Haber Detayı
19 Ağustos 2013 - Pazartesi 10:34
 
SGK'dan sigara tiryakilerine müjde!
Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) görüşmesinde bağımlıların kullanacağı tüm ilaçların SGK tarafından ödeme listesine alınmasına karar verildi.
Sağlık Haberi
 SGK'dan sigara tiryakilerine müjde!

Sigarayı bırakmak isteyen tiryakilerin kullanması gereken ilaçlar SGK kapsamına alınıyor. Daha önce polikliniklere başvuranlara yazılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verilirken, uygulamada sıkıntılar yaşanıyordu. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) görüşmesinde bağımlıların kullanacağı tüm ilaçların SGK tarafından ödeme listesine alınmasına karar verildi. Böylece polikliniklere başvuran tiryakilerin tedavi hizmetlerinin ardından alması gereken ilaçların geri ödemesi sağlanacak.

BAKANLIK KARŞILIYORDU

Türkiye genelinde yer alan 402 sigara bırakma polikliniğine başvuran sigara tiryakilerinin tedavi süreçleri ve tedavi sonrası kullandığı ilaçlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmıyor, Sağlık Bakanlığı kendi bütçesinden ödeme yapıyordu. Ancak bu sistemde yaşanan sıkıntılar Bakanlık ve SGK'yı harekete geçirdi. Yapılan görüşmelerin ardından polikliniklerde tedavi gören hastaların ilaçlarının SGK tarafından karşılanması kararı alındı.

YENİ İLAÇLAR GETİRİLECEK

Şu an polikliniklerde yurtdışından getirilen Champix ve Zyban isimli ilaçlar kullanılıyor. İlaçların ücretsiz dağıtılmasının, sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısını ciddi oranda artıracağını öngören SGK yetkilileri, ücretsiz verilen ilaçların hızla tükenme aşamasına geldiği için böyle bir karar alındığını söyledi. Kalan ilaçların ancak tedavisi devam eden hastalara verilebildiğini belirten yetkililer SGK sistemi ile birlikte yeni ilaçların da Türkiye'ye getirilmesinin önünün açılacağını bildirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, Bakanlığı, Sosyal, Güvenlik, Kurumunun, (SGK), görüşmesinde, bağımlıları
Yorumlar
Haber Yazılımı