Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 15:57
 
BUCAK “İSRAİL KUDÜS’Ü BAŞKENTİ YAPAMAYACAKTIR”
Gölcük ADD Şubesi tarafından Anıtpark'ta Kudüs'te yaşanan olayları kınamak amacıyla basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklama sırasında Anıt Parkta sadece 40 kişinin toplanması şaşkınlık yarattı. Açıklama yapan ADD Başkanı İsmet Bucak; ''Kudüste yapılan insanlık suçudur. ABD kan gölüne çevirdiği Ortadoğu’dan kovulmalıdır'' dedi.
Gündem Haberi
BUCAK “İSRAİL KUDÜS’Ü BAŞKENTİ YAPAMAYACAKTIR”

Anıt park'ta ADD Gölcük Şube Başkanı İsmet Bucak tarafından yapılan basın açıklamasına, Gölcük CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail Aynacı, CHP Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen, ADD kadın Kolları Başkanı Hilal Ardıçer, Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, CHP ve İYİ Parti yöneticileri ve ADD temsilcileri katıldı. 

ADD Gölcük Şube Başkanı İsmet Bucak ''Filistin, 3 büyük din tarafından kutsal sayılan kültürlerin kaynaştığı, insanlığın yükseldiği topraklar, Mazlum milletlerin, ABD emperyalizmine ve siyonizme karşı mücadelesinin kalesidir. Ortadoğu da politikaları yenilgiye uğrayan ABD, yeni bir kışkırtma ile Telaviv’de ki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı. ABD hiçbir hukukla bağdaşmayan bu adımıyla tüm ilgili BM kararlarını, hatta kendi müktesebatını ihlal ederek, uluslararası toplum nezdinde ki inandırıcılığını ve ihtilafın çözümünde arabulucu rolünü kaybetmiştir. Esasen ABD Başkanı’nın Kudüs’ü İsrail başkenti olarak tanımasının altında, ABD nin Ortadoğu’da yaptığı açık işgalerden “ılımlı İslam”a, “Arap Baharı”ndan “terörle mücadele”ye,Suriye ye kadar kaybettiği insiyatifi yaniden kazanmak ve diğer yandan ortamı kızıştırarak ABD egemen güçlerinin baskısından kendini kurtarma çabası bulunmaktadır'' diye konuştu.

‘'Kudüs’ü başkent yapma girişimi provokasyondur''
''Kudüs’ü başkent yapma girişimi tam anlamıyla bir provokasyondur'' diyen Başkan Bucak; ''Bu çok tehlikeli provokasyona karşı başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kamuoyunu ve tüm sorumlu hükümetleri acilen göreve çağırıyoruz. Gazze sınırında meşru tepkisini koyan göstericilere acımasızca saldıran İsrail askerleri, sayıları 60’ı bulan Filistinliyi Şehit ederek ve 2 bin 500’ü aşkın Filistinliyi de yaralayarak insanlık dışı kanlı terör eylemlerine bir yenisini daha eklemiştir. İsrail Gazze’de alenen insanlık suçu işlemiştir. Siyonist emeller, hepimizin yüreğini yakan cinayetlerin bedelini elbette ağır biçimde ödemelidir" dedi.

‘'İsrail Kudüs’ü başkenti yapamayacaktır''
Başkan Bucak; ''Gazze’de akan kanların asıl sorumlusu terörist İsrail devleti olduğu kadar aynı zamanda ABD emperyalizmidir. İsrail ne yaparsa yapsın Kudüs’ü başkenti yapamayacaktır. Filistin sorunu adaletli ve hakkaniyetli biçimde çözülmeden, ne Ortadoğu’ya ne de dünyaya huzur gelmeyecektir. Birleşmiş Milletlerin kararları ihlal edilerek, Kudüs'ün statüsü değiştirilemez. Kudüs uluslararası anlaşmaların ve Birleşmiş Milletler belgelerinin belirlediği bir statüye sahiptir. Filistin-İsrail sorunu için öngörülen “iki devletli çözüm” Doğu Kudüs’ü bağımsız Filistin devletinin başkenti olarak tanımlamaktadır'' dedi. 

‘'Kudüs de İsrail hakimiyeti kabul edilmemiştir''
Bucak; ''1947'den bu yana tüm Birleşmiş Milletler kararlarında Kudüs de İsrail hakimiyeti kabul edilmemiştir. 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesinden sonra Birleşmiş Milletler İsrail'i Kudüs'ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırmıştır. 1980'de İsrail'in ilhak kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nce kınanmış, bu konuda İsrail hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca, İsrail'deki diplomatik misyonların Kudüs'te bulunamayacağı açıkça ifade edilmiştir'' dedi.

‘'Kapitalizm, onun çocuğu emperyalizm''
Bucak; ''21 Aralık 2017’de BM Genel Kurulu’nda 128 ülkenin iradesiyle alınan kararlar ile. ABD yalnızlığa itilirken Kudüs kararı da reddedilmiştir. ABD nin ve İsrail devletinin bu gayrimeşru çizgisi ve politikaları bütün insanlığın yoğun tepkisiyle ve nefretiyle karşılaşacaktır. Ortadoğu’da zafer, ABD saldırganlığının hedefinde olan ülkelerin birliği ile gerçekleşecektir. Emperyalizmi Çanakkale de ve Anadolu'nun kurtuluş mücadelesinde yenen ilk lider olan Atatürk diyorki “düşmanların düşmanı, dünyaya hakim olan kapitalizm ve onun çocuğu olan emperyalizmdir” diye belirtti.

‘'Emperyalizmle mücadele etmek, terör örgütlerine dur demektir''
Bu gün Emperyalizme karşı mücadele bayrağını en yukarda tutmanın tam zamanı olduğunu vurgulayan Başkan Bucak; ''Emperyalizmle mücadele etmek ABD’nin beslemesi bölücü terör örgütlerine dur demektir. Emperyalizm ile mücadele vatanı savunmaktır. Emperyaliz ile mücadele 1917 de yıldırım orduları komutanı Mustafa kemal, 1968 de Deniz gezmiş ve arkadaşları demektir. Emperyalizm ile mücadele etmek mazlum milletlerin yanında yer almaktır. Emperyalizme karşı mücadele etmek bölge ülkelerinin birliği ve barışı demektir. Bugün emperyalizm ile mücadele Kudüs, Filistin’indir diyebilmektir'' dedi.
‘'Filistin topraklarındaki işgale son verilmeli''
Bucak; ''Bu vesileyle, Filistin topraklarındaki işgale son verilmesini, 1967 sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olmak üzere bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasını, Filistin devletinin Birleşmiş Milletlere tam üye olarak kabul edilmesini, İsrail ordusunun Suriye ve Lübnan topraklarındaki işgale son vermesini, Gazze ablukasının koşulsuz ve derhal kaldırılmasını, Filistin topraklarındaki yasadışı İsrail yerleşimlerinin kaldırılmasını, Filistin topraklarını parçalayan utanç duvarının yıkılmasını, Filistinli mültecilerin terk etmek zorunda kaldıkları yerlere geri dönebilmelerini, İsrail hapishanelerinde bütün siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bu insanlık dışı saldırıda hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar dilerken, bu vahşete sebep olan ABD ve İsrail Hükümetlerini en sert şekilde kınıyor ve protesto ediyoruz. Direnen Filistin Halkının Yanındayız'' diyerek açıklamasını tamamladı.

Aynacı; ‘'Bu vahşeti şiddetle kınıyorum''
Bucak'ın ardından söz alan İYİ Pareti İlçe Baişkanı İsmail Aynacı; Kudüs'te yaşanan olaylaruın bir vahşet olduğunu belirterek, ABD ce İsrail'in oyunları ile Ortadoğu kan gölüne dönmüştür. Bu vahşeti şiddetle kınıyorum. İnsanlık namına tepkimizi bizde göstereceğiz'' dedi.

Müslüman ülkelerinden kınama yok
Aynacı sonrasında konuşan CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri; ''Gelinen nokta, ülkeyi yönetenlerin dış siyasetteki zafiyetlerinin bir tezahürü. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere 2005 yılında Kudüs'te karşılandı. Büyük İsrail Başkentine hoş geldiniz'' dendi. İsrail'in ne olduğunu herkes biliyor. 2012 yılında Abdüllatif Şener, Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında, ''Gelecek üç beş yıl sonra Kudüs işgal edilecek. Ve ülkeyi yönetenlerde bu Kudüs'ün işgalinden ötürü basbas bağıracaklar'' diyor. Maalesef dün İslam coğrafyası açısından çok acı bir gün! Ülkeyi yönetenler gerçekten bu konuda duyarlı olmaları gerekiyor. Hiç bir tane Müslüman ülkesinden kınama gelmiyor. Türkiye Cumhuriyeti İsrail'in yanında olmuştur. Deniz Gezmişler,  68, 69'larda Filistin Kurtuluş Örgütünün mücadelesi nde yanında olmuşlar. Bugün gelinen noktada Filistin yalnızlaşmıştır. İsarail'in ve en büyük destekçisi Amerika tarafından başkent ilan edilmiştir. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti bundan sonra yapılacak hamlelerde ve dış siyasette daha atak olması lazım.
‘'Önerge veriliyor. Reddediliyor''
İşeri; ''Dün Genel Başkanımız İsrail ile yapılan bütün anlaşmaların iptaline yönelik önerge veriliyor. Reddediliyor. İsrail ile artık tüm ticari, siyasi her türlü ilişkimizi keselim diyoruz. Bu taraftan da bağırıyorsunuz. Allah sonumuzu hayır etsin. İnşallah 25 Haziran sabahı ülkenin gerçekten demokrasi ve hukuk devleti ile akıllı bir siyasi kulvarı oluşacağı yeni bir dönemle karşılaşırız. Ülkeyi yönetecek dinamik, dirayetli, vatanını seven, dış siyasette itibarı olan bir yönetim anlayışı hakim olur'' diye belirtti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BUCAK, “İSRAİL, KUDÜS’Ü, BAŞKENTİ, YAPAMAYACAKTIR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı