yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
08 Mayıs 2018 - Salı 17:04
 
ELLİBEŞ ''HOŞ ESERLER BIRAKMAK ÖNEMLİ''
Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’nun birlikte yürüttüğü 8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu 8 Mayıs bugün Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısında açılışı yapıldı.
Sanat Haberi
ELLİBEŞ ''HOŞ ESERLER BIRAKMAK ÖNEMLİ''

Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’nun birlikte yürüttüğü 8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu 8 Mayıs bugün Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısında açılışı yapıldı.

KATILIMCILAR
Açılış programına, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Bilimleri bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Soner POLAT, Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Mine Can, Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri, davetli sanatçılar Emel Şölenay, Betül Bayık Kurt, Hasan Başkırkan, Veysel Özel, Samet Can Alış, Valentına Stevanouska, Sandeep Manchekar, Gıgısha Pachkorıa, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Kent Konseyi genel Sekreteri Fatih Bayram, Gölcük Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Gölcük Jandarma Komutanı Burçak Kırca, Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Zekeriya Tiryaki, Esnaf Odası Genel Sekreteri Seyhan Sirmen ve davetliler katıldı.

SEMPOZYUMUN AMACI
Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısında sergilenen  eserler gezilerek, eser sahiplerinden bilgiler alındı. Sanatçıların sempozyum süresince üretecekleri eserler ile seramik sanatının kişisel teknik ve yorumlarını aktarmayı, sanat ve bilime katkıyı sunmayı vizyon edinme amacını taşıyor. 8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu kapsamında geçekleştirilmiş olan eserler, Gölcük Belediyesi Yalı Evleri içerisinde kurulan “Çağdaş Seramik Sanatları Müzesi ”nde sergilenecek.

SANATIN BİRLEŞTİĞİ GÜÇ
Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk; ‘’Gölcük’te turizm açısından çok önemli eserler ortaya kondu. Ilıca Tesisi, Erikdüzü Tesisleri gibi birçok güzel eserler yapıldı ve sanat anlamında da ciddi yatırımlar yapıldı. Sanatın birleştirici, kültürü arttırıcı etkisiyle toplumsal yaşantının pozitif yönde etkileyeceğine inanıyoruz. 8’incisini yaptığımız Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu’nun daha nice yıllar kutlanmasını diliyoruz’’ dedi.

HOŞ ESERLER BIRAKMAK ÖNEMLİ
Başkan Ellibeş; Bizler yerel yöneticiler bu coğrafyada yaşayan vatandaşlarımızın Bu sempozyumuzda başarı ile yaptığımız projelerimizden biri. Yurtdışından gelen ve şehrimizin önemli sanatçıları seramiğe önem vermiş, sanatı gönülden sahiplenmiş hocalarımız bizleri yalnız bırakmıyorlar. Biz sağlam bir temel attık. Gelecekte yönetime kim gelirse gelsin, sağlam temel üzerine bu işler devam eder. Bu dünyaya hoş eserler bırakmak önemli’’ diye konuştu.

YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATI
Ellibeş’in ardından konuşma yapan Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş; ‘’Her projede her işte hazırlanış var. Hamurun yoğruluşu var. Esrelerin özelliğine göre eserlerin ortaya çıkışı var. Bir insanın normal hayatında neler yapabileceğinin bir göstergesi. Ne kadar özenli, düzenli bir çalışma, emek verirseniz, eserlerinizde o kadar güzel şekilde ortaya çıkar. Burada da ortak çalışma ile sempozyum oluşturuldu. Üniversite ile yerel yönetimle bölgenin tanıtılması. Üniversite ile daha güzel haklara mekanlara sahip olma hakkımız var. Bölgede normal eğitimde üst sıralardayız. Üç tane meslek yüksekokulumuz var. Üçünün de başarıları var. Bunlar bizim yüz akımız. Bu projede başarı ile sonuçlanacaktır. Çünkü yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Emeği geçenlere, destek verenlere teşekkür ediyorum’’ diyerek sözlerini tamamladı.

ÖZEL PLAKET
Konuşmaların sonrasında, 8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumunda emeği geçenlere özel olarak hazırlanmış, Değirmendere Yalı Evlerinin rölyefinin bulunduğu plaketler takdim edildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ELLİBEŞ, ''HOŞ, ESERLER, BIRAKMAK, ÖNEMLİ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı