Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 18:07
 
ELÇİN ‘’HEMŞEHRİ TURİZMİNİ BAŞLATALIM’’
Kocaeli Arvin Batum Havalisi Dernekler Federasyonu bu yıl ilkini düzenlediği geleneksel hale getirmeyi düşündüğü Kocaeli basınını Arvin'e götürerek tüm ilçelerini gezdirdi. Artvin’i görmek isteyen Kocaelilileri ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade eden Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, “Hemşehri turizmini karşılıklı olarak başlatalım. Akrabalarımızı görelim” dedi
Kültür Haberi
ELÇİN ‘’HEMŞEHRİ  TURİZMİNİ BAŞLATALIM’’

Yıllardır yapılan boğa güreşleri bölge halkı tarafından ilgiyle izleniyor. Genci yaşlısı, kadını erkeğiyle festivale renk katan Kafkasörlüler, festival süresince orada kamp kurabiliyor. Serin ve yağışlı havasına rağmen Artvinlilerin yoğun ilgi gösterdiği festival alanında kurulan kamplar da oldukça ilgimizi çekiyor. 

FESTİVELE YOĞUN İLGİ

İlçe belediyelerinin bir kısmının AK Parti’de bir kısmının CHP’de olduğu Artvin’de belediyeler arasında sıkı bir bağ ve dayanışma var. Dağların arasında kalan Kafkasör ilçesinde 39. Kültür Sanat Festivali’nde boğa güreşlerini izledik. Festivali bizimle birlikte Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, belediye meclis üyeleri de izledi. Boğa güreşleri öncesi Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin bizleri öğle yemeğinde ağırladı. Boğa güreşleri öncesi bir araya geldiğimiz belediye başkanı Elçin ile sohbet etme imkanı bulduk. Burada konuşan KARBAFED Başkanı Mikail Koyuncu, “Artvinimizin en popüler yerindeyiz. Uluslararası şenliklere ev sahipliği yapan bir alandayız. Etkinlikleri beraber izleyeceğiz. Belediye başkanımızın bizlere gösterdiği ilgi ve alaka çok güzeldi” dedi.

‘HEMŞEHRİ TURİZMİNİ BAŞLATALIM’

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ise “Festival zamanımıza denk geldiği için sizlere Geniş bir zamanda ağırlayamadım. Henüz 3 aylık bir belediye başkanıyım. Bu yörenin çocuğuyum. Kocaeli’ye göç eden birçok Artvin'li var. Sizler buraya gelip eksiğimizi ve fazlamızı görebiliyorsunuz. Kocaeli’de doğup büyüyen ancak Artvin’i göremeyen hemşehrilerimiz var. Hemşehri turizmini karşılıklı olarak başlatalım. Akrabalarımızı görelim. Dedelerimizin toprağını görelim. Artvin’in yeşilini doğasını görmek isteyen bütün Kocaelilileri Artvin’de misafir etmekten onur duyarız. Sizlerin burada gelmesinde destek olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanına da teşekkür ediyorum. Sizleri bizlerle buluşturdu” dedi.

‘YEMEK YEMEKTEN YORULDUK’
Kafkasor ilçesinde başlayan festivalden de söz eden Başkan Elçin, “Festivalimiz kortej yürüyüşüyle başladı. Halk oyunları Türkiye finalini yaptık. Kartepe ilçeniz, Artvin oyunlarını oynadı. Gerçekten gurur duydum. Yüzün üzerinde boğa güreşi yapılacak. Bu yıl bazı ilkler gerçekleştirdik. Derme çatma burada kalanlara konforlu yerler hazırladık. Atatürk ve Cumhuriyet değerleri Türkiye’nin ortak değeridir Mutla farklı siyasi görüşlerimiz var bunu sıkıntı değil zenginlik olarak değerlendirmemiz lazım” ifadelerini kullandı KOGACE Başkanı Cemal Kaplan ise “Artvini muhteşem buldum. İnsanları çok sıcak. Arkadaşlarımız burada yemek yemekten yorulduk dediler. Başkanım bu yeşili korursanız sizlerle gurur duyarız” dedi.

Yıllardır yapılan Kültür Sanat Festivaline yerli halkın ilgisi oldukça yoğundu. Günlerce süren festivalde tatlı, mısır, köfte gibi yiyecekler de gün boyu satıldığını gözlemledik.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ELÇİN, ‘’HEMŞEHRİ, , TURİZMİNİ, BAŞLATALIM’’,
Yorumlar
Haber Yazılımı