Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 13:09
 
GÖLCÜK'DE İCRADAN SATILIK OKUL
Gölcük İcra Dairesi, Hisareyn Köyü Merkez Mahallesi'nde ki Final Okulları'nın 6 katlı binasını icradan satışa çıkarıldı.
Ekonomi Haberi
GÖLCÜK'DE İCRADAN SATILIK OKUL

Gölcük ilçesi 530 ada 1 Parsel Hisareyn köyünde bulunan taşınmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ve Gölcük Belediyesi'nin imar planı sınırları içinde kalıyor. Binanın beldeli 7 milyon 502 bin 616 TL. Satış, Gölcük Adalet Sarayı İcra Müdürlüğü Satış Mezat Salonu Z-12 adresinde yapılacak. Okul için 1. satış günü 28/11/2019 saat 15.05-15.10 arası, 2. satış günü 23/12/2019 saat 15.05-15.10 arasında olacak.

 

OKULUN ÖZELLİKLERİ

Taşınmaz Karaköprü kavşağından 2 km güney istikametinde, Hisareyn merkezinde 500 m kuzey-doğu istikametinde yer almakta. Taşınmaz tapu kaydında her ne kadar arsa vasfında görünse de keşif tarihinde taşınmaz üzerinde bodrum kat + 4 normal kat + çatı katı olmak üzere toplamda 6 katlı özel bir okul tespit edildi. Okul hem içeriden gezilmiş hem de ruhsata esas arşiv dosyasında yapılan incelemeler neticesinde 760 m2 oturum alanı üzerinde inşa edildiği tespit edildi.

Bodrum Kat; 5 adet laboratuvar, 1 adet kütüphane, 1 adet hizmetli odası, 1 adet revir, 1 adet arşiv, 1 bay WC ve 1 adet bayan WC olmak üzere 760 m2 alana sahiptir. Ancak keşif tarihinde söz konusu bodrum kata çeşitli sebeplerden su girdiği tarafımızca tespit edilmiştir.

Zemin kat; söz konusu kata girildiğinde oldukça ferah ve şık dekore edilen bir avlu karşılamaktadır Girişte sağda danışma bankosu, hemen karşıda idari bölüm yer almaktadır. Söz konusu zemin katta, 2 adet bay ve bayan WC, 5 adet ana sınıfı, 1 adet ana sınıfı mutfağı, 1 adet Öğretmenler odası, 1 adet Müdür odası, 1 adet Rehberlik odası, 1 adet öğrenci işleri odası olmak üzere 760 m2 alana sahiptir.

1-2-3 Normal Katlar; 12 adet ilkokul dersliği, 1 adet ofis, 1 adet veli görüşme odası, 1 adet müdür yardımcısı odası olmak üzere 760 m2 alana sahiptirler.Çatı Piyesi katı; söz konusu bu kat her ne kadar projesinde 4 adet derslik, 1 adet WC, 1 adet kurucu odası, 1 adet yemekhane ve 2 adet büyük teras olmak üzere 810 m2 olarak projelendirilse de, keşif tarihinde söz konusu çatı piyesinin üstünün çelik makas taşıyıcılığında sandviç panel ile kapatıldığı ancak projesinde planlandığı gibi değil de, zemine koruma betonunun (şap)atılıp bu halde bırakıldığı içeride herhangi bir bölme işleminin olmadığı tespit edilmiştir .Söz konusu okulda keşif tarihinde eğitim faaliyetinin hali hazırda devam ettiği, içerisinde öğrencilerinin olduğu, bodrum kat ve çatı piyesi haricinde diğer katların oldukça bakımlı olduğu, okul içerisinde asansör sistemin olduğu, Yemekhane ve mutfağının işler vaziyette olduğu tarafımızca tespit edilmiştir. Taşınmaz civarında yapılaşma keşif tarihinde seyrek olsa da, yakınında buluna sitelerden görüldüğü üzere yakın zamanda taşınmaz etrafının iskan edilen yapılarla çevrileceği tahmin edilmektedir. Taşınmaz Hisareyn Merkezine giden ana yollardan bir tanesi olan Çoruh caddesine cephe olduğundan Belediyenin sağlamış olduğu her türlü hizmetten son derece hızlı yararlanabileceği düşünülmektedir. Taşınmazın IV-A grubu yapı sınıfında yer almakta olup tamamı 4.610.m2 kullanım alanına sahiptir.Taşınmazın geniş evsafı bilirkişi raporunda mevcuttur.

İmar Durumu : Gölcük Belediye Başkanlığının 18/04/2019 tarihli yazısında, Konu 1200 parsel (Kadastro Yenilemesi Sonucu 530 ada, 1 parsel), Gölcük Belediyesi 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planında, E= 1.20 ve Hmax=3 kat olmak üzere İlköğretim Tesis Alanında kaldığı belirtilmiştir.

 

SATIŞ ŞARTLARI

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin 50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin 50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/439 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.(İİK m.126)

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÖLCÜK'DE, İCRADAN, SATILIK, OKUL,
Yorumlar
Haber Yazılımı