Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 17:58
 
BAŞKAN MECLİS ÜYELERİNE SINAV YAPACAK
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısında ulaşımda rekabetin kaldırılması, yolcu memnuniyetin sağlanması için ‘Ortak Havuz Sistemi” uygulaması için Büyükşehir Belediyesi ile 5 Nolu Şehir İçi ve 55 Nolu (Alikahya) Minibüsçüler kooperatifleri arasında “Ortak havuz kurulması ile toplu taşıma hizmeti verilmesi protokolü” yapma yetkisi başkana verildi
Siyaset Haberi
BAŞKAN MECLİS ÜYELERİNE  SINAV YAPACAK

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısı Fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda 116 maddenin görüşülüp karara bağlandı. Toplantıda encümen ve komisyon seçimleri gerçekleştirildi.

 

ENCÜMEN

Ergün Kahraman, Zeki Kurtuluş, Özlem Ekşi Şahinkaya, Murat Tunç, Nihat Değer

 

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU

Mehmet Zekeriya Özak, Serap Bıçak, Murat Sabri Çakır, Ayşe Mamat, Engin Güzel, Murat Kılıç, Orhan Tanış

 

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU

Berna Abiş, Cafer Teyyar Demirdaş, Mehmet Ali Karaaslan, Fatih Meral, Bülent Kanca, Hasan Numan Tonka, Dilek Tan

 

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU

Hikmet Tunçay, Yakup Kaya, Sedat Kul, Ahmet Atlı, Adnan Balcı, Selahattin Kabadayıoğlu, Erhan Uysal

 

EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU

Oya Tunçel, Fikret Ormancıoğlu, Mustafa İltekin, Murat Ölmez, Serpil Yılmaz, Fikriye Çelik, Abdülkadir Honça

 

ULAŞIM KOMİSYONU

Faik Recai Bayraktar, Sedat Kul, İsmail Aysu, Metin Söylemez, Ahmet Karaaslan, Vahit Eryılmaz, Ercan Umutlu

 

HUKUK KOMİSYONU

Emine Zeybek, Ufuk Ekinci, Ahmet Pehlivan, İbrahim Bulut, İrfan Kurt, Hikmet Çelebi, Erdem Topçuoğlu

 

İSİMLENDİRME KOMİSYONU

Zafer Arat, Raif Yıldız, Aykut Bozkurt, Mevlüt Demir, Serpil Yılmaz, Abdülkadir Honca, Hakan Karakaş

 

TOPLUMSAL FIRSAT EŞİTLİĞİ VE ENGELLİLER KOMİSYONU

Özlem Ekşi Şahinkaya, Tuba Şenşoy, Aykut Bozkurt, Orhan Keskin, Faruk Denli, Mustafa Öztürk, Serap Özmen

 

SOSYAL HİZMETLER VE HALKLA İLİŞKİLER KOMİSYONU

Adnan Balcı, Tuba Şensoy, Fulya Ebru Önder, Enver Aydemir, Habip Aşı, Recep Özbakır, Erdem Uysal

 

“MECLİS ÜYELERİNİ SINAV YAPACAĞIM”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram projelere ilişkin sunum gerçekleştirdi. Bayram, “Yüzbaşılar köprülü kavşağımızı yapıyoruz. 20 Milyon 450 bin liraya mal olacak. Bu kavşak yan yollarıyla birlikte trafiği rahatlatacaktır. Dilovası Batı Kavşağını da inşa edeceğiz.  Dilovası’nın içine İstanbul güzergahından direkt giriş olacak. Bu işin maliyeti ise 15 milyon 800 bin lira” dedi. Bayram’a Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar’ın teknik bir soru sorması üzerine sinirlenen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Ali bu soruyu sen burada sorma ya? Teknik konuyla ilgilenmiyor musun?” dedi.  Karaosmanoğlu ardından, “Meclis üyelerini sınav yapacağım. Ne kadarından haberiniz var yatırımlardan. Ben inanıyorum birçok arkadaşımızın haberi yok bu yatırımlardan. Gidin, görün, sahiplenin ve gurur duyun. Bunları 15 yıl önce Avrupa’da görüyorduk. Bu çalışmalar Fransa’dan, Almanya’dan daha kaliteli çalışmalar. Niye kuduruyor adamlar? Biz iki yılda dünyanın en büyük havaalanını yapıyoruz” dedi. 

 

KİTAP FUARINA DAVET ETTİ

İlhan Bayram balık satış yeri hakkında da bilgiler vererek, “7 balık satış yeri, 2 tane de manav olacak. Bununda 1 buçuk milyon lira sözleşme bedeli var. 5-13 mayıs arası kitap fuarını açıyoruz. 9 tane kitap fuarı. Onur konuğu olarak Sibel Eraslan’ı konuk edeceğiz. Her görüşten yazarların olacağı bu organizasyonumuza bütün Kocaelili hemşerilerimizi davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

“ÇED TOPLANTISI YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

CHP Grup başkan vekili Engin Taşdemir katı atık yakma tesisinin ÇED toplantısına ilişkin yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması düşünülen, atık bertaraf ve enerji üretim tesisiyle ilgili 3 Nisan’da yapılan ÇED toplantısında salon belediye personeli ile doldurulmuş ve o gün orada bir tiyatro oynamıştır. Halka bilgi vermek ve halkın kabulüne sağlama amaçlı, yapılması gereken ÇED toplantısı ortada halkın olmadığı bir toplantı ve jet hızıyla yapılan bir sunum ile ÇED toplantısının yapıldığı iddia edilerek toplantı sonlandırılmıştır. ÇED toplantısını organize edenler neden o salona halkın gelmesini engellemek için belediye personelini yerleştirme ihtiyacı duymuştur? Usulüne uygun olarak yapılmayan ÇED toplantısını iptal etmeyi ve gerçekten halkın katılımının sağlandığı bir ÇED toplantısı yapmayı düşünüyor musunuz?” dedi.

 

“300 BİN AĞAÇ EKERİM”

Çöp yakma tesisine ilişkin açıklamalarda bulunan İbrahim Karaosmanoğlu, “Bizim çöp diye bir sorunumuz var. Gebze tarafında da yapacağız sonra bir tesis. Artık çöpü yerinde ayrıştırmalıyız. Gelişen dünya buna döndü. Biz gerekli yerimizi aldık. 200 dönümlük yer. Bazı çevreci çevreler orada olmalıydı diyorlar ama teklifiniz nedir. 300 ağaç kesilecekmiş. Ben 300 ağaç kaldırırsam 300 bin ağaç ekerim oraya. Kocaeli’yi yeşille mavinin buluştuğu bir kent yaptık biz. Biz her yere ağaç dikiyoruz. Ağaç dikme konusunda Türkiye’de hiçbir belediye, hiçbir kurum bizimle yarışamaz” dedi.

 

“YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

“Biz 5 yıldır halkımızı bilgilendirmek için çalışıyoruz” diyen Karaosmanoğlu, “ Biz altyapısını hazırladık. Basınla, odalarımızla paylaştık. O toplantı işin prosedürünün tamamlanması için yapıldı. Biz onu hukuka uygun bir şekilde yapıldı” dedi Başkan’a yanıt veren CHP’li Orhan Tanış, “Seyirci olarak oraya niye belediye personeli getirildi?” diye konuştu. Tanış’a cevap veren Karaosmanoğlu, “Geç kalıyoruz geç. Bu çöpü cebimize koyacak halimiz yok. Belediyeden çevre dairesinden ilgili arkadaşlar katıldı. Yeni bir ÇED toplantısı yaparsak tiyatro olur. Biz yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

 

“KARDEŞİM GİT BAŞKA İŞ YAP”

60 yaşına gelip belediyeden emekli olma hakkı olan çalışanların emeklilik hakkını kullanmasını istediklerini belirten Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bunların birçoğu çalışmıyor da. Biz biraz mahalle baskısı da yapıyoruz açıkçası böylelerine. Kardeşim bırak işi git başka iş yap dışarıda. Bunları gören çalışan adam da  Ben afedersin sığır mıyım deyip, çalışmam diyor” dedi. Bu sözlerin üzerine CHP’li meclis üyeleri başkana tepki gösterdi. Karaosmanoğlu tepki gösteren CHP’lilere, “Siz iktidara gelirseniz yatanlara maaş verin” diye konuştu.

 

“BEN DAHA40 YAŞINDAYIM!”

Karaosmanoğlu’nun ardından söz alan CHP’li Engin Taşdemir, “Başkan 60 yaşında insanlar işi bıraksın diyorsanız sizin bu koltukta oturmamalısınız o zaman” ifadelerini kullandı. Taşdemir’e yanıt veren Başkan Karaosmanoğlu, “Ben 60 yaşında değilim ki. Daha 40’a geliyorum. Sen gel benimle bir koş, yüzme yarışı yapalım. Engincim sen gel benimle bir yürü bakalım” dedi. Karaosman’ın bu sözleri meclis üyelerinin gülüşmesine sebep oldu.

 

“BANLİYÖ VE HAVAALANI HİZMETE GİRMELİ”

Cengiz Topel ve Banliyö tren seferleri ile ilgili konuşan CHP Grup balkan vekili Engin Taşdemir, “Kentimizde bulunan Cengiz Topel Hava Alanından yurt içinde sadece bir kente sınırlı sayıda uçuş gerçekleştirilmektedir.  Kocaeli’de yaşayan vatandaşlar 75 Km ötede Sabiha Gökçen Havaalanını kullanmak zorunda kalmaktadır. Yaklaşık 6-7 saatlik bir yol kullanarak uçağa ulaşabilmektedirler.  Uçak ile seyahat etmek  Kocaeli halkı için eziyet haline gelmiştir.  Kocaeli halkı belli başlı şehirlere Cengiz Topel’den uçuş beklemektedir.  Yine Haydarpaşa – Adapazarı Banliyö treni hızlı tren hattının inşaatından dolayı 2013 yılından beri yapılamamaktadır.  Vatandaşlar yine banliyö hattının tekrar hizmete girmesini beklemektedir” “dedi.

 

FETÖ’DEN KALMA SOKAK İSİMLERİ DEĞİŞTİ

Ülkemizde yaşanan 15 Temmuz Darbe Girişimi olayları kapsamında ilimizde bulunan ve bu menfur olayı çağrıştıran; Zaman, Gülen, Işık, Samanyolu, Sızıntı, Özgülen ve Erkul gibi 27 adet cadde ve sokak ismi değişmesiyle ilgili komisyon raporunun oy birliği ile geçti.

 

BELDE A.Ş’YE DEVREDİLEN YERLER

İzmit’te bulunan Karabaş Mahallesi Ankara Karayolu Caddesi Turgut Özal üst geçidi altında büfenin Belde A.Ş’den Büyükşehir Belediyesine, Körfez İlçe’de Kirazlıyalı Mahallesi Necati Ökse Caddesi’nde bulunan büfe-kafeterya-çay bahçesinin 5 yıl süreyle, Doğu Kışla Gençlik Parkı içinde 1 ve 2 nolu Göl Kafelerin bir bütün halinde Kafeterya-Çay Bahçesi olarak kullanılmak üzere işletilmesinin Belde A.Ş’ye devredilmesiyle ilgili komisyon raporları görüşülerek karara bağlandı. 

 

DARICA SAHİLİNE DÜZENLEME

Darıca’ da bulunan 970 bin metrekarelik alan Milli Savunma Bakanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş ve protokolü yapılmıştı. Büyükşehir, Darıca Sahilinde bulunan bu alanı kamuya açık; eğlence, dinlence, gençlik merkezi, belediye hizmet alanı sosyal ve kültürel alan olarak kullanacak. Mecliste İmar Planı değişikliğiyle ilgili raporun da oy birliği ile geçti.

 

ULAŞIMDA ORTAK HAVUZ UYGULAMASI

Şehir içi ve ilçeler arası ulaşımda rekabetin kaldırılması, yolcu memnuniyetin sağlanması ve tasarrufun sağlanması ve daha rantabl olması için ‘Ortak Havuz Sistemi” uygulaması için Büyükşehir Belediyesi ile 5 Nolu Şehir İçi ve 55 Nolu (Alikahya) Minibüsçüler kooperatifleri arasında çalışma büyük ölçüde tamamlandı. “Ortak havuz kurulması ile toplu taşıma hizmeti verilmesi protokolü” yapma yetkisiyle ilgili teklif meclis toplantısında görüşüldü. Madde oy

 

“ORTAK HAVUZA GEÇİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Esnaf ve vatandaş şikayetçi. Ortak havuza geçiyoruz. Bu büyük bir değişim. Kaliteyi de arttıracağız. Geçen öğrenciye yapılacak zammı biz ödeyeceğiz dedik. Öğrenci başı 40 kuruş veriyoruz. İzmit ve Derince’de toplu taşıma sistemimizi çok daha güzel bir hale getireceğiz. Tramvay, belediye otobüsleri ve özel araçlar dahil 650 araç yer alıyor bu sistemde. Tek elden yönetilecek bu araçlar. Vatandaş üst üste gitmeyecek. Türkiye’ye örnek bir model olacak. ” diye konuştu.

 

ÜCRETSİZ AKTARMA YAPILABİLECEK

Büyükşehir Belediyesi Ulaşımpark ve Tramvay ile 5 ve 55 No’lu toplu taşıma araçlarında elde edilen gelir, ortak havuzda toplanacak. Ekim ayı hasılatı baz alınacak. Tramvayla, toplu taşıma araçları; minibüs ve otobüsler birbirleriyle entegreli çalışacak. Tamamlayıcı tramvay aktarmaları yapılacak, bazı yerlerde ücretsiz aktarma yapılabilecek. Kent Kart sistemi devam edecek. Ortak Havuz Sisteminin uygulanmasıyla her iki kooperatiften 150 araç sefer dışı kalacağı için, toplu taşıma araçlarında maliyetler yaklaşık ortalama 1300 TL düşecek.

 

TRAFİKTE RAHATLAMA OLMASI BEKLENİYOR

Toplu taşıma aracı sayısı azalacağı için trafikte de rahatlama sağlanması bekleniyor. Şehir içi minibüs ve otobüsçülerin ücretsiz taşıdıkları 65 yaş üstü yolcular için devletten aldıkları 750 TL’nin de 1.100 TL’ye çıkarılması bekleniyor.  Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İstanbul ve Kayseri’den sonra ilimizde uygulanacak ‘Ortak Havuz Sistemi’nin Haziran ayında İzmit ve Derince ilçelerinde şehir içi minibüslerinde başlayacağını, Gölcük, Değirmendere, Karamürsel hattında yaz sonuna kadar, diğer ilçelerde de bu yılın sonuna kadar uygulamaya başlayacağını açıkladı.

 

ORTADA BİR ŞEY YOK

CHP grup başkanvekili Engin Taşdemir Kocaeli Büyükşehir 2017 faaliyetleri ile ilgili, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 2017 yılı Faaliyet Raporunu incelediğimizde faaliyet raporu düzenleme yönetmeliğine uyulmadığı çok açıkça görülmektedir. Öncelikle dikkatimi bir şey çekti. Belediyenin iştirakleri ile ilgili hiçbir şeye değinilmemiş. Oysa belediyemize ait şirketlerin mali yapılarını ve yaptığı çalışmaları burada kamuoyu ile paylaşabilirdiniz. Bu da şeffaflık açısından önemli çalışma olurdu.  Vizyonumuz kısmında, Kocaeli’yi yaşam kalitesiyle imrenilecek, yaşamdan mutluluk duyulacak bir şehir olarak tarif etmişsiniz. Türkiye’de ki illerin yaşam kalitesi endeksinde Kocaeli 23’üncü sırada. Kent Konut kentsel dönüşüme önem vermeli. Derince ilçesinin liman tarafında ki mahallelerde 10 yıldır Kentsel Dönüşüm yapılacak. Hala ortada bir şey yok., Bu arada Derince demişken, Türkiye’nin en kötü belediyesinin Kocaeli ilimizden çıkması eminim benim gibi sizleri de üzmüştür.

 

KÖRFEZ ÜVEY EVLAT MI?

İlçelere yatırım kısmında koskoca 160 bin nüfuslu Körfez ilçemize 1.689.000 TL harcama yapmışsınız. Körfez ilçesine üvey evlat muamelesi yapılmış. En az yatırım alan ilçe. 2017 yılında projelere göre alan m2 dağılımı grafiği aslında hangi konuda uzman olduğunuzu gösteriyor. Kentsel dönüşüm ve Gelişim alanları 1.570 m2, Mezarlık Alanları 31.683 m2. Yani diğer bir tabirle, milletin yaşam alanlarını düzenleyip genişleteceğinize şimdiden mezarlığın yolunu göstermişsiniz. Para olarak da Kentsel dönüşüme 1.930.000-TL harcamışsınız, mezarlığa 2.519.000-TL harcanmış. Yani diriden çok ölüye yatırım yapmışsınız. Kocaeli Belediyesi 2017 yılı için hazırlanan faaliyet raporu ile ilgili genel sorun şudur; Faaliyet raporunda belediyenin faaliyetlerini rakamlarla anlatmak yerine, faaliyet raporunu kalın göstermek için 200 sayfanın üzerinde fotoğraf paylaşılması. 2017 için harcanan bütçe yaklaşık 2.100.000.000.-TL Bu olağanüstü bütçe ile yapılanları kıyaslamamız gerekiyor. Bu bütçe ile Kocaeli’nin öncelikli sorunları ortadan kalktı mı ? Kalkmadı mı? Konuşulması ve incelenmesi gereken durum tamda budur.

 

BUNLAR HATALI DAVRANIŞLAR

İmar planlamaları yapıldığında, uzun vadeli bir yol izleniyor mu? İzlenmiyor. İmar planlama servisimiz çoğunlukla parsel bazında çalışmalar yaparak günü kurtarmaktadır. Planlamalarda yollar kaldırılıp konutlara katılmakta, park ve yeşil alanlar azaltılmakta, sanayi alanları artırılmaktadır. Geleceğe yönelik kenti yaşanabilir hale getirecek imar planları yapılmalıdır. Geçen gün yapılan Yakma Tesisi ile ilgili ÇED toplantısı. Bu konuda da birkaç kelime söylemek istiyorum. Kocaeli halkının ve bölge halkının üzerinde uzlaştığı bir alanda bu fabrikayı yapmak çok daha doğru olacaktır. Yapmış olduğunuz çalışmalarda Halkı bilgilendirip sürece dahil etmiş olsanız çok daha verimli sonuçlar ortaya çıkacaktır. Koca fabrika yapılıyor, fakat ÇED toplantısını küçücük bir düğün salonunda yapıyorsunuz. Bu hatalı bir davranıştır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, MECLİS, ÜYELERİNE, , SINAV, YAPACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı