Haber Detayı
15 Şubat 2017 - Çarşamba 10:22
 
AİLE ÖNEMLİ
Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi birlikteliğinde, Gölcük Kaymakamlığı ve Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı'nda Değerler Eğitimi kapsamında 'Aile Değerleri' konulu program düzenlendi.
Eğitim Haberi
AİLE ÖNEMLİ

Düzenlenen programa Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ekşi, okul müdürleri, öğretmen ve veliler katılım gösterdi.

Kendimize Sorular Sormalıyız
Programda Aile Değerleri üzerine bilgilendirmelerde bulunan konuşmacı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ekşi, “Her anne babanın kendine sorması gereken bir sorudur. İyi bir okulu bitirmiş bir insan mı?   Sorumluluk sahibi bir insan mı?   Özgüvenli, kendini iyi ifade eden bir insan mı?   Vatana millete hayırlı bir insan mı?    Yoksa mutlu bir insan olsun yeter mi?    Bu listeyi istediğimiz kadar uzatabiliriz. Herkese göre farklılıklar gösterebilir.   İşte bu liste ile anne baba olarak hayatta önem verdiğimiz değerler ve çocuğumuzda olmasını istediğimiz değerler ortaya çıkmaktadır.                                               

Anne babalar olarak sormamız gereken ikinci soru “Peki içinde bulunduğumuz ortam ve çevre istediğimiz değerlere sahip çocukları yetiştirmek için uygun mu?” Her şeyi çocuklarımız adına düşünüp yaparken sorumluluk sahibi olabilecekler mi? Bu kadar şiddeti televizyonlarda seyrederken barışçıl olabilecekler mi? Aşırı koruma ve müdahaleci davranırken özgüvenleri gelişecek mi? Biz şimdi onlar mutlu olsun, üzülmesinler diye uğraşırken, onlar mücadele etmeden mutlu olabilecekler mi?  

Değerler Tutum ve Davranışlara Yön Verir
Değerler davranışlarımıza yön veren standartlardır. Hayatimizin her yerinde her zaman zihnimizdeki çeşitli değerlerle harekete geçeriz. Bu nedenle değerler, tutum ve davranışlarımızla yakından ilişkilidir, onlara yön verir. Sevgi, saygı, mutluluk, doğru davranış, insanlık onuru, dürüstlük, şiddetten kaçınma, hoşgörü vb. gibi temel insani değerler insanın en iyi tarafını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Kısacası; değerler sosyal yaşamımızı düzenler, kolaylaştırır. Ancak içinde yaşadığımız dünyada bazı değerler çok hızlı değişmektedir. Değişim kaçınılmazdır, ancak hızlı değişim bireylerin uyum sağlamasını zorlaştırabilir. Bu hızlı değişim artık kuşaklar arasında değil, aile içinde bile çatışmalara yol açabilmektedir. Artık insanların sosyal çevresinde sadece aile değil, televizyon, bilgisayar oyunları, sinema, dergi, internet,   oyuncaklar ve reklamlar aracılığıyla bütün dünya çocuklarımızın sosyal çevresi olmuştur. Aile ve okul tarafından verilen değerlerle televizyon ve dış dünyanın verdiği değerler çoğu zaman farklılık göstermektedir. Bu noktada anne babaların isleri daha da zorlaşmaktadır. Hızlı ve baş döndürücü şekilde değişim içinde olan değerler, bunlarla bas etmek zorunda kalan ve değer karmaşası yasayan çocuklar için değer aktarımı çok daha önemli bir hale gelmiştir.

Değerlerin Öğrenilmesi Anne-Babayı Taklit Etmeyle Başlar
Değerlerin öğrenilmesi sosyal bir öğrenmedir. Çocuğun gördüğü ilk sosyal kurum aile olduğu için çocuğun değer sisteminin oluşmasında aile önemli bir yere sahiptir. Ailede değerler model alma ve anne babayı taklit etme şeklinde oluşmaya başlar. Çocukların davranış ve tutumlarının sonucunda çevrelerinden gördükleri tepki ve yorumlarla gelişir. Geçmişte değerlerin çoğu aile içinde yaşantı ile aktarılırken, artik sadece yaşantı yeterli olmamakta anne babaların bu konuda bilinçli çaba sarf etmeleri gerekmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AİLE, ÖNEMLİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı