Haber Detayı
17 Ağustos 2013 - Cumartesi 14:48
 
GÖLCÜK DEPREMİ KALABALIK ANDI
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler depremin merkez üssü olan Gölcük Kavaklı Sahili’nde bir kez daha anıldı
Gündem Haberi
GÖLCÜK DEPREMİ KALABALIK ANDI

Yüzyılın felaketi olan ve 20 bine yakın insanın hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi`nde hayatını kaybedenler, depremin merkez üssü olan Gölcük Kavaklı Sahili`nde önceki akşam anıldı. Büyük yaralar açan depremin 14. yılındaki anma programına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Depremi bizzat yaşayan veya depremde yakınlarını kaybedenler anma programında aynı acıları yeniden yaşadı. Gece saatler 03.02`yi gösterdiğinde ise Gölcük`te tam 14 yıl önce olduğu gibi zaman durdu.
 
YALNIZ BIRAKMADILAR
Duygu yüklü anma programına; vali yardımcısı Şükrü Çakır, AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekariya Özak, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Başbakanlık Afet ve Acil Durum ve Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Onurlu, CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri,MHP İlçe Başkanı Necati Erdurmuş,MHP İl Kadın Kolu Başkanı Behice Güner ve hala acıları taptaze olan vatandaşlar katıldı.
 
ŞEHİTLERE SAYGI
Program depremde yaşamını kaybedenler adına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı. Törende ilk olarak anma programını ev sahipliği yapan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş söz aldı. 14 yıl sonra depremde yaşanan acıların tekrar tazelendiğini hatırlatan başkan Ellibeş, binlerce insanı kaybetmenin acısını yaşarken önlemlerle bu acıların son bulabileceğini kaydetti.
 
BEDELİ ÇOK AĞIR
Başkan Ellibeş, “Bundan 14 yıl önce hep birlikte asrın felaketi olan depremi yaşadık. En ciddi hasarı yaşadık. 6 bin insanımız şehit oldu. Bir o kadar da yaralımız oldu. Birinci derece deprem kuşağında olmamıza rağmen 17 Ağustos ile yüzleştik. Bedeli çok ağır olan bir yüzleşme oldu. Depremde bir şeyi anladık. İnsanlarımızı deprem değil ihmaller öldürmüştü. Şimdi en büyük korkumuz 1999 depremini yaşayan binalar oldu. Onlarında üstesinden geliyoruz” dedi.
 
BİNALAR YIKALAMADI
Ellibeş`in ardından konuşan Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, deprem için herkesin önlem alması gerektiğini söyledi. Daha sonra söz alan CHP milletvekili Haydar Akar, “14 yıldır düzenlenen anma etkinliklerinin ardından her şeyi unutuyoruz. Son yıllarda kentsel dönüşüm adı altında kanunlar çıkartıldı. Bunların altında deprem gerçeği yatıyor. Bu kentte binlerce bina 14 yıldır yıkılamıyor. Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli” diyerek, yetkilileri göreve çağırdı.
 
TÜRKİYE`DE MİLAT OLDU
Asrın felaketinde iki kızını kaybeden AKP milletvekili İlyas Şeker ise “Depremi yaşayanlar hayatta olduğu sürece depremi konuşacaktır. Çünkü depremde yaşananlar unutulacak şeyler değildi. Marmara Depremi, Türkiye`de bir milat oldu. Türkiye`de deprem bilincinin oluşmasını sağladı. Burada depremde yaşanan ölümlerden dolayı Türkiye`nin her yerine cenazeler gitti. Depremlerde sadece geçmişteki acıları tazelemeyeceğiz, geleceğe bakmalıyı” ifadelerine yer verdi.
 
İNSAN GERİ GELMEZ
Depremde yıkılmayan ve bugün içinde hayat olan binalara dikkat çeken İlyas Şeker, “Depremi yaşayan tüm binalar riskli binalardır. Nasıl geçmişteki binalar insanlara mezar olduysa bugün üzerinde yaşadığımız o günlerden kalma binalar da bizim mezarımız olabilir. Depremde yıkılan binaların tamamı geri kazanıldı. Ancak yaşamını yitiren tek bir insanımız geri getirilemedi. Kimse üçün beşin hesabını yapmasın. Devletin uzattığı ele elini uzatsın” diye öneride bulundu.
 
KARŞILAŞTIRMA YAPTI
Anma programına katılan Başbakanlık Afet ve Acil Durum ve Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Onurlu, Gölcüklüler`e depremle ilgili bilgi verdi. Marmara Depremi ile 2011 yılında yaşanan Van depremini kıyaslayan Murat Onurlu, “1999 yılında deprem olduktan yarım saat sonra bana haber geldi ve ben göreve başladım. Aradan saatler geçmesine rağmen hala depremin yerini tespit edememiştik.  Ancak sabah depremin yerini tespit edebildik. Van depreminde ise sadece iki saat sonra depremin göbeğine Van`a gittik” dedi. 
 
VATANDAŞA EĞİTİM
Depremi önceden tahmin etme gibi bir imkanın olmadığını hatırlatan Murat Onurlu, “Deprem zamanında ne yapmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Çocuklarımızı deprem konusunda eğitmemiz lazım. 2014 yılı içinde 1 milyon kişiyi eğitmeyi hedefliyoruz. Her vatandaşımız kendisini ve çevresini sorgulasın. Vatandaş evini yaparken deprem yönetmeliğine uygun yapsın. ‘Ben bu işi babamdan öğrendim` mantığını bırakın. Biz kurallara ne kadar uyarsak deprem zararları o kadar azalır” açıklamasında bulundu. 
 
KURAN OKUNDU
Yapılan konuşmaların ardından program depremde hayatını kaybedenler için Kur`an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla devam etti. Dursun Ali Erzincanlı ise seslendirdiği birbirinden anlamlı şiirler anma programına renk kattı. Semazenlerin de tasavvuf müziği eşliğinde çeşitli gösteriler yaptığı anma programında etkilikler gece 03.00`e kadar devam etti. Saatler, 14 yıl önce depremin yaşandığı 03.02`ye yaklaşmasıyla insanlar Anıtpark`taki Deprem Anıtı`na koştu.
 
ZAMANIN DURDUĞU AN
Saatlerin depremin meydana geldiği 03.02`yi göstermesiyle birlikte zaman bir kez daha durdu.  Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve vatandaşlar ilk olarak depremde hayatını kaybedenler için denize çelenk ve karanfil bıraktı. Daha sonra ise deprem şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Programın ardından gençler yaktıkları meşalelerle deprem nöbeti tutarken binlerce insan 14 yıl sonra acılarını tekrar tazeledi.
 
TÜM AİLESİNİ KAYBETTİ
Deprem şehitleri bu yılda unutulmazken depremde yakınlarını kaybedenler ise tarifi imkansız acılarla baş başa kaldı. Marmara Depremi`nde Gölcük Yenimahalle`de yakalanan Abdülkerim Bağcıvan, büyük felakette annesi, babası, kardeşi ve iki çocuğunu kaybetti. O günden sonra yüzü bir daha hiç gülmeyen Bağcıvan, bir daha aynı felaketlerin yaşanmaması dileğinde bulunurken, depremde ölenlerin hiçbir şekilde geri getirilemeyeceğini söyledi.
 
SADECE SEVDİKLERİ İÇİN 
Deprem şehitlerini anmak için her yıl Anıtpark`a geldiklerini ifade eden Ayşe ve Ayhan Erdemli çifti ise iki çocuğunun deprem enkazı altından günler sonra çıkartıldığını söyledi. Kendi ailelerinde kimsenin ölmediğine dahi sevinemediklerini belirten Erdemli çifti, çok yakın arkadaş ve dostlarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. Veysel Şahbaz ise çok sevdiği arkadaşlarını depremde yitirmenin acısıyla anma programına katıldı. 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: 17, Ağustos, 1999, Marmara, Depremi’nde, hayatını, kaybedenler, depremin, m
Yorumlar
Haber Yazılımı