Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 14:23
 
''GÖLCÜK’TEN BİR MARKA DOĞUYOR''
32 yıldır Gölcüklülere kasap sucuğunu sevdiren Haktan Et ve Et Ürünleri, fason sucuk üretimi ve toptan satışıyla şimdi de Kocaelililerin damağını lezzetlendiriyor. Herhangi katkı maddesi içermeyen bu lezzetin artık siz de bağımlısı olacaksınız.
Ekonomi Haberi
''GÖLCÜK’TEN BİR MARKA DOĞUYOR''

GERÇEK KASAP SUCUĞU
1988 yılından bu yana Gölcük’te kasaplık yapan Hakan Tan’ın sahibi olduğu Haktan Et ve Sucuk Üretim Tesisi, 22 yıldır damaklarınızı şenlendirmeye devam ediyor. İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, İSO 22000 Gıda Güvenliği Belgesi’ne sahip Kocaeli’nin katkısız fason sucuğunu üreten tek üretim tesisi Haktan Et ve Et Ürünleri, toptan satışlarıyla Gölcük’ten sonra şimdi de tüm Kocaelililere gerçek kasap sucuğunu yediriyor. 

KATKI MADDESİ İÇERMİYOR
Haktan Et ve Sucuk Üretim Tesisi’nde, hijyenik koşullarda ve uzman veteriner kontrolünde deneyimli personeller tarafından hazırlanan sucukların yanı sıra; toptan ve perakende et ve sakatat satışı da yapılabiliyor. 600 metrekarelik alana sahip fabrikada; kasaplara, marketlere ve restoranlara özel fason sucuk üretimi de mevcut. Günlük 2 ton sucuk üretilebilen tesiste kapasite aylık 60 ton sucuk üretilebiliyor. Katkısız, doğal, ısı işlemi görmeyen fermente sucuk üretimi yapılan Haktan Et ve Sucuk Üretim Tesisleri’nde üretilen sucuklar helal sertifikaya da sahip : Haktan Et ve Sucuk Üretim Merkezi’nin sahibi Hakan Tan, “Tesisimizde kendi ailemize, çocuğumuza yediremeyeceğimiz bir ürünü asla satmayız, biz Gölcük’te  uzun yıllardır kasaplık yapan, güvenilir bir markayız” dedi.

BAHARATLAR ANTEP VE URFA’DAN GELİYOR
İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, İSO 22000 Gıda Güvenliği Belgesi ile helal ürün sertifikasına sahip Haktan Et ve Sucuk Üretim Merkezi’nin sahibi Hakan Tan, “Tesisimizde kendi ailemize, çocuğumuza yediremeyeceğimiz bir ürünü asla satmayız, biz Gölcük’te uzun yıllardır kasaplık yapan, güvenilir bir markayız” dedi. Hakan Tan, üretimde katkı maddesi kullanmayan tek tesis olduklarının altını çizerek “Baharatlarımız Gaziantep ve Şanlıurfa’dan geliyor. Biz özellikle Monosodyum Glutamat (MSG) denen katkı maddesini asla kullanmıyoruz. Biz 1988’den beri babadan kalma doğal usullerle üretim yapıyoruz” açıklamasında bulundu. 

“GÖNÜL RAHATLIĞIYLA ALIŞVERİŞ YAPIN”
Katkısız gerçek sucuğu resmi olarak yapan tek firma olduklarını ifade eden Tan, İzmit’te bayilik verme düşüncesinin de olduğunu belirterek, “Biz ürettiğimiz ürünün kalitesine güveniyoruz, bu konuda iddialıyız da. Tüm vatandaşlarımız perakende ya da toptan et alışverişini gönül rahatlığıyla bizden yapabilirler” dedi.

KENDİ ÇİFTLİKLERİNDE YETİŞEN HAYVANLAR
Hakan Tan, kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri hayvanların etini üretimde kullandıklarının belirterek, “Çiftliğimiz Mamuriye köyünde yer alıyor. Kesimlerimiz veteriner kontrolünde ve İslami usullere uygun olarak gerçekleştiriliyor” dedi. Haktan Et ve Sucuk Üretim  merkezinde sucuğun yanı sıra Et ürünleri, kuzu, dana, kavurma ve sakatat gibi birçok ürün tezgahlarda yer alıyor.

TESİS: Haktan Et ve Sucuk firması Piyale Paşa Mahallesi, İpekyolu Bulvarı No: 20  Gölcük/ Kocaeli adresinde hizmet veriyor.
Haktan Et ve Sucuk firmasına ulaşma isteyen vatandaşlar 
Adres: Piyale Paşa Mahallesi, İpekyolu Bulvarı No: 20 Gölcük/ Kocaeli  İnternet Sitesi: https://haktanetvesucuk.business.site/  Telefon: +90 532 550 89 41

Kaynak: Editör:
Etiketler: ''GÖLCÜK’TEN, BİR, MARKA, DOĞUYOR'',
Yorumlar
Haber Yazılımı