Haber Detayı
17 Aralık 2019 - Salı 11:02
 
81 İL’DE KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE İÇİN TOPLANTI YAPILDI
81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı’nda konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleri yapılarak benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde yoğunlaşıldı. Üzerimize düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirmek için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi
Gündem Haberi
81 İL’DE KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE İÇİN TOPLANTI YAPILDI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önderliğinde başlatılan çalışma sonucunda İçişleri Bakanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Adalet Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanının ortak imzasıyla yürürlüğe giren, 75 maddeden oluşan, 2020-2021 yılları “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” ile Valiliğe verilen görev ve sorumlulukların gecikmeksizin uygulamaya geçirilmesi, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmasında etkinliğin, koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından, dün 81 ilde eş zamanlı olarak toplantı yapıldı. Diğer illerde olduğu gibi Kocaeli’de tüm kurumların en üst yöneticilerinin katılımıyla Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi.

 

PROTOKOL HAZIR BULUNDU
Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Vali Yardımcıları Dursun Balaban, Dr. Osman Abdullah Günaydın, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Aslan, Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi Müdür Yard. Ayşegül Gökalp Kutlu, Öğretim Üyesi Resmiye Özdilek, Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Sağlık Müdür Opr. Dr. Şenol Ergüney, İl Müftüsü Sinan Cihan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü katıldı.

 

ŞİDDET OLAYLARININ ANALİZİ YAPILDI
Ayrıca toplantıda Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verileri değerlendirilerek mevcut duruma ilişkin analizler yapıldı. İl ve ilçelerdeki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olay sayıları, başvuru sayıları, Kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için il/ilçe bazında ve Bakanlıklar tarafından planlanması gereken tedbirler değerlendirildi. Son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleri de yapılarak benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde yoğunlaşıldı.

 

“680 BİN 402 KADINA EĞİTİM”
Toplantıda konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Şiddet önleme merkezimize polis irtibat görevlisi görevlendirilmesi, risk düzeyi yüksek olayların muhakkak sosyal, psikolojik, ekonomik yönleri ile incelenmesi, olayların meydana geldiği andan itibaren takip edilmesi için sistem geliştirilmesi, şüphelilerle ilgili (öfke kontrolü gibi) önleyici destek hizmetlerinin uygulanması, etkinliğinin arttırılması ve takibinin yapılması, kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı, diğer kurumların (baro, üniversiteler ve STK’ların) sürece dahil olması için yapılması gereken çalışmaların planlanması, bu hususların ilimizde ve ilçelerimizde eylem planı haline getirilmesi gibi birçok konuda çalışma/değerlendirme yapılmıştır. Bugüne kadar Kocaeli genelinde 680 bin 402 kadına aile içi şiddetle ilgili eğitim verilmiştir” şeklinde konuştu.

 

“GEÇ KALMADAN GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILACAKTIR”
Devamında Vali Aksoy, “Bakanlıklarımızın ortaya koyduğu seferberlikte illerimizin de üzerlerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirmeleri için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırılmıştır. Benzer nitelikte toplantılar ilçelerimizde Kaymakamlarımız başkanlığında yapılacaktır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 81, İL’DE, KADINA, YÖNELİK, ŞİDDETLE, MÜCADELE, İÇİN, TOPLANTI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı