Haber Detayı
03 Temmuz 2018 - Salı 17:42
 
ANNE DOSTU HASTANELERİMİZ ÇOĞALIYOR
Sağlık Bakanlığı 2018-2023 Stratejik Planında belirlenen doğum hizmetlerini güçlendirme çalışmaları kapsamında “Sezaryen, Anne, Bebek Eylem Planı” ile sezaryanla yapılan doğumların azaltılması ve normal doğum yaptırılmasına yönelik yürütülen çalışmalar çerçevesinde, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı sağlık kurumlarında görev yapan ve 2017 yılında “Normal Yolla Doğum Yaptırma Sayısı Yüksek Olan” Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hekim ve Ebelere Vali Hüseyin Aksoy tarafından başarı belgeleri verildi.
Sağlık Haberi
ANNE DOSTU HASTANELERİMİZ ÇOĞALIYOR

Valilik Makamında Vali Hüseyin Aksoy'un ev sahipliğinde gerçekleşen programa; İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Mürsel Durmaz, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yüksel Pehlivan, Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Şaşkın, Gebze Fatih Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Gökhan Nalbant, Hastanelerde görev yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekim ve ebeler katıldı.

ANNE DOSTU HASTANE
İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney ziyarette yaptığı konuşmasında; “ Sayın Valim ilimizde bütün hastanelerimiz bebek dostu ayrıca Derince Eğitim ve Araştırma Hastanemiz ile Gölcük Devlet Hastanemizde aynı zamanda anne dostu hastane projesine sahip. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanemiz bu belgeyi Türkiye'de ilk defa aldı ve bu sene yapılan denetlemelerde de belgeyi teyit ettiler. Gölcük Devlet Hastanemizin belgesi de bu sene teyit edildi. Yaklaşık 3 yıldır ilimizdeki sezaryen doğum oranını düşürmek, normal doğumu özendirmek ile ilgili yoğun ve ciddi çalışmalarımız oldu. Bu sayede sezaryen oranları 30'lardan şu an Derince Eğitim ve Araştırma Hastanemizde dahil olmak üzere 12 ile 19 arasındaki rakamlara gelindi, hatta 8 ve 9'lara düşen hastanelerimizde var. Ciddi bir kampanya yürütüyoruz ve bunların da meyvelerini alıyoruz.” didedi

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR
Vali Hüseyin Aksoy ise yaptığı konuşmalarında; “ Sağlık Bakanlımız özellikle normal doğumu önemseyen ve bunu özendiren bir anlayışla bu konuda duyarlılık yaratma adına çalışmalar yürütüyor. Normal doğumun daha yaygın hale gelmesi bakımından sağlık birimlerimizde çalışan hekimlerimizden ebelerimize kadar birçok kişinin bu anlayışla bu hizmeti vermesi önem taşıyor. Bu yönüyle de Kocaeli normal doğum noktasında önemli çalışmalar ortaya koyan bir kenttir. Bu Konuda Sağlık müdürümüz başta olmak üzere hastane başhekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza, doktorlarımıza ve ebelerimize teşekkür ediyoruz. Özellikle anne adaylarının, kadınlarımızın bu konuda daha duyarlı hale gelebilmesi bu konuda belirli bir bilincin oluşturulabilmesi bakımından hepimizin de bildiği gibi Kocaeli genelinde yürütmekte olduğumuz Kadın Sağlığı Eğitim Projesi içerisinde normal doğumun önemini de anlatan bir yönümüz var. Bunu sağlık müdürlüğümüzün elemanları her ilçemizde oluşturulan ekipler vasıtası ile kadınlarımıza anlatmaya, ulaşmaya gayret ediyoruz. Bu noktada ve şuana kadar da 130 bini aşan bir sayıya ulaştık. Hedefimiz; 3 yıllık bir süre içerisinde Kocaeli genelindeki 671 bin kadınımıza ulaşmaktır. Buradaki birçok konu içerisinde özellikle normal doğumun önemi olacak bir şekilde bir eğitim çalışması var. Bu nedenle yönlendirme noktasında kadınlarımızın doğum sırasında tercih boyutunda onlara belirli bir katkı sağlamak bakımından da önemli bir aşama kaydedilecektir. Sağlık sektörümüz önemli, kamudaki hastanelerimiz duyarlı. Önümüzdeki dönemde özel hastanelerimizde de bu duyarlılığın daha üst noktalara çıkması için onlarla irtibat halinde olup, onlarında bu alanda yapacakları çalışmaları da farklı şekiller ortaya koymalarını sağlamalıyız.” Dedi. 

BAŞARI BELGESİ VERİLDİ
Vali Hüseyin Aksoy, 2017  yılında  “Normal Yolla Doğum Yaptırma Oranı Yüksek Olan” Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Ünal Türkay ile Ebeler;  Katibe Demirel ve Saliç Ateş, Gebze Fatih Devlet Hastanesi  Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Taner Çelikel ile ebe; Sevim Güneş, Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan  ebeler; Sabiha Gökçen ve Mehtap Şenol ile Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi ebeleri Hülya Çimşir ve Melike Sevimli'yi tebrik ederek, başarı belgelerini verdi ve başarılarının devamını diledi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ANNE, DOSTU, HASTANELERİMİZ, ÇOĞALIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı