yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 16:00
 
ÇOCUKLAR TEKNE ORUCU TUTTU
Anadolu’da eski ve köklü bir gelenek olan ancak zamanla unutulmaya yüz tutmuş, Tekne Orucu, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Değerler Eğitimi Projesi kapsamında geçenyıl başlatılmıştı. Bu yıl Tersane İlkokulun da ilki yapıldı. Çocuklara orucu sevdirmek amacıyla yapılan. Tekne Orucu etkinliğinde, öğlene kadar oruç tutan çocuklar, iftar sofrasında bir araya gelerek öğle ezanının okunmasıyla oruçlarını açtılar.
Yaşam Haberi
ÇOCUKLAR TEKNE ORUCU TUTTU

Tekne Orucu programına Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Okul Aile Birliği, yönetim kurulu üyeleri veli ve öğrenciler katıldı.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’ de, çocukları Tekne Orucu iftarında yalnız bırakmadı. Tersane İlkokulun da düzenlenen Tekne Orucu iftar programına 80’e yakın çocuk katıldı. Başkan Ellibeş ve Milli Eğitim Müdürü Gülsuyu sınıfları tek tek gezerek çocukların oruçlarını bozmasına eşlik ettiler. Öğle ezanının okunmasıyla birlikte, çocuklar, ramazan topunu temsilen masalarında bulunan balonları patlattılar. Öğle ezanından sonra oruçlarını açan miniklere iftariyeliklerin yanı sıra çeşitli hediyeler takdim edildi.

Başkan Ellibeş “Çocukların özellikle sahura kalkarak kültürümüzü, inanç değerlerimizi öğretmek, sahurdan sonra öğlene kadar olan süreci ibadetle değerlendirmeleri, hatta iftar olunca akşam sofralarında oruçlu olmasa bile sofrada oturmaları manevi değeri önemli kılıyor. Çocuklarımızı ve Ailelerini böyle önemli bir projede yer aldıkları için kutluyorum” dedi.

 Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu “ Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayına eriştirdiği için Allah’ımıza sonsuz şükürler olsun. Bizlerin Ramazan’la birlikte gönül dünyamızda  yaşadığı heyecanı ve huzuru istedik ki çocuklarımız da yaşasın. Çocuklarımıza kazandırmaya çalıştığımız alışkanlıklar onların anaokul ve ilkokul çağlarında gönüllerinde yer etmektedir. Bu dönemde sevinç ve mutlulukla yapmış olduğu etkinlikler ve çalışmalar onların gönül dünyalarında unutulmaz izler bırakmaktadır.

Bugün, Osmanlıda çocukları oruç ibadetine alıştırmak için yapılan Tekne Orucu ile onları tanıştırdık. Aslında her çocuk oruç tutan anne babasına özenir ve kendisinin de sahura kaldırılmasını ve oruç tutmasını ister. Bu Ramazan’ın aileye vermiş olduğu mutluluk ve bereketin bir göstergesidir. Bu sevinç ve mutluluğa onlar da ortak olmak ister.

Bugün bizler Gölcük genelindeki ilkokullarımızda çocuklarımızdaki bu isteği göz ardı etmedik onlara bir Osmanlı geleneği olan  Tekne Orucu adı verilen oruçla tanıştırdık. Biz büyüklerin bile adını ilk defa duyduğu bu oruçta aile çocuğunu sahura kaldırır, beraber sahur yaparlar ve anne baba akşam ezanıyla , çocuk da öğlen ezanıyla orucunu açar. Hatta tutmuş olduğu orucun sevabını ailesine hediye eder, ailesi de ona küçük hediyeler alır veya harçlık verir. Bunlar çocukları oruç ibadetine alıştırmak için uyguladığımız güzelliklerdir” dedi.

ETKİNLİĞİN AMACI
Tekne Orucu Etkinliği ile bilgiler veren Ercan Gülsuyu: “Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yürütmekte olduğu Değerler Eğitimi Projesi kapsamında unutulmaya yüz tutan milli ve manevi değerlerimizin gün yüzüne çıkartılıp sürdürülebilir olanlarını örnek etkinliklerle gündem edilip işler hale getirebilmektir. 

ETKİNLİĞİN KAPSAMI:
2017-2018 Eğitim- Öğretim yılında 16.05.2018-01.06.2018 tarihleri arasında Gölcük İlçe genelindeki ilkokullarımızda, gönüllü veli ve öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda  Ramazan ayında bir defa olmak kaydıyla “Tekne Orucu” etkinliği yapılacaktır.” dedi

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu konuşmasının devamında:

ETKİNLİĞİN GEREKÇESİ

Hızla akıp giden zaman ve değişen değer yargıları küresel bir  dünya düzenini karşımıza çıkarmaktadır. Küreselleşerek duvarları yıkan ve toplumlar arasındaki farklılıkları ortadan kaldıran yeni dünya düzeni  toplumları bir ve beraber kılan, geniş insan kitlelerini millet yapan geleneksel değerlerimizi gündemden düşürerek unutulmasına sebep olmaktadır. 
Milli eğitimin bir görevi de geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza toplumsal harcımız olan değerlerimizi tanıtabilmek ve aktarabilmektir. 
Tekne Orucu Anadolu coğrafyamızda yüzyıllar boyu devam eden, çocukların Ramazan coşkusuna  aileleri ile birlikte iştirak etmelerinin bir sonucudur. 
Birlikte yapılan her etkinlik gibi Tekne Orucu da istekli, gönüllü veli ve öğrencilerimiz tarafından iaşeleri temin edilecek; okullarımızda, ders içi sosyal etkinlikler kapsamında değerlendirilecek ve tamamen okul idaresi ve öğretmen nezaretinde uygulamaya konulacaktır.” Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇOCUKLAR, TEKNE, ORUCU, TUTTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı