Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 10:40
 
İLK CEMRE DÜŞTÜ
Kar yağışlarının ve soğuk havaların etkisinin azalmasıyla beraber havaların ne zaman ısınacağı merak konusuyken ilk cemre bugün havaya düştü.
Gündem Haberi
İLK CEMRE DÜŞTÜ

Şubat ayının son günlerinin yaklaşmasıyla beraber, baharın gelişini müjdeleyen ilk cemre bugün havaya düştü. Cemrelerin sırasıyla suya ve toprağa düşmesinin ardından hava sıcaklıklarının artışa geçmesi bekleniyor.

İKİNCİ CEMRE 26 ŞUBAT'TA

19 ve 20 Şubat günlerinde havaya düşmesi beklenen ilk cemre bugün düştü. İkinci cemrenin ise 26-27 Şubat tarihlerinde suya, üçüncü cemrenin ise 5-6 Mart tarihleri arasında toprağa düşmesi bekleniyor.

CEMRE DÜŞMESİ NE DEMEK?

Arapça kökenli olan “Cemre” sıcaklıkların yükselişi anlamına karşılık gelir.  Kış mevsiminin bittiğini, baharın geldiğini belirtir. Çok eskiye dayanan cemre 7 GÜN aralıklar ile gerçekleşir. İlk olarak havaya, daha sonra suya ve toprağa düşer. Cemrenin her düşüşünde havalar ısınmaya başlar ve insanlar bu ısınan havayı hisseder.Her cemrenin düşüşü ile havalar ısınmaya başlar. Cemreler arasındaki sıcaklıklarda düşüş görülür. Bu da cemrenin havanın aşağıdan değil, yukarıya doğru ısındığını gösterir.Cemre kelime karşılığı kor halinde yanan ateş anlamına gelmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İLK, CEMRE, DÜŞTÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı