Haber Detayı
20 Ağustos 2013 - Salı 12:09
 
Görme engelliye konuşan ilaç!
İzmir Kent Konseyi, görme engellilerin ilaç kullanımlarını kolaylaştırmak için Türkiye'de ilk defa uygulanacak 'Engelsiz İlaç Projesi'ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Sağlık Haberi
Görme engelliye konuşan ilaç!

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde yürütülen proje kapsamında, 1000 adet ücretsiz sesli kutu eczaneler aracılığıyla engellilere dağıtılacak. Projeyle, görme engellilerin kullandıkları ilaçları zamanında ve doğru bir şekilde kullanmasını sağlamak amaçlanıyor.

KABARTMALI ŞERİT

Kent Konseyi, bir tür dijital ses kayıt cihazı olan sesli ilaç kutularını 30 Ekim-3 Kasım 2013 tarihlerinde düzenlenecek Engelsiz izmir Kongresi kapsamında dağıtmayı hedefliyor. Projede, ilaçların üzerine Brail alfabesiyle kabartmalı şeritler yapıştırılacak. Söz konusu kabartmalarda, ilacın ismi, kullanım şekli ve son kullanma tarihi yer alacak. Brail alfabesini bilmeyen görme engelliler için ise 'sesli kutu' dağıtılacak. Üzerlerine belirleyici işaretler konulacak ilaçlara ilişkin bilgiler, eczacılar tarafından bu kutulara kaydedilecek. Ücretsiz verilecek sesli kutulara 10 adet ilacın bilgisi girilebilecek.
Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir, Kent, Konseyi, görme, engellilerin, ilaç, kullanımlarını, kolaylaştırmak,
Yorumlar
Haber Yazılımı