yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 18:47
 
ÇİMEN ‘’KADIN ERKEK EŞİTTİR’’
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazandığı gün olan 5 Aralık Dünya Kadınlar Günü'nün 84. yıl dönümü dolayısıyla, CHP İlçe Kadın Kolları İlçe yönetimi tarafından anlamlı bir program düzenlendi. CHP'li kadınların konuğu CHP’den Gölcük Belediye Başkan adayı İsmet İşeri, CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel oldu.
Gündem Haberi
ÇİMEN ‘’KADIN ERKEK EŞİTTİR’’

CHP Gölcük ilçe Kadın Kolları yönetimi tarafından Türk Kadınına “Seçme ve Seçilme Hakkı” verilişinin  84. Yıl dönümü dolayısıyla ilçe binasında CHP’den Gölcük Belediye Başkan adayı İsmet İşeri, CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel ve CHP’li kadınların tam kadro katıldığı programa ADD Gölcük Şube Başkanı Hilal Ardıçer ve yönetimi de katıldı.

KADIN ERKEK EŞİTTİR
Programda konuşma yapan CHP Kadın Kolları İlçe Başkanı Türkan Çimen, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı açıklamada; “Kadın hakları ve kadınların erkeklerle eşitliği konusunda geçen asırdan itibaren batı ülkelerinde ve toplumlarında yoğun mücadelelerin verildiği ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere' nin bu mücadelelerin en şiddetlilerini yaşadığı bilinmektedir. Ülkemizde, gerek Osmanlı İmparatorluğu ve gerek Cumhuriyet döneminde kadınlarımızın kendi hakları konusunda, batı ülkelerindekine benzer şekilde mücadele ettiklerini söylemek mümkün değildir. Ama biz kadınlara birçok batı ülkesinden daha evvel bu hak Atatürk tarafından verilmiş ve hatta adeta sunulmuştur” dedi.

KADIN GÜÇLENMEYE BAŞLADI
Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin tarihi geçmişi hakkında bilgi veren başkan Çimen; “1926 yılında Büyük Millet Meclisi tarafından kabulle yürürlüğe giren ve Türk kadınlarını "şeriat" zincirinden kurtaran Medeni Kanun ile Türk kadınına bin yıl evvel kaybettiği hakların iade edilmesinin temeli oluşmuştur. Artık kadın güçlenmeye, kişiliğini bulmaya başlamış ve erkeğinin yanında sosyal faaliyetlere katılmaya hazırdır. Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Haklarının Verilmesi Medeni Kanun ile erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına, 3. TBMM tarafından 3 Nisan 1930' da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmıştır. 1931 yılında da Türk kadını ilk kez tıp dünyasında varlığını göstermiş ve ilk kadın cerrahımız çalışmaya başlamıştır. 4 Mayıs 1931' de ilk toplantısını yapan IV. TBMM tarafından 26 EKim 1932' de kabul edilen bir yasa ile Türk kadınına muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı tanınmış; ertesi yıl da, 8 Ekim 1934' de kabul edilen ve 5 Aralık 1934'de yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın-erkek eşitliği alanında bütün haklar, "Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı" nın tanınmasıyla verilmiş oluyordu” diye belirtti.

“Ne yazık ki hala “temsilde adaletten” ya da “sonuçta eşitlikten” söz edemiyoruz” diyen başkan Çimen; “Anayasa önünde Kadın ve Erkek eşittir “ demek yeterli olmamakta, kadınlar Anayasa ve yasalarla zorunlu kılınacak özel önlemlerle desteklenmedikçe “sonuçta eşitlik ‘’ten söz edilememektedir. Oysa demokrasilerde en önemli iki unsur, eşitlik temeline dayalı temsil ve katılımdır. Yani eşit temsil ve eşit katılımdır. Hayatın her alanında kadın ve erkek eşit olmadan toplumsal refah sağlanamaz.

“Kadınların önündeki engeller kaldırılmalı”
Toplumsal refahın sağlanması için kadınların siyasal yaşama katılımlarının önündeki pek çok engelin kaldırılması gerektiğini vurgulayan başkan Çimen; “Kadınların eğitimden yeteri kadar faydalanamaması, çalışma hayatında yer alamaması, çalışanların ise erkeklerle eşit koşullarda olmaması en büyük engellerdendir. Türkiye, dünyada kadınların eğitim düzeyi açısından 104, ekonomi ve fırsat eşitliği açısından 127, iş gücüne katılma oranı açısından 123. sıradadır. Türk kadını dünya sıralamasında her alanda bu kadar geride olmayı hak etmemektedir. Toplumsal cinsiyet rollerinin kadınlara  dayattığı geleneksel değer yargıları, kadınların sadece eş olma ve annelik rolleri ile sınırlandırılması da önemli sorunlardandır” açıklamasıyla sözlerini tamamladı. 

 KADINLAR HER ŞEYİ YAPAR
CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel; “Bugün kadına önem veren Atatürk’ün Türk kadınları ile birlikte Dünya kadınlarına armağan ettiği özel bir gün. Bu özel günde kadın sorunlarının çözülmesi için bir vesile. Ama baktığınız zaman biz erkekleri dünyaya getiren annelerimiz, kadınlarımız olmazsa olmazlarımızdır. Bugün özel bir gün. Dolayısıyla bugünün özelliğini Atatürk zaten 1934’te mecliste aldığı kararla ortaya koymuştur. Bu özel günlerde kadınların daima ön planda olması hepimizin gururudur. Kadınlar neye el atarlarsa gerisi gelecektir” dedi.

KADININ ARKASINDA DURMA ZAMANI
İktidar partisinin kadınların özelliklerini düşürmeye gayret etse de, Cumhuriyet kadınları olarak sizler daima ön plana çıkacaksınız. Erkeğin arkasında değil, kadının arkasında durma zamanıdır” diyerek sözlerini tamamladı.
FAHRİ HANER

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİMEN, ‘’KADIN, ERKEK, EŞİTTİR’’,
Yorumlar
Haber Yazılımı