yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 15:57 Bu haber 846 kez okundu
 
388 BİN KADINA SAĞLIK EĞİTİMİ VERİLDİ
Vali Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy'un Koordinatörlüğünde İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yürütülen “Kocaeli Valiliği Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” ilimizde başarı ile sürdürülmektedir.
Sağlık Haberi
388 BİN KADINA SAĞLIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Bu proje kapsamında;  20 yaşından itibaren tüm kadınlarımıza, meme kanserinin erken tanısında çok önemli olan kendi kendine meme muayenesini yapmasını öğretmek ve her ay uygulanması sağlamak, Aile Sağlığı Merkezleri ile KETEM'lerde ücretsiz uygulanan meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserleri tarama hizmetleri konusunda bilgilendirmek ve bu hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak, kadın üreme sağlığı, menopoz, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemini anlatmak, fiziksel aktivite, obezite ve diyabetten korunmak için neler yapılması gerektiği konusunda kadınlarımızı bilinçlendirmek, organ bağışının toplum için önemini anlatmak, kadınlarımızı şiddete uğradığında, uğrama tehlikesiyle karşı karşıya kaldığında ya da böyle bir duruma tanıklık ettiğinde başvurabileceği kurum ve kuruluşlar ile 6284 sayılı Kanun hakkında bilgilendirmek amaçlanmaktadır.

Vali Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy tarafından 23 Ekim 2017 tarihi itibariyle ilimizde başlatılan ve bu güne kadar İl genelinde 15- 69 yaş arası 388 bin 209 kadınımıza ulaşılarak,  proje ile ilgili verilen  eğitim, 100  e ulaşana kadar devam edecektir.

Eğitim sonrası da takipler devam etmekte olup, anormal bulgu tespit edilen kadınlarımız tanı ve tedavi işlemleri için ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilerek, takip ve tedavileri yapılmaktadır. 

Bu doğrultuda 8-14 Nisan Polis Haftası kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Hülya Aksoy'un yanı sıra  İl Emniyet Müdürü Necati Denizci'nin eşi ve Polis Eşleri Derneği Kocaeli Şube Başkanı Aliye Denizci, Kartepe İlçe Emniyet Müdürü Adnan Aksakal'ın Eşi Yasemin Aksakal, Darıca İlçe Emniyet Müdürü Turhan Aksoy'un Eşi Sevgi Aksoy, Personel Şube Müdürü Tuncel Yıldırım'ın eşi  Esma Yıldırım, Polis Eşleri Derneği Kocaeli Şubesi Kadın üyeleri ve çok sayıda İl Emniyet Müdürlüğünde görevli kadın polis katıldı. 

8-14 Nisan Polis Haftası kapsamında İl Emniyet Müdürlüğünde görevli kadın polislerle bir araya gelen Sayın Hülya Aksoy, yapmış olduğu konuşmalarında; “Değerli emniyet mensupları hepiniz projemize hoş geldiniz. 23 Ekim 2017 tarihi itibariyle İlimizde kadın sağlığı projesi başlattık ve hızla çalışmalarımız devam ediyor.  Öncelikle Aliye hanıma bizi sizlerle buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. Bugün burada olmak benim için gerçekten çok anlamlı çünkü çok önemli bir görevi ifa ediyorsunuz. Bu anlamda sizlerle bir arada olmaktan çok memnuniyet duyuyorum. Projemizi sizlerle paylaşmak için buradayız. Her toplantımızda bunu belirtiyorum; kadın evin temel direğidir. Sizler birer eş, evlat ve annesiniz, aynı zamanda da önemli bir görev yapıyorsunuz Bu anlamda sizler çok sağlıklı olacaksınız ki hem bu kadar önemli bir görevi, hem de ailenize karşı olan görevlerinizi daha özverili bir şekilde yapabilesiniz. Burada dinlediklerinizi lütfen kendinizde uygulayın, etrafınızda da bilmeyen kadınlar varsa onlarla da paylaşırsanız projemiz amacına ulaşmış demektir. Bu vesile ile 8-14 Nisan Polis Haftanızı kutluyor, önemli görevinizde başarılar diliyorum.”  diyen Sayın Hülya Aksoy, katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından,  İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. İnci SOBİ tarafından kadınlarımıza, meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemi, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, 6284 Sayılı Kanun ve kadına yönelik şiddet, sigara, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının zararları konularında eğitim verildi, kendi kendine meme muayenesini anlatan video gösterimi yapıldı ve bilgilendirici el broşürleri dağıtıldı.
      
Kadınlarımız tarafından yoğun ilgi gören program katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 388, BİN, KADINA, SAĞLIK, EĞİTİMİ, VERİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı