Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 12:51
 
GELECEĞİNİ UYUŞTURMA
26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü” hakkında farkındalık oluşturmak ve toplum bilincini artırmak amacıyla Kocaeli Valiliği tarafından basın açıklaması yapıldı. Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı sağlık sorunlarından ibaret olmadığını, çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmekte olduğu vurgulandı.
Yaşam Haberi
GELECEĞİNİ UYUŞTURMA

MADDİ VE MANEVİ KAYIP
Toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit ederek, maddi ve manevi kayıplara sebep olduğu belirtilen açıklamada; uyuşturucu ile mücadele çalışmaları ülkemizde en üst düzey kararlılık ve sorumlu tüm kurumlar arası koordinasyon sağlanarak sürdürüleceği ifade edildi.
  
ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR
Basın açıklamasının devamında “Bağımlılıkla Mücadele” konulu 2019 Cumhurbaşkanlığı Genelgesine uygun şekilde Valiliğimiz Koordinasyonunda ilimizde; Bağımlılık ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu, Teknik Çalışma Grupları ve tüm İlçelerimizde Bağımlılıkla Mücadele İlçe Kurulları oluşturulmuş olup; konu ile ilgili çalışmalar titizlikle yürütülmektedir. 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı’na uygun şekilde revize edilerek ve Bağımlılık ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu üyesi tüm kurum ve kuruluşların katkısıyla, çalışmalarımızda bize rehberlik edecek olan “Kocaeli İli 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Yerel Eylem Planı’’hazırlanmıştır.Sokak satıcılarıyla mücadelede vatandaş gözetimini ve katkısını sağlamak amacıyla 26 Eylül 2018 tarihinde UYUMA (Uyuşturucu ile Mücadele Aplikasyonu) Projesine başlanmıştır. Vatandaşlarımızla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir biçimde karşılanarak, takip edilmesinin hedeflendiği ve 15 pilot il arasında ilimizde de Açık Kapı Projesi çalışmaları Valiliğimiz tarafından başlatılmış olup, söz konusu proje kapsamında vatandaşlarımızca doğrudan veya elektronik ortamda yapılan başvurular ilgili kurumlarımızın koordinasyonunda titizlikle takip edilmektedir. Açık Kapı Projesi 15.05.2019 tarihi itibari ile de  İzmit, Gebze, Körfez, Gölcük, Kartepe, Başiskele ve Darıca İlçe Kaymakamlıklarında da vatandaşımıza hizmet vermeye başlamıştır. İfadelerine yer verildi.

11 NARKOTİM EKİBİ, 33 PERSONEL
Uyuşturucu ve kaçaklıkla mücadele kapmasında Narkotimlerin kurulduğunu belirtilirken, Emniyet Genel Müdürlüğümüzce geliştirilen Narkotim Projesikapsamında ilimizde kurulan 2’si motorize olmak üzere toplam 11 Narkotim Ekibi, 33 personelle sokakta aktif olarak faaliyetlerine devam ettiği bildirildi. Bunun yanında ilimizde 50 yataklı AMATEM ile 15 yataklı ÇEMATEMyatırım programına alındığı, proje ihalesi yapıldığı ve uygulama projeleri Sağlık Bakanlığımız tarafından onaylandığı vurgulandı.


7/24 DANIŞMANLIK HİZMETİ ALINABİLECEK
Uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadele kapmasında danışmanlık hizmetlerinin 7/24 açık olacağını açıklayan Kocaeli Valiliği; uyuşturucu kullanan bireyler, aileler ya da toplumun diğer fertlerinin 7 gün 24 saat danışmanlık hizmeti alabilecekleri ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, tedavi birimleri ile devletin diğer organları arasında arayan kişinin ihtiyacına göre hizmet sunan bir çözüm merkezi olarak görev yapacağını belirtti.

Kocaeli Valiliğinin himayelerinde, Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde, İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yürütülen "Kocaeli Valiliği Kadın Sağlığı Eğitim Projesi"kapsamında; İlimizdeki 15-69 yaşarası toplam 512.932 kadınımıza meme kanseri ve diğer kanserler, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin önemi, obezite, organ bağışı, 6284 sayılı kanun ve kadına yönelik şiddet vs. gibi konuların yanı sıra sigara, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının zararlarıhakkında da eğitim verilerek, hedef kitlemizin 75,5’ine ulaşıldığını açıklandı. Sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların, bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal, toplumsal gelişmesine zararlı olacak biçimde ihmal veya istismar edilmelerini engellemek, madde bağımlılığı da dahil olmak üzere sokağın her türlü tehlikesine karşı onları korumak ve eğitim haklarının engellenmesini önlemek amacıyla İlimizde başlatılan çalışmalarda bugüne kadar 1023çocuğa ulaşıldığı belirlendi. Güvenlik birimleri, halkın da desteği ile aileleri, gençleri, çocukları korumak için ellerinden gelen tüm gayreti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da göstermeye devam edeceği vurgulandı. Bu konuda yapılacak tüm çalışmalarda anne ve babaların birebir bu çalışmanın içinde yer alıp, güvenlik birimlerimize destek olmaları ile başarıya ulaşılabileceğini ifade eden açıklamada nihai amacın,  başta geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumun tamamını her türlü uyarıcı ve uyuşturucu madde kullanımından uzak tutmak olduğu bildirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GELECEĞİNİ, UYUŞTURMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı