Haber Detayı
06 Ağustos 2018 - Pazartesi 18:18
 
CHP'DE KURULTAY YOK
CHP Genel Merkezi muhaliflerin 569 imza topladığını ve kurultayın yapılması için yeter sayı olan 622 imzanın toplanmadığını açıkladı. CHP'li muhalifler ise flaş bir açıklamayla, "Amasız ve fakatsız olağanüstü kurultay kararı alınmalıdır" dedi.
Siyaset Haberi
CHP'DE KURULTAY YOK

CHP’den, olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Parti tüzüğünün 48. maddesi uyarınca olağanüstü kurultay için noterden onaylı imzaların genel başkanlığa teslim edilme sürecinin bugün saat 17.00 itibarıyla tamamlandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“GEÇERLİ SAYI 569”

“Partimize kayıtlı toplam kurultay delegesi bin 242 olup, tüzüğümüz uyarınca olağanüstü kurultay için gerekli olan salt çoğunluk 622’dir. Noter onaylı imzalar ile yapılan başvuruların incelenmesi sonucunda geçerli başvuru sayısının 569 olduğu anlaşılmıştır. 2 Ağustos Perşembe gününden önce genel merkezimize noter tebligatıyla gelen talep sayısı 8’dir. Bu tarihten sonra noter kanalıyla herhangi bir talep gelmemiştir. 2 Ağustos Perşembe günü genel merkezimize teslim edilen toplam belge sayısı 618’dir. Daha önce noter tebligatıyla gelen 8 talep de bu sayının içinde tekrar sunulmuştur. Teslim edilen 618 belgenin 4 tanesi mükerrerdir. Ayrıca 4 tanesi ilgilisinin dışında, suret tasdiki yaptırılmış fotokopidir. 5 belgedeki imza ise kurultay delegesi olmayan kişilere aittir. Gelen taleplerden 5’i ise Tüzüğümüzün 48/4 maddesi uyarınca zorunlu olan gündem birliğini sağlayamamıştır.”

31 İMZA GERİ ÇEKİLDİ

Tüzüğe göre, 15 günlük imza toplama süresi içerisinde 31 delegenin noter onayıyla imzalarını geri çektiği görüldüğü ifade edilen açıklamada, “Genel merkezimize sunulan tüm belgeler şeffaflık ilkemiz gereğince Parti Meclisi üyelerimizin, milletvekillerimizin, örgüt başkanlarımızın ve tüm basın mensuplarının incelemelerine Yazı İşleri Birimimizde açıktır.” ifadesi kullanıldı.

MUHALİFLERDEN İLK AÇIKLAMA

 

CHP’li muhalif isimler, Genel Merkez’in “kurultay yok” açıklamasına, “Kurultay talebi bugün sayıların gölgesinde kalamayacak kadar güçlü ve haklıdır. Amasız ve fakatsız kurultay kararı alınmalıdır. Genel Merkeze 630 imza teslim ettik, kurultay yapmamak için sayılarla oynandı” şeklinde yanıt verdi.

Ayrıca CHP’li Gaye Usluer, CHP Genel Merkezi’nin delegelere kurultay için imza vermemesi yönünde baskı yapıtığını iddia etti. Usluer, yapılan baskıyı kanıtlayabilecekleri beyanlara sahip olduklarını belirtti.

KILIÇDAROĞLU MYK’YI TOPLAYACAK

Öte yandan, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 8 Ağustos Çarşamba günü partisinin Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) toplayacağı belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun MYK’da bazı değişikliklere gidebileceği ifade ediliyor

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'DE, KURULTAY, YOK,
Yorumlar
Haber Yazılımı