Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 16:29
 
EMEKLİNİN MAAŞI HER GÜN ERİYOR
Pahalıkların karşısında emeklilerin maaşının eridiğini açıklayan Gölcük Emekliler Derneği Başkanı Ali Osman Kılıç; “hayat pahalılığının giderek artması emeklilerimizin maaşları bu pahalıklar karşısında eriyor” dedi.
Ekonomi Haberi
EMEKLİNİN MAAŞI HER GÜN ERİYOR

Gölcük Emekliler Derneği Başkanı Ali Osman Kılıç, emekli maaşlarıyla ilgili bir açıklama yaparak şunları dile getirdi. Başkan Kılıç; “bu makasın kapanması için öncelikle seyyanen zam yapılması gerekir. Yüzde 4 dilimlik zamlar gittikçe makasları açıyor. Çünkü yüzdelik zamlar maaşı yüksek olunca zam farkı yükseliyor. Maaşı az olan emeklimizin zam yüzdesi düşük oluyor. Bundan dolayı seyyanen zam yapılması gerekir. Ülkemizin ve emeklilerimizin gündemindeki sorunlarına çözüm bulunması için değerlendirmeler yapılmış ve özellikle de hayat pahalılığın giderek artması karşısında, emeklilerimizin aylıklarının değer kaybettiğine yer verilen bakanlar kurulu sonuç bildirgesinde, genel merkezimiz tarafından taleplerimiz şu şekilde sıralandı. 

TUİK tarafından açıklanan altı aylık TÜFE artışlarıyla emekli aylıklarına yüzdeli zamlar emeklileri koruyan bir seçenek olarak görülmediğinden, yetersiz kalan emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmalıdır. TÜFE ye endeksli yüzdeli zamlar, aylıkları düşük olan emeklilerimizi mağdur eden bir sisteme dönüştüğünden, 5510 sayılı kanunun 55. maddesi değiştirilmeli ve seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmelidir. 2000 sonlarında emekli olanları mağdur eden ve aylıkları düşüren emekli aylığı hesaplama karma sistemi, aylıklar arasında eşitsizliği arttırmıştır. Bu nedenle her yıl aylıkları düşürülen emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli, çalışılan dönemler için tek bir aylık hesaplama sistemi getirilmelidir. Mevcut sistem, emekli aylıkların arasındaki makası açmaktadır. 

Özellikle 2017 ve sonrasında bağlanan emekli aylıkları 1000 TL nin altında kaldığından dolayı 100 bini aşan emeklimizin aylıklarına çözüm getirilmelidir. Bu nedenle sigortalı çalışan süre uzadıkça emekli aylıklarını artıran yeni bir hesaplama modeli getirilmelidir. 2019 Şubat itibarı ile ek ödeme dahil aylık ödemesinin 1000 TL olarak ödenmesi, tam bir çözüm olmadığından, emeklilerimizin harcamaları esas alınarak, insanca yaşamaya yetecek aylıklar ödenmelidir. Emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmeli ve alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olarak belirlenmelidir. 

Karma sisteme göre bağlanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla, pirim kazançları ve pirim ödeme gün sayıları aynı olmayanlara, eşit aylık ödemesi için İNTİBAK yapılmalıdır. Bu taleplerimiz yerine getirilmeli ve bundan sonra bağlanacak aylıklara da, aynı kriterler uygulanmalıdır. Bu şekilde gelecekte emekli olanların hakları da korunmuş olacaktır. Emeklilerimiz harcamalarıyla vergi ödeyen bir kesimdir. Vergi iadesinin yerine getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme yüzdeleri KDV ve ÖTV oranları esas alınarak, yüzde 8-9 oranlarına yükseltilmelidir. 

Emeklilerimizin ödemiş oldukları katkı payları, emeklimizin ödeme gücünü aşmıştır. Çalıştığı dönemlerde yüzde 12 sağlık pirimi ödeyen emeklimiz, sağlık hizmeti aldığında çeşitli adlar altında kesilen katkı paylarından muaf tutulmalıdır. Evi olmayan emeklimizin TOKİ ile uygun ödeme koşularıyla ev sahibi olması için emeklilere özel projeler özel projeler yapılmalı, TOKİ üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmelidir” şeklinde açıkladı.

Fahri Haner    

Kaynak: Editör:
Etiketler: EMEKLİNİN, MAAŞI, HER, GÜN, ERİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı