banner753
Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 12:17
 
BAKAN MURAT KURUM BELEDİYE BAŞKANLARI İLE TOPLANTI YAPTI
Bakan Murat Kurum Kocaeli’de ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün bir dizi ziyaretlerde bulunmak için ilimize geldi
Gündem Haberi
BAKAN MURAT KURUM BELEDİYE BAŞKANLARI İLE TOPLANTI YAPTI

İlimize bir dizi ziyaretlerde bulunmak için gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un katılımı ile gerçekleştirilen İl Koordinasyon toplantısı Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. İlk olarak Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanları ile toplantı yapan Kurum, ardından Kömürcüler OSB yönetimi ile toplantı daha gerçekleştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurumun’ un katılımı ile gerçekleşen İl Koordinasyon toplantısına Kocaeli  Valisi Seddar Yavuz , Milletvekilleri Emine Zeybek, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Mehmet Akif Yılmaz, Sami Çakır, Cemil Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kaymakamı Şevket Cinbir, İzmit Belediye Başkanı dışında 11 ilçe belediye başkanı katıldı.

 

EN KISA ZAMANDA YARALARIMIZI SARACAĞIZ

Toplantı sonrası açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,” Bugün sanayi şehri emekçi şehri Kocaeli’ indeyiz. İlçelere ilişkin projeleri görüşme fırsatı bulduk.  Bu konulara geçmeden önce Manisa’ da meydana gelen Deprem dolayısıyla hepimiz üzüntülüyüz. Şuan itibari ile hiçbir can kaybımız yoktur. İlgili ekiplerimiz hemen olay yerine gidip incelemelerde bulunmaya başladılar.  Van ve Manisa’ da ekiplerimiz sahadalar. EkipleriMiz ile birlikte vatandaşlarımızın yarasını sarmak için elimizden geleni yapıyoruz.

 

KOCAELİ ÇOK BÜYÜK ACILAR YAŞADI

Deprem dolayısı ile Kocaeli’ de geçmişte çok büyük acılar yaşadı. Kocaeli bu anlamda çok önemli bir dönüşüm gerçekleştirdi. Ama bu gün görüyoruzki ülkemiz iklim değişikliğinin etkilerini hissetmektedir. Sellerle birlikte hayatları etkileyecek noktaya geldi. Vatandaşımızla birlikte hep birlikte hareket ettik. Son olarak virüs tede beraber hareket ettik. İklim değişikliği konusunda da aynı davranışı vatandaşlarımızdan da bekliyoruz.

1300 REZERV KONUT ÜRETECEĞİZ

Kocaeli’ de deprem ile alakalı her ilçemizde çalışma yürütüyoruz. Körfez ilçemizde 97 bin metre karelik bir alanda 1300 rezerv konut üreteceğiz. Derince’ de bulunan Deniz mahallesinde vatandaşlarımızın razısı olursa değişim yapmayı planlıyoruz. Deniz mahallesinde ki en geç 3 ay içerisinde planlamayı düşünüyoruz.

CEDİT MAHALLESİ İHALESİ YIL SONUNDA

Cedit Mahallesi projesi hakkında konuşan Bakan Kurum,”  Bu projeye İlçe belediyesinin gücünün yetmesinin imkanı yok. İlçe belediyesinin yaşadığı zorluklar nedeniyle projeyi kendi bünyemize almaya karar verdik.  Büyükşehir ile birlikte vatandaşımıza her türlü desteğimizi vereceğiz. Binaların kat sayılarını da  azaltarak 4 veya 5 kat olarak yapacağız. Bu proje için yıl sonuna kadar ihaleyi gerçekleştireceğiz.

RİSKLİ ALAN İLANI TEMMUZ AYINDA KALKACAK

Hacıhızır mahallesindeki riski alan ilanını temmuz ayı içerisinde kaldıracağız. Gölcük ilçesinde bulunan Denizciler mahallesinde konutlarımız tamamlanmak üzere. Örnek bir dönüşüm oldu. Vatandaşlarımıza en kısa sürede evlerimizi teslim etmiş olacağız. Derince Yeniket’ teki 418 konutu kapsayarak dönüşüm sürecinide en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz. Kandıra Akdurak mahallesinde de bir dönüşüm talebi var. Onu da Belediye ve bakanlığımız ile birlikte yürütmeyi düşünüyoruz.

2.5 MİLYON METRE KARE YEŞİL ALAN

Türkiye genelinde her yere millet bahçesi sözümüz vardı. Kocaeli’ de de devam eden 9 millet bahçesi var. Bu millet bahçesi bitti zaman 2.5 milyon metre kare yeşil alan kazandırmış olacağız.  Derince’ ki stadımız olduğu alanın ihalesini 17 Ağustos’ ta yapacağız. Hünkarçayırı’ da  çok önemli bir alan. Oraya çok önemli bir millet bahçesi yapacağız. Vatandaşımız bu tarihi alanda 7 gün 24 saat faydalanacak.

 

YÜRÜYÜŞ YOLUNA 20 MİLYON TL’ LİK YATIRIM

İzmit Merkez’ de 2 km yürüyüşü yolunu iyileştiriyoruz. Tüm cepheleri, kaldırımları aydınlatmalarının hepsini iyileştireceğiz. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bu projeyi yürüteceğiz. Yaklaşık 20 milyonluk bedelle yapacağız bu projeyi. Şehir merkezinin bir anlamda çehresi değişecek.  Gerçekten İzmit için çok önemli bir yatırım olacak. Ayrıca Körfez ve Derince ilçemizde alt yapısını yapmak amacıyla Büyükşehir ile proje yürütüyoruz. 110 milyon TL’ lik bir proje olacak. En kısa zamanda hem Körfezimizin hem de Derince mizin altyapısındaki sıkıntıları bu proje ile gidereceğiz.

KAMULAŞTIRMA SÜRECİNİ BAŞLATTIK

Dilovası ilçemizde bulunan Kömürcüler OSB hakkında konuşan Bakan Kurum,” Bugün Kömürcüler OSB’ nin yönetim kurulu ile bir toplantı gerçekleştirdik.  Bu alanda artık kömürcülük faaliyetlerini yapılmasına müsaade etmeyecek adımlarımızı atıyoruz. Bu çerçevede Temmuz ayı içerisinde yeni bir planlama yaparak Tavşancılın üstünde kömürcüler OSB’ nin olduğu alanda ve diğer alanda kamulaştırma sürecini başlattık” ifadelerini kullandı

 

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: BAKAN, MURAT, KURUM, BELEDİYE, BAŞKANLARI, İLE, TOPLANTI, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı