yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 13:40
 
GİYSİLER ÇÖPE DEĞİL KUMBARAYA
Gölcük Belediyesi bayram öncesi ilçede 50 noktaya giysi atık kumbarası yerleştirdi. Kumbaralar sayesinde toplanan kıyafetlerin kullanılabilir olanları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.
Yaşam Haberi
GİYSİLER ÇÖPE DEĞİL KUMBARAYA

Gölcük Belediyesi ikinci el kıyafet, tekstil ve ayakkabı gibi giyim eşyalarının geri kazanımı için yeni bir projeyi hayata geçirdi. İlçede 50 noktaya yerleştirilen kumbaralardan toplanan kıyafetlerin, kullanılabilir olanları ihtiyacı olanlara ulaştırılıyor.

GİYSİLER İTİNA İLE AYRIŞTIRILIYOR

Giysi-Tekstil Ayakkabı konabilen kumbaralar bayram öncesi Gölcük’ün erişimi kolay noktalarına, muhtarlıklara konuldu. Böylece bayram temizliklerinde çıkan kıyafetler de ayrıştırılabilecek. Kumbaralara giysi, tekstil ve ayakkabı konabiliyor. Bu eşyaların mutlaka kullanılabilir durumda olması gerekmiyor. Atık durumunda olan eşyalar da kumbaralara konuyor ve geri dönüşüme kazandırılmış oluyor. Kumbaralara bırakılan eşyalar haftanın iki günü özel araçla toplanıyor ve ayrıştırma merkezine götürülüyor. Ayrıştırma merkezinde kullanılabilir olan kıyafetler ayrılarak temizlemeye gönderiliyor. Kullanılabilir olan giysi ve ayakkabıların gerekli temizliği yapıldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Kullanılabilir durumda olmayan giysi ve tekstil malzemeleri ise ayrıştırma merkezinde yapılan işlemlerin ardından geri dönüşüme gönderiliyor.

KUMBARA SAYISINI 100 ADETE ÇIKARTACAĞIZ

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş giysi kumbaraları hakkında yapığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Gölcük ilçemizde şu anda 50 noktaya kumbaralar konuldu ve vatandaşlarımızın ilgisi güzel. 50 adet daha kumbara belirlenen noktalara konulacak ve toplamda 100 adet Giysi-Ayakkabı Kumbarası ilçenin çeşitli noktalarında yerini alacak. Vatandaşlar 2. El giysilerini bir başkasına vermekte zorlanıyor veya verebileceği yer bulamıyordu. Bu kumbaralar sayesinde vatandaşlar kullanmadığı giysileri kumbaraya atacaklar, ekiplerde haftanın belli günleri bunları toplayarak kullanılabilir olan giysi ve ayakkabıların gerekli temizliği yapıldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak. Kullanılabilir durumda olmayan giysi ve tekstil malzemeleri ise ayrıştırma merkezinde yapılan işlemlerin ardından geri dönüşüme gönderiliyor. Vatandaşlarımız giysi kumbaraları hakkında 0262 411 00 10 numaradan gerekli bilgileri edinebilirler” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GİYSİLER, ÇÖPE, DEĞİL, KUMBARAYA,
Yorumlar
Haber Yazılımı