Haber Detayı
28 Haziran 2019 - Cuma 09:40
 
DEĞİRMENDERE FINDIĞI TEZGAHA ÇIKTI
Değirmendere bölgesinde yetiştiği için 'Değirmendere fındığı' olarak bilinen, taze olarak yenilen uzun fındıklar tezgahta yerini aldı.
Değirmendere Haberi
DEĞİRMENDERE FINDIĞI TEZGAHA ÇIKTI

Değirmendere bölgesinde yetiştiği için 'Değirmendere fındığı' olarak bilinen, taze olarak yenilen uzun fındıklar tezgahta yerini aldı.. Yol kenarlarında va sahil şeridinde satılmaya başlandı. 

Değirmendere'de, özellikle 17 Ağustos 1999'daki büyük depremin ardından denizden uzak dağlık bölgelerdeki aşırı yapılaşma nedeniyle fındık bahçelerinin büyük bir bölümü parsellenip satıldı. bölgede çok az miktarda fındık bahçesi kaldı. Bu bahçelerdeki fındıklar da genellikle bu bölgede taze olarak toplandıktan sonra yol kenarlarında ve sahil şeridinde  satılıyor. 

Fındık satıcıları, daha önce Tüm Türkiye'ye buradan gönderilen Değirmendere fındığının artık çok azaldığını, fındık bahçelerinin müteahhitlere satılıp yerine konutlar inşa edildiğini belirterek, "Fındığın bu kadar pahalı olmasının nedeni bu. Çok az bahçe kaldı. Toplanan fındıklar da ancak burada satılıyor" diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEĞİRMENDERE, FINDIĞI, TEZGAHA, ÇIKTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı