Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 17:18
 
GERİ DÖNÜŞÜMDE BÜYÜK BAŞARI
Mert Dinçol Mimarlik Fakultesinden mezun olduktan sonra boş vakitlerinde başladığı ve içindeki üretme sevdası ile evinin arka bahçesinde oluşturduğu küçük atölyesinde başladı bütün çalışmalarına Mert Dinçol 'un hayat felsefelerinden kendince en çok önem verdiği “Geri dönüşüm”, “Doğaya Saygı” , “Tekrar kullanılabilecek ve amacı dışında kullanılabilecek malzemeleri seçmek” tasarım kararlarına yön veren en önemli etmenlerden biridir.
Ekonomi Haberi
GERİ DÖNÜŞÜMDE BÜYÜK BAŞARI

Cam şişeleri keserek oluşturmaya başladığı tasarımlarını ilerleyen zamanlarda her zaman ilgisini çeken, standartların dışında, daha çok endüstriyel tarzda çalışmaları uygulamak için çalışmalarına devam etti. Bunlardan biri şarap şişesi, zincirler, ahşap, Edison ampuller ve kancalar kullanarak oluşturduğu aydınlatma elemanı tasarımıydı. Bu noktada bahsetmek isterim ki Mert Dinçol 'un hayat felsefelerinden kendince en çok önem verdiği “Geri dönüşüm”, “Doğaya Saygı” , “Tekrar kullanılabilecek ve amacı dışında kullanılabilecek malzemeleri seçmek” tasarım kararlarına yön veren en önemli etmenlerden biridir. Yaptığı bu aydınlatma tasarımı 100 geri dönüştürülebilir malzemelerden meydana gelmiştir. Örneğin kullandığı ahşap tabla daha önceden bir masa iken işlevini tamamlamış ve Mert tarafından yeniden işlenerek kendi tasarımına uygun hale gelmiştir. Bu sayede atık olarak düşündüğümüz birçok üründen veya malzemeden yaratıcı eller ve gözler ile birlikte neler ortaya çıkarılabileceğini de görmüş oluyoruz. 
Mert'in en ilginç özelliği ise 5 elementten biri, ateşe olan ilgisi ve ondan aldığı ilham İlerleyen yıllarda bu merakını çevreci bakış açısı, bir mimar ve tasarımcı gözüyle birleştirerek ve diğer elementleri yani metal ve ağacı da kullanarak oluşturduğu tasarımlarını sergilemek için “Woodnlight” adı altında bir platform meydana getirdi. Adından da anlaşıldığı gibi ahşap ve ateşi, yani birbirine zıt iki materyali kullanarak ve yanıcı/parlayıcı özelliği çok yüksek olup tamamen zararsız ve dumansız, çevreci ve gelecek vaad eden bi yakıt olan Bio Etanol kullanarak essiz mobilyalarını tasarladı. İç mekan kullanımı odaklı olarak tasarladığı bu mobilyaları rahatlıkla dış mekanda da kullanmak mümkün. Özellikle kullandığı yakıtın avantajı herhangi bir şekilde insan sağlığına zararlı gazlar oluşturmamasıdır. Duman yaymaması ve koku oluşturmaması ise iç mekan kullanımında güven sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Ayrıca belirtmek isterim ki, Mert'in benzersiz bir hayvan sevgisi var. Yaptığı tasarımlarında hayvanlara olan sevgisini unutmayarak, onlar için de mobilyalar üretmekte ve bu mobilyaları oluştururken de kendi felsefesinden vazgeçmeyerek 100 geri dönüştürülebilir ya da atık malzemeler ile tasarladığı pet mobilyaları mevcut. Tasarımları evcil hayvanlar için ergonomik, modern ve ilgi çekici. 
Genç girişimci, ilerleyen yıllarda çalışmalarına yurt dışında devam ederek ülkesini başarılı bir şekilde temsil etmeyi düşünüyor. Şu ana kadar Brooklyn, New York' ta yaptığı çeşitli çalışmalar, stajlar ve iş birlikleri ile ortaya çıkardığı ürünler ile bizim saygımızı ve takdirimizi fazlasıyla kazandı. Bizleri ilk bakışta etkileyen “Woodnlight” ürünlerinin yurtdışında ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine şüphemiz yok. Ülkemiz dışında yapılan çalışmaları takip edip, farklı teknikleri ve teknolojileri deneyimleyerek ülkesine katkı sağlamak istiyor genç tasarımcı. Kendini geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini belirten sevgili Mert Dinçol umarız ilerleyen yıllarda yaptığı çalışmalar ve başarılarıyla kendinden genç nesillere örnek olan ve yol gösteren bir birey olacak.
Unutmadan belirtmek isterim ki, Woodnlight websitesi ve Instagram hesabı üzerinden istediğiniz ölçülerde ve özelliklerde ürün siparişi yapabiliyorsunuz. 
İletişim Bilgileri
Marka İsmi              :          Woodnlight
Tasarımcı/ Mimar  :          Mert Dincol
Web Sitesi               :          www.woodnlight.store
Instagram Hesabı   :          https://www.instagram.com/woodnlight/

Kaynak: Editör:
Etiketler: GERİ, DÖNÜŞÜMDE, BÜYÜK, BAŞARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı