Haber Detayı
17 Eylül 2018 - Pazartesi 17:38
 
ERYARSOY “DEMOKRASİ KESİNTİYE UĞRADI”
AK Parti İl Başkanlığı, Başbakan Adnan Menderes’in idamının 57’nci yıldönümü nedeniyle basın açıklaması düzenledi.
Siyaset Haberi
ERYARSOY “DEMOKRASİ KESİNTİYE UĞRADI”

AK Parti İl Başkanlığı, Başbakan Adnan Menderes’in idamının 57’nci yıldönümü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Grup adına basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, “Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır.” dedi.

YOĞUN KATILIM

AK Parti İl Başkanlığı, 1960 askeri darbesinin ardından 17 Eylül 1961 yılında idam edilen Başbakan Adnan Menderes’in idam edilişinin 57’nci yıldönümü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Sabri Yalım Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’un yanı sıra AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, AK Parti İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Aykut Çağlayan ve çok sayıda partili katılım gösterdi.

DEMOKRASİ KESİNTİYE UĞRADI

Grup adına açıklamayı okuyan İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, “27 Mayıs Darbesi Türkiye’de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açmıştır. Yasalara aykırı biçimde Anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme anti demokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır” ifadelerini kullandı.

EN ACI OLAY

“Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra 27 Mayıs Darbesi’ni diğer darbelerden ayıran en acı olay ise Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Baş Vekili Adnan Menderes’in idam edilmesidir” diyen Eryarsoy, “27 Mayıs 1960 Darbesi’nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ Darbe Girişimi’nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır. Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye’sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır” diye belirtti.

HUKUK DIŞI MUAMELE UYGULANDI

Konuşmasının devamında Eryarsoy, “Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır. Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla; Başbakan, kabine üyeleri, milletvekilleri keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasadışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetinin kayda geçen “Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor” gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır” diye konuştu.

YAD EDİYORUZ

Son olarak Eryarsoy, “17 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERYARSOY, “DEMOKRASİ, KESİNTİYE, UĞRADI”,
Yorumlar
Haber Yazılımı