Haber Detayı
27 Mart 2015 - Cuma 08:15
 
DERSHANELERİN KAPATILMASI İLE VELİLERİ NELER BEKLİYOR !
Zirve Dershanesi Müdürü Zeki Karal, dershanelerin kapatılması ve Temel Lise'ye dönüştürülmesi ile ilgili açıklamalar yaparak kurumların ve velilerin ne türlü sıkıntılarla karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.
Eğitim Haberi
DERSHANELERİN KAPATILMASI İLE VELİLERİ NELER BEKLİYOR !

Zirve Dershanesi Müdürü Zeki Karal, dershanelerin kapatılması ve Temel Lise'ye dönüştürülmesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Karal Temel liseye dönüştüğünde velinin beklentisi şu olacak. Zirve dershanesi Temel Lise'ye dönüşecek. Hem okul işlevini görecek hem de dershane ihtiyacını karşılayacak. Ama Bakanlık bizi nasıl bir sınırlama içine sokacak bunu tam olarak bilmiyoruz. Bizim hedefimiz ders işlevini yaptıktan sonra artan zamanımızı öğrenciye ayıracağız. Şu an dershane de ki önceliğimiz öğrencinin okuldan getirdiği verilerin eksikliklerini kapatmak. Öğrenci okulda 7 saat ders yapıyorsa, temel lise de biz 8-9 saat ders yapacağız. Çünkü fazladan da birşey yapmamız gerekecek. Yalnız burada bir sıkıntı doğuyor, çocuklarında beklentileri fazla olacak" dedi.
MEZUN OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN ÇALIŞMA YAPILMASI GEREK
Karal mezun olan öğrencilerin de bu süreçte sıkıntıya gireceğini ifade ederek "Özellikle mezun olan öğrenciler için dershane olmayacak. Şu an öğrencilerimizin bir kısmı mezun olan öğrenciler. Bunlar içinde yeniden bir çalışma yapılması gerekecek. Bire bir ders almak zorunda kalacaklar" dedi.
BAKANLIK VELİLERİ UYARIYOR
Diğer önemli bir sıkıntının binalar olacağını ifade eden Karal " Şu an yönetmeliğe göre 4 yıl bulunduğumuz binalarda eğitim vereceğiz. 4 yıl sonra gereken şartlara ayak uyduracağız. Şu an kayıt alma hakkı kazanan Kocaeli'de bir kurum var. Bakanlık bununla ilgili de sık sık uyarı yapıyor. Velilerde bu konuda dikkatli olmalı. Şu an kayıt alma hakkımız yok. Kayıt alamaya başladığımız an da bir sınav yapacağız. Seviye Belirleme Sınavı gibi. Bu sınavda başarılı olan öğrencilere burs vereceğiz. Bu şu an da dershanelerinde ve özel okulların yaptığı bir uygulama" dedi. 
BAŞVURULAR 1 MAYIS'TA BİTMİŞ OLACAK
Kurumların 1 Mayıs tarihine kadar başvuru hakları olduğunu belirten Karal "1 Mayıs tarihinde başvurular bitmiş olacak. Başvuru yapmayan dershaneler kapanmış olacak" dedi. Etüt Merkezleri ve Eğitim Danışmanlığı kurumları hakkında da bilgi veren Karal "Etüt Merkezi çalışan anneler için bir kolaylık. Amacına uygun olduğunda çok faydalı bir kurum. Ancak bu kurumlar sadece 7 sınıfa kadar öğrenci alabiliyor. 8. sınıf ve yukarısını alan kurumlar yasa dışı iş yapıyor demektir. Eğitim Danışmanlığı kurumları da  bakanlığa bağlı bir kurum değil. Ruhsatlarını belediyelerden alıyorlar. Edindiğimiz bilgilere göre bu kurumların da ruhsatlarının iptal edildiğini öğrendik. Sanıyorum bu kurumların denetimleri önümüzdeki günlerde daha sık olacak" dedi.
"EN ÖNEMLİ SIKINTI MALİYET"
Temel liselere dönüldüğünde en önemli sıkıntının para olduğunu belirten Karal "Veli devlet tarafından bir destek yapılacağını sanıyor. Bu destek belirli bir kontenjana göre yapılacak. Kocaeli'de bin 800 öğrenciye 3 bin 500 TL destek verilecek. Bu kontenjanın için de ilkokuldan üniversiteye kadar öğrenciler olacak. Bunun için de mevcut olan özel okullarda olacak. Biz velilere böyle bir parayı almayacağını varsayarak plan yapmalarını öneriyoruz. Çünkü Kocaeli de 300 bin öğrenci var. Bu uygulama ekonomik maliyet getirecek" dedi. 
"KURUMLAR NOT KONUSUNDA TAVİZ VERMEMELİ"
Kamuyounda yanlış bir algılamanın da olduğunu söyleyen Karal "Veliler özellikle özel okullarda notların yükseltileceğini düşünüyor. Bu çok yanlış bir algı. Şu an mevcut olan kurumlar bunu yapmıyor. Bunu suistimal eden kurumların da olduğunu biliyoruz. Bu süreçte kurumların  bu konuda taviz vermemesini diliyoruz" dedi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Zirve, Dershanesi, Müdürü, Zeki, Karal, dershanelerin, kapatılması, Temel, Lisey
Yorumlar
Haber Yazılımı