Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 18:49
 
BÜYÜKŞEHİRDEN TARIMA DESTEK
Kocaeli’nin tüm ilçelerinde Biberiye, Tıbbi Nane ve Oğul Otu yetiştiriciliği için çalışmalar başlatan Büyükşehir, bu kapsamda Gölcüklü çiftçileri bilgilendirdi.
Ekonomi Haberi
BÜYÜKŞEHİRDEN TARIMA DESTEK

Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği projesi ile çiftçilerin gerisi yüksek ürünler yetiştirmesinin önünü açan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra’dan sonra diğer ilçelerde de bu ürünlerin yetiştirilmesi için çalışmalara başladı. Alım garantili Biberiye, Tıbbi Nane ve Oğul Otu yetiştiriciliği için Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından Gölcük ilçesinde sunum düzenledi. 

 

OĞUL OTU HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

 

Sunuma, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlı İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefi Ziraat Mühendisi Ataman Suat Şenol, Ziraat Mühendisi Mustafa Sert ve Ziraat Mühendisi Fikret Fırıncı, Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, Gölcük Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı Bilge Saral, mahalle muhtarları, Büyükşehir teknik personeli ve çiftçiler katıldı. Sunumda Gölcük bitki florasına uygun olabileceği belirlenen Oğul Otu (Melisa officinalis) hakkında bilgi verildi.

 

ALIM GARANTİLİ SÖZLEŞME

 

Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği projesi ile ekonomik değeri yüksek tıbbi ve aromatik bitkilerin dikimi yapılarak çiftçinin kazancı arttırılacak. Gölcük mahallelerinde oğul otu yetiştiriciliği teşvik edilirken dikilecek alan proje başvurularına göre belirlenecek ve alım garantili sözleşmeli üretim yapılacak. Sözleşme ile dikimi yapılan tüm çiftçi tarlaları ve ürünleri tarım sigortası yapılacak ve iyi tarım uygulaması sertifikası verilecek.

 

BAŞVURU İÇİN İSTENECEK BELGELER

 

•        ÇKS Kaydı veya çiftçi belgesi ve tapu fotokopisi

•        En az tek parça 10 dekar arazide üretim yapılması gerekiyor. En fazla 15 da alan gerekmektedir.

•        Yetiştiricilik yapılacak ilçede ikamet ediyor olması

•        Arazi kiralık ise kiralık sözleşmesi

•        Kamu arazisi ise ( hazine, orman ) kullanım izni şartları gerekmektedir.

 

YAĞ ÜRETİM TESİSİ

 

Diğer yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ekilen bitkilerin yağlarının çıkarılması için 40 dönüm alana tesis kuracak. Yağ Borsası’nın Kocaeli’de kurulması için girişimlerde bulunan Büyükşehir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen törende TÜBİTAK MAM ile ilaç, kozmetik ve takviye gıda üretimi protokolü imzalamıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli’nin hikayesinin bu proje ile yazılacağını vurgulamıştı.

 

GÖLCÜK İÇİN EN UYGUN MELİSA (OĞUL) OTU

 

Sunumu yapan Ziraat Mühendisi Ataman Suat Şenol, ‘Öncelikle katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Aromatik bitkiler dalında Melisa (Oğul) otu Gölcük için en iyi yatırım. Bizler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak Çiftçilerimizle Alım garantili sözleşme yapacağız.Melisa (Oğul) otu bitkisi Dayanıklı ve otsu bir bitkidir. Geleneksel olarak yaprakları gribal enfeksiyon, sindirim sistemi sorunlarına etkili ve sinirleri sakinleştirici etkisi vardır. Ayrıca yaprakları çay olarak ta kullanılabilmektedir.  Melisa (Oğul) otu’nun kozmetik ve eczacılık sektöründe kullanılması bizi cezp ediyor. Bu konuda TÜBİTAK’la programımız var. Çiftçilerimiz ilk hasatı ürün ekiminden 18 ay sonra alacak. Yaklaşık 1000 kg yapraktan 1 kg yağ elde edilebilmektedir. Üreticiyi; Arazi değerlendirme kriterleri;  Toprak Analiz Sonuçları, Sulama Durumu, Arazi Eğimi (arazi yapısı), Rakım v.b. Alet ekipman sahiplik durumu. Bizler bu konuda Gölcük’e ve tüm ilçelerimize destek olacağız. Amacımız tarımın daha çok gelişmesidir’ dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜYÜKŞEHİRDEN, TARIMA, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı