Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 19:02
 
5 AYDA 5 TESİSE CEZA KESİLDİ
Kocaeli Valiliği 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle, yazılı bir açıklama yayınladı. Çevre gününden ve yapılan çalışmalardan bahsedilen açıklamada, 2018’de sadece 5 aylık sürede, Kocaeli’nde 940 tesisin denetimden geçtiğini ve 13’üne 776 bin 979 lira para cezası uygulandığı vurgulandı
Kocaeli Haberi
5 AYDA 5 TESİSE CEZA KESİLDİ

Dünya nüfusunun hızla artması, buna bağlı olarak artan sanayileşme ve kentleşmenin çevre ile ilgili problemlerin artmasına neden olduğunu,Bu problemlere ilişkin farkındalık oluşturmak ve doğal çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir karar ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edildiğinin belirtildiği Aksoy’un açıklamasında şu ifadeler kullanıldı. “Sağlıklı, yaşanabilir, yeşil, daha güzel bir dünya için üzerinde durulması gereken öncelikli konulardan biri çevre konusudur. Gerekli önlemler alınmazsa, başta iklim değişikliği olmak üzere çok ciddi küresel çevre sorunları insanlığın geleceğini tehdit edecektir.Çevrenin korunması ve ekolojik dengenin sağlanması bugün ulusal sorun olmaktan çıkmış, evrensel boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizin çok özel ve güzel köşelerinden biri olan ve yoğun sanayileşmenin bulunduğu ilimizde de çevrenin iyileştirmesine yönelik çalışmalara öncelik verilmesi Valiliğimizin hassas davrandığı çalışma alanlarından birisidir. “
Açıklamanın devamında, çevre konusunda Kocaeli’nde yapılan çalışmalardan bahsedilerek 11 olan hava kalitesi istasyonunun, 2017 yılı sonu itibari ile 13 e çıkarıldığı belirtilerek “Hava kalitesinin değerlendirilmesi için, Dilovası’nda 4, İzmit’te 3, Gebze’de 2, Başiskele, Yeniköy, Kandıra ve Körfez ilçelerimizde 1’er adet sabit olmak üzere toplam 13 adet sabit hava kalitesi ölçüm istasyonu bulunmaktadır. Ayrıca 37 tesise ait toplam 108 baca on-line olarak izlenmektedir. Bu sayede; sistemde bulunan fabrikaların emisyonları anlık olarak 7/24 izlenmekte, veriler bilgisayarlara kaydedilmekte ve günlük olarak değerlendirilmektedir. İlimizde hava kalitesini iyileştirmeye yönelik olarak kimyasal depolamalara ilişkin Valilik Genelgesi yayımlanmış, bu genelge ile Türkiye’de ilk defa kimyasal depolama yapan firmaların emisyonlarına yönelik çalışma yapılmış, belli başlı kimyasallar için emisyon tedbirleri bir standarda bağlanmıştır.”

Valilik Genelgesi ile Lisanslı tehlikeli atık geri kazanım/bertaraf ve ara depolama tesislerine kamere sistemi kurulduğu ve bu tesislerin 24 saat esasına göre giriş ve çıkışları kayıt altına alındığı ayrıca bu alınan kayıtların da 1 yıl süre ile saklanması şartı getirildiğinin vurgulandığı açıklamada bu konuda Türkiye genelinde ilk ve tek uygulamanın Kocaeli’nde olduğu belirtildi. nÇevre denetimlerinden bahsedilen açıklamada önemli rakamlar verildi. Verilen rakamlara göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından 2017 yılında, 2 bin 791 adet tesisin denetlendiği ve bu denetlemelerde uygunsuzluk tespit edilen 36 adet tesise 6.199.499,30 TL. idari yaptırım uygulandığı, 2018 yılı Ocak ile Mayıs tarihleri arasında ise 940 adet tesisin denetlendiği ve uygunsuzluk tespit edilen 13 tesise 776.979,00 TL. idari yaptırım uygulandığı ifade edildi. 
Çevre sorunlarıyla mücadelenin en önemli aşamalarından biride, çevre sorunları konusunda çocuk yaşlardan başlayarak, toplumda hassasiyetin artırılması ve bu hususta bilinçlendirilmesi olduğunun vurugulandığı açıklamada, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı içerisinde bu kapsamda 36 okulun öğrencilerine çevre bilincinin artırılması için eğitimler verildiği öğrenildi. Açıklamanın sonunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayeleri ve öncülüğünde başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, Valilik Kompleksi’nde, 23 Şubat ile 1 Mayıs tarihleri arasında 4470 kg atık kağıt, 555 kg atık cam, 305 kg atık metal ve 157 kg atık plastik atık toplanarak geri kazanım firmasına teslim edildiği ve bu sayede 76 ağaçın kesilmekten kurtarıldığı, atık cam, plastik ve metal toplanması ile 95 hammadde tasarrufu sağlandığı vurgulandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 5, AYDA, 5, TESİSE, CEZA, KESİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı