ve mutluyum” dedi. Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, “Değirmendere, Gölcük’ün en güzel nişanelerinden biri. Tarihi özelliğini Yalı Evleri’nde yaşıyoruz. Değirmendere’nin köklü ailelerinden biri olan eski belediye başkanının ailesinin sergisini gezeceğiz. Değerli başkanımıza, emeği geçen herkese, sergiyi açan aileye teşekkür ediyorum. Gölcük farklı” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 120, YILLIK, ÇEYİZ, GÖRÜCÜYE, ÇIKTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı