Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 16:57
 
163 BİN 485 KADINA EĞİTİM VERİLDİ
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy önderliğinde başlatılan “Kocaeli Kadın Sağlığı” projesinde yüzde 25 hedefin üzerine çıkan sağlık çalışanlarına başarı belgesi verildi. Vali Hüseyin Aksoy “Yaklaşık 1 yıl önce başladığımız projenin yüzde 23.4’üne ulaştık. Hedefimiz kadınlarımızı daha duyarlı hale getirmek. Kadınlarımızın karşılaştığı hastalık meme kanseri. Meme kanserini kendi kendine tespit etmek amacıyla kadınlarımızı bilgilendirdik. Onlara farklı bilgi vermeyi de arzu ettik. Kadına yönelik şiddetten, normal doğuma kadar birçok eğitim verildi. Çok önemli çalışmalar ortaya konuldu. Kadın nerede varsa arkadaşlarımız oraya gidip, kadınları bilinçlendiriyor. Kocaeli genelinde her ilçede bu projeyi anlattık Bundan sonra hedefimiz yüzde yüzde ulaşmak”dedi.
Sağlık Haberi
163 BİN 485 KADINA EĞİTİM VERİLDİ

Kocaeli Valiliği tarafından yürütülen "Kadın Sağlığı Eğitim Projesi" çerçevesinde, 163 bin 485 kadına, başta meme kanseri olmak üzere kadınlarda en sık görülen hastalıklarla ilgili eğitim verildi. Proje kapsamında hedefin en az yüzde 25'ine ulaşan ilçeler ödüllendirildi.

Temel amaç, kadınları bilinçlendirmek
Yaklaşık bir yıl önce uygulamaya geçirdikleri projeyle 163 binin üzerinde kadına eğitim vererek, hedefin yüzde 24,3'üne ulaştıklarını belirten Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, "Temel amacımız; kadınlarımızı bilinçlendirmek. Kadınlarımızın karşı karşıya kaldığı kanser türleri arasında meme kanseri ilk sırada geliyor. Meme kanserinde de erken teşhis çok önemli. Bunun için de kadınların kendi kendini muayene edebilecek bilgi seviyesine ulaşması ve bu konuda farkındalık oluşturabilmek adına bu projeyi başlattık" dedi.

15-69 yaş arasındaki 671 bin kadın hedefleniyor
Kocaeli'de yaşayan 15-69 yaş arasındaki 671 bin kadının tamamına ulaşmayı planladıklarını aktaran Vali Aksoy, kadınları meme kanseri dışında da birçok farklı konuda bilgilendirdiklerine dikkati çekerek; "Kadına yönelik şiddetten obeziteye ve normal doğumun önemine kadar birçok konuyu kapsayan bir eğitim programı sürdürüyoruz. Bugüne kadar çok önemli çalışmalar ortaya konuldu" diye konuştu. Eğitim çalışmalarının Kocaeli'nin tüm ilçelerinde yürütüldüğünü aktaran Aksoy, bugün hedefin yüzde 25 ve üzerine çıkan ilçeleri ödüllendirdiklerini sözlerine ekledi.

"163 bin 485 kadına ulaşıldı”
Proje içeriği hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdür Yardımcısı İnci Sobi de Kocaeli'de yaşayan 15-69 yaş arasındaki 671 bin 439 kadını hedef kitle olarak belirlediklerini kaydetti. Proje kapsamında öncelikli olarak, kadınlarda en sık görülen meme kanserinin erken tanısında, kendi kendine muayenesini yapmayı öğretmeyi amaçladıklarını dile getiren Sobi, bunun yanı sıra katılımcılara rahim ağzı ve kalın bağırsak kanseri, kadın ve meme sağlığı, normal doğumun ve emzirmenin önemi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sağlıklı beslenme gibi birçok konularda eğitim verdiklerini anlattı.

67 kadın tanı ve tedavi merkezlerine yönlendirildi
Sobi, temel amaçlarının kadınların sağlığını korumak ve yaşam kalitelerini arttırmak olduğunu vurgulayarak; "Sayın Valimizin eşleri Hülya Aksoy hanımefendi himayelerindeki projenin çalışmalarına 23 Ekim 2017 tarihinden itibaren başlandı ve 163 bin 485 kadınımıza ulaşıldı. Bu da hedef kitlemizin yüzde 24,3'üne denk gelmekte. Yaptığımız eğitimler sonucunda talepte bulunan 669 kadınımız da doktorlarımız tarafından muayene edildi. Bu muayenelerin sonucunda anormal bulgu tespit edilen 67 kadınımız tanı ve tedavi için uygun merkezlere yönlendirildi" dedi.

Hüseyin Aksoy” Değerli Katılımcılar, Kadın Sağlığı Eğitim Projesinde görev alan ve belirli bir başarıyı yakalamış olan arkadaşlarımıza başarı belgesi vermek üzere bir aradayız. Ekim ayı meme kanserinde farkındalık ayı ve bu farkındalığa biraz daha katkı sunabilmek adına bu ay içerisinde başarı belgelerini vermeyi arzu ettik.  Yaklaşık bir yıl önce başladığımız bu projede hedefimizin yaklaşık olarak 24.3'üne ulaştık. 163 bini aşan bir sayıya ulaştık ve buradaki hedefimiz; Kocaeli nüfusunun 671 bin olan 15-69 yaş arasındaki kadınlarımıza ulaşabilmektir. Buradaki temel amacımız kadınlarımızı bu konuda bilinçlendirmek ve daha duyarlı hale getirebilmektir.
 Kadınlarımızın karşı karşıya kaldığı kanser türlerinin başında ilk sırada meme kanseri geliyor. Meme kanserinde de erken teşhis çok önemli ve bunun için de kendi kendini muayene edebilecek bilgi seviyesine ulaşabilmek ve bu konuda bir farkındalık yaratabilmek adına biz bu projeyi başlattık. Sadece meme kanseri konusu değil, kadınlarımızı bulmuşken birçok noktada farklı bilgileri vermeyi arzu ettik. Bu eğitim programı kapsamı içerisinde de bugüne kadar çok önemli çalışmalar ortaya kondu. Bu projenin koordinatörlüğünü yürüten Hülya Hanımefendiye çok teşekkür ediyorum. Bu projenin esas yüklenicisi, sahiplenen ve alanda yürüten başta İl Sağlık Müdürümüz olmak üzere İlçe Sağlık Müdürlerimiz ve Sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Buradaki temel amacımız; kadının olduğu her yere giderek bu projeyi onlara anlatmaktır.  Bu noktada kadınlarımızın daha duyarlı hale gelmesi ve bir farkındalık yaratabilmektir. Bu eğitim sonrasında bir kadınımızın bile erken teşhis ettirilmesine fırsat yaratacak bir çalışmayı ortaya koyduysak buda bizim bütün yorgunluğumuzu alacaktır. 

Hedefi gerçekleştiren ilçeler
Konuşmaların ardından şu ana kadar hedefi gerçekleştirme oranı en yüksek ilçeler açıklandı. Karamürsel yüzde 59,7 ile ilk sırada yer alırken, onu yüzde 41,2 ile Kartepe, yüzde 36,8 ile Kandıra, yüzde 35,2 ile Gölcük, yüzde 33,3 ile Körfez, yüzde 32,5 ile Derince ve yüzde 30,6 ile Çayırova takip etti. Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, proje kapsamında söz konusu ilçelerin sağlık müdürleri ve projede görev alan personele başarı belgelerini takdim etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 163, BİN, 485, KADINA, EĞİTİM, VERİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı