yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 11:52
 
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
19 Eylül Gaziler günü kapsamında Gölcük Anıtpark’ta düzenlenen törenle Gaziler Günü görkemli bir şekilde kutlandı.
Gündem Haberi
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

19 Eylül Gaziler günü Kapsamında Gölcük Anıtpark’ta Tören düzenlendi. Düzenlenen törene Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Deniz Ana Üs ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Yavuz Kılıç, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Hanefi Aslan, Gölcük Jandarma komutanı Binbaşı Burçak Kırca, Gölcük Emniyet Müdürü Selçuk Özdemir, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve çok sayıda halk katılım sağladı. Tören Atatürk anıtına çelek sunumu saygı duruşu ve ardından istiklal marşı okundu. İstiklal marşının ardından Günün anlam ve önemini Gölcük Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Hanefi Arslan tarafından şu şekilde açıklandı.

 

Dernek başkanı Arslan; “başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Komutasındaki Türk Ordusu, 13 Eylül 1921 de 22 gün 22 gece süren Dünyanın en uzun ve kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya meydan muharebesinde sömürgecilerin maşası olarak Anadolu içlerine kadar ilerleyen işgalci Yunan Ordusu’nu Polatlı önlerinde durdurulmuş. Tarihin en büyük yenilgisini yaşatarak onu bozguna uğratmış ve kaçmaya mecbur bırakıldı. Sonuç olarak Düşman bir sene sonra topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Ordusu’nun 1683 ikinci Viyana kuşatmasından beri süren geri çekilişine de son vermiştir. Anadolu halkın ölüm ve kalım mücadelesi olmuştur. Bu mücadele kayıp edilseydi, sömürgeciler Anadolu’yu paylaşım planı olan sevr gerçekleşecek. Dolayısı ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hayal olarak kalacaktı.

 

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman askerleri canlarının ortaya koyarak Anadolu halkına böyle kahramanlık bir tablo yaşatmadılar. Yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi, savaşın seyrini değiştirerek bu günün hür ve bağımsız Türk Devletin yolunu açmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu’nun en karanlık günlerini aydınlığa dönüştürülerek bu günün hür ve bağımsız Türk Devletinin yolunu açmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi’nin eşsiz Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM si 19 Eylül 1921 Tarihinde bu emsalsiz zaferi adına Türk Milleti adına Gazilik unvanı ile Mareşallik rütbesi Tevcih etmiştir. 19 Eylül Gaziler Günü, Türk Kahramanlığının en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gündür. 19 Eylül, Muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür.

Sizler, en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Sizler Kutsal Vatan Görevinizi hakkıyla yerine getirip, Milletin, Bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilmez değerler olduğunu ve bu değerler için nelerin göze alabileceğini gösterdiniz. Bayrağımız, vatanımızın üzerinde özgürce dalgalanıyorsa sizin emsalsiz fedakarlığın sayesindedir. Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Atamızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır. 19 Eylül Kurtuluş savaşında, 1950 de Kore’de 1974 te Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyet Rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü yurt içinde ve yurt dışındaki tüm terör örgütlerine karşı Kahramanca mücadele eden asker, polis, vatandaş tüm malul gazilerin şeref ve kahramanlık günüdür” şeklinde açıkladı.

 

Fahri Haner

Kaynak: Editör:
Etiketler: GAZİLER, GÜNÜ, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı