Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 12:06
 
ELMA FESTİVALİ BAŞLIYOR
Gölcük Belediyesi tarafından bu yıl 27’ncisi 13-14 Eylül tarihinde düzenlenecek olan Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin tanıtım toplantısında konuşan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Yolunuz İhsaniye’ye düşerse leziz elma ve armutlardan tatmadan ayrılmayınız” dedi
Gölcük Haberi
ELMA FESTİVALİ BAŞLIYOR

Gölcük Belediyesi tarafından bu yıl 13-14 Eylül tarihlerinde 27’ncisi düzenlenecek olan ve Ford Fabrikası tarafından desteklenen Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin tanıtım toplantısı İhsaniyeli Metin Denizli’nin bahçesinde gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Ali Rıza Aksoy, Belediye Başkan Yardımcısı Fikret Ormancıoğlu ve Şevket Kaba ve İhsaniyeli Metin Denizli katılım sağladı.

 

İHSANİYEMİZİN GEÇİM KAYNAĞI

Toplantıda festivalle ilgili bilgilendirme yapan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “İhsaniyemiz, İzmit Körfezi'nde kıyısı ile maviyi; Samanlı Dağları etekleriyle yeşili bünyesinde barındırır. Özellikle sulu tarım ve meyvecilik İhsaniye'mizin önemli bir geçim kaynağıdır. Yetiştirdiği Elma, Margarin Armudu ile ün salmıştır. Bu anlamda 1975 yılında İhsaniyeli elma üreticilerinin desteği ile başlayıp 1977-1978 ve 1979 yıllarında Yeşil İhsaniye Elma Festivali devam etmiştir” şeklinde konuştu.

ELMA REKOLTESİ 5 BİN TON

Başkan Sezer, “1980 sonrası 15 yıllık bir aradan sonra 1996 yılında İhsaniye Belediyesi’nin girişimleri ile yeniden başlatılan festival 1997-1998 yıllarında gerçekleştikten sonra 1999 Gölcük Depremi nedeniyle iki yıl ara verilmiştir. 1999 Depremi sonrası yaraların sarılmaya başlamasıyla 2002 yılında İhsaniye Belediyesi tarafından yeniden başlatılan etkinlikler halen devam etmektedir. 120 civarında mustahsil olup bunun 80-85'i elma, armut üreticisidir. Bölgelerin meyve çeşitleri Elma, Armut, Şeftali, Kiraz, Erik, Ceviz, Çavuş Üzümü ve Kestane olup Elma ve Armut özel bir yer tutmaktadır. İhsaniye'de üretimin ağırlığını oluşturan Elma rekoltesi 5 bin ton, Armut 7 bin ton civarındadır” dedi.

MEYVELERİMİZİ TATMADAN AYRILMAYIN

Sezer, “Yerel yönetimler yasası ile belediyelerin birleştirilerek yeniden yapılanmasıyla birlikte Gölcük Belediyesi bünyesinde gerçekleşen birleşmenin ardından, Gölcük Belediyesi öncülüğünde 14-15 Eylül 2019 tarihleri arasında Yeşil İhsaniye Elma Festivali'nin 27’ncisi gerçekleşecek. Yarışmalar; Golden Delicious. Starking Deliciousı Starkrimson, Grany Smith ve Gölcük Armudu dallarında yapılacak. Yolunuz İhsaniye’ye düşerse leziz elma ve armutlardan tatmadan ayrılmayınız” ifadelerini kullandı.

FORD FABRİKASINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Başkan Sezer, “Gölcük’ün adını özellikle sanat, kültür ve spor gibi faaliyetlerle duyurmak istiyoruz. Bunlardan biri de İhsaniye Elma Festivali. İhsaniye özellikle Elma ve armut yetiştiriciliği ile meşhurdur. Bu sene yapacağımız festival de ayın 13’ünde etkinliklerle başlayacak. Değirmendere’de İzmit Yürüyüş yolunda ve İhsaniye’de elma tanıtımı yapılacak. İhsaniye Elma Festivali’ni özellikle Türkiye’ye ihracatıyla büyük artı katkısı Ford Fabrikası’nın büyük katkısı var. Bu festivalimizde de Ford Fabrikası’nın büyük katkısı var. Ford Fabrikamıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Festivalimize bütün hemşerilerimizi davet ediyoruz. İhsaniye Kalkınma Kooperatifi ambalajı olan her türlü meyve ve gıdayı çekinmeden tüketebilirsiniz” dedi.

27. YEŞİL İHSANİYE ELMA FESTİVALİ PROGRAMI

13 EYLÜL 2019 CUMA

13.30 Yazlık-Hisareyn-Halıdere-Ulaşlı (Elma dağıtımı) 15.00 Değirmendere elma dağıtımı (Çınarlık meydanı)

16.00 İzmit yürüyüş yolunda elma dağıtımı

17.30 Gölcük Anıtpark'ta elma dağıtımı

 

14 EYLÜL 2019 CUMARTESI

09.00/1200 Üreticilerin yarışına elmaları ve armutlarını teslim etmeleri (İhsaniye İlköğretim Okulu

13.00/ 17.00 Yarışma elmaları ve armutlarının teşhiri, jürinin değerlendirmesi (ihsaniye İlköğretim Okulu bahçesi)

19.00 Festival Programı Açılışı, Protokol Konuşmaları Elma Yarışması Sonuçlarının Açıklanması ve Ödül Töreni (İhsaniye Kent Meydanı) 20.00 Özkan Hatinoğlu Konseri

22.00 Samida Konseri

Fahri Haner – Halime Konak

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ELMA, FESTİVALİ, BAŞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı