yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 18:02 Bu haber 5336 kez okundu
 
CANAN'LARIN SESİ OLALIM
Önceki gün İstanbul Kağıthane semtinde amcası tarafından şiddet uygulanan DOWN Sendromlu Canan Kocaman için tepkilerini dile getiren Gölcük + 1 fark ile DOWN Sendromlular Dernek Başkanı Belgin Abanoz; “Anıtpark'ta yaptığı basın açıklamasında tepki göstererek Canan ve Canan gibilerin sesi olalım her türlü şiddete karşıyız” dedi.
Yaşam Haberi
CANAN'LARIN SESİ OLALIM

Önceki gün İstanbul Kağıthane ilçesinde 55 yaşındaki DOWN Sendromlu Canan Kocaman'a 86 yaşındaki amcası tarafından devamlı şiddet uygulanarak olay basında yayınlandı. Yaşanan bu olay üzerine Gölcük + 1 fark ile DOWN Sendromlular Dernek Başkanı Belgin Abanoz, Gölcük Anıtpark'ta şiddete karşı tepkilerini dile getirmek için basın açıklaması için toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıya Gölcük + 1 fark ile DOWN Sendromlular Dernek Başkanı Belgin Abanoz, iyi parti ilçe başkanı İsmail aynacı, Gölcük Kaymakamlığı Yazı işleri müdürü Lütfü Yılmaz, CHP kadın kolları başkanı Türkan Çimen, Gölcük Merkez Mahalle Muhtarı Melahat Gökdeniz, Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, Gölcük Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı özgüven, Gölcük Kültür Dernekleri Platformu dönem başkanı Çetin Kocatürk ve çok sayıda davetliler katıldı.

İlk açıklamayı Gölcük Merkez Mahalle Muhtarı Melahat Gökdeniz; “engelli bireylerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için sevgiye ihtiyaçları vardır. Onların dili olup yaşama tutunmalarını sağlamalıyız. Hepimiz birer engelli adayıyız. Yarına ne olacağımız belli değil. Bu nedenle bu tür olaylara sesiz kalmamalıyız. Hatta çığlık olmalıyız. Bu gün burada Canan'a yapılanları şiddetle kınıyorum. devletimizden şiddet mağdurlarına yardımcı olmasını istiyorum. Şiddet uygulayanların cezalandırılmasını diliyorum” dedi.

Gölcük Kültür Dernekleri Platformu dönem başkanı Çetin Kocatürk; “biz insanların bu şekilde davranmaları utanç vericidir. Şiddetin her türlüsüne karşı olduğumu belirtirken Canan'a şiddet uygulayan kişinin serbest kalmamalı” dedi.

Gölcük Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı özgüven; “bu birlik ve beraberliğinin oluşumu çok önemlidir. Bu son zamanlarda ülkemizde şiddet olayların artması devam ediyor. Fakat DOWN Sendromlu Canan'a amcası tarafından uygulanan şiddet insanlık dışıdır. Bu şiddetlerin bir daha yaşanmaması için onların olmalıyız” dedi.

İyi Parti ilçe başkanı İsmail Aynacı; “DOWN Sendromlu bir insana uygulanan bu şiddet insanlıktan nasibini almamıştır. Her türlü şiddet olaylarına karşı olduğumuz gibi Canan'a yapılan bu şiddeti kınıyorum” dedi.
+ 1 fark ile DOWN Sendromlular Dernek Başkanı Belgin Abanoz; “şiddettin her türlüsüne karşıyız. + 1 fark ile DOWN Sendromlular Derneği olarak geçtiğimiz gün İstanbul Kağıthane ilçesinde yaşanan şiddet olayına tepki göstermek üzere burada toplandık. DOWN Sendromlu bireyler özel ilgi, alakayı ve şefkati bizden daha fazla hak ediyorlar. Hepimizin bildiği gibi İstanbul Kağıthane'de yaşayan 55 Yaşındaki DOWN Sendromlu kardeşimi Canan Kocaman'a 86 yaşındaki amcası tarafından defalarca şiddete ve türlü işkencelere maruz kalmıştır. Dış dünya ,ile bağlatışı kesilmiş, yemek bile verilmeyen, komşularından kuru ekmek isteyen ve yaşadığı bu acı olaylar sebebi ile sağlık sorunları da yaklaşık 40 kiloya düşen Canan Kocaman başta olmak üzere tüm engeli bireylerimize destek olmak amacı ile burada toplandık. 
Olayı öğrendikten sonra İstanbul'daki yetkililerle irtibata geçmiş bulunmaktayız. Aldığımız bilgiler doğrultusunda şiddet uygulayan amcasının ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Burada tüm siyasi partilerimizin genel başkanlarına, tüm milletvekillerimize ve sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan defalarca şiddet uygulanan bu kızımızın Devletimizin şefkatini hmesini, istiyoruz. Devletimiz tarafından koruma altına alınmasını biran önce psikolojik destek ve gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca kendini savunmayacak, koruyamayacak kollayamayacak durumda olan başta Canan Kocaman ve tüm engelli bireylerimize bu tür şiddeti uygulayanların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım savunmasız masumları savunmak bizlere Peygamber efendimizden kalan bir miras. Bizler sesimizi duyurmak için bu konular başta olmak üzere tüm engelli bireylerimizin sesi olmak için sizin de desteğinize ihtiyacımız var. Biliyoruz, inanıyoruz ki sizler bu masum ve diğer şiddet gören masumların en büyük sığınıcısı olacaksınız” dedi.

Fahri Haner    

Kaynak: Editör:
Etiketler: CANAN'LARIN, SESİ, OLALIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı