yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 18:11
 
İŞERİ ‘'FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ”
CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, ABD'nin büyükelçiliğinin, başkent olarak açıkladıkları Kudüs'e taşınması sırasında gösteride bulunan Filistinlilere yönelik olarak İsrail askerleri tarafından yapılan katliam ile ilgili kınama açıklaması yaptı. İşeri; ''İsrail ve ABD, Kudüs planlarına hiçbir zaman ulaşamayacaktır. Malatya Kürecik'te kurulan, amacı İsraili korumak olan füze kalkanının kapatılmasında samimiyseniz, ABD'nin İsrail'i korumaya yönelik kurmuş olduğu füze kalkanı derhal kapatınız'' dedi.
Siyaset Haberi
İŞERİ ‘'FİLİSTİN  HALKININ YANINDAYIZ”

Başkan İşeri; ''Malumunuz Pazartesi günü Filistin için kara gündü. Filistin'de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masım Filistinlinin yaralandığı 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail'in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğuda yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyükelçilik binasının İsrail Devletinin yetmişinci kuruş yıldönümünde Kudüs'te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD yi bu yanlış politikasını terk etmeye İsrail'i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurumuş egemen Filistin Devleti ile İsrail'in güvenlikli surlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz'' dedi.

‘'Filistin halkının yanındayız''
''ABD'nin Birleşmiş Milletler kararlarını ayaklar altına alan hukuk tanımazlığını ve İsrailin Gazze de başlattığı vahşeti kınıyoruz'' diyen Başkan İşeri; ''Unutulmamalıdır ki, Filistin halkına yönelik gerçekleştirilen bu katliama gözlerini kapatan tüm ülkelerde  en az İsrail kadar suçludur ve bu insanlık sucunun ortağıdır. Özellikle kendi milletine sırtını dönem  ABD- İsrail ortaklığına hizmetkar olan Ortadoğu ülkelerinin çocuk demeden yağdırılan bombalara ve sıkılan kurşunlara gözlerini kapatıp, kulaklarını tıkayan bu sahiplerinin beslemesiyle şatafat içinde yaşamayı seçen sözde kralların, katliamcı katillerden en ufak farkı yoktur. Bir kez daha  altını çizmek gerekir ki, ABD nin Emperyalizme ve işgale karşı direnen Filistin halkının yanındayız'' diye belirtti.

‘'AKP'nin caydırıcı etkisi yok''
İşeri; ''ABD ve İsrail'in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP'nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı ektisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar bir yandan ABD'nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye'nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır. CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütünün Türkiye Temsilciliği CHP İktidarında açılmış Bülent Ecevit  ve Tüm CHP Genel Başkanları Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur. Bugün  de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur'' dedi..

‘'Füze kalkanı derhal kapatınız''
İsrail'in Kudüs İşgali, ABD'nin büyükelçiliğini taşımasıyla resmiyete kavuştu. Gazze ve Ramallah'ta kan döküldü. İsrail askerleri Filistinliler katletti. Kudüsle ilgili ABD nin yapmış olduğu müdahaleye en güzel cevabı Malatya'da verileceğine inanıyoruz. 2011 yılında Malatya Kürecik'te ABD tarafından NATO kılıfına bürünmüş bir kalkan kuruldu. Tek amacı İsraili korumak olan füze kalkanının kapatılmasında samimiyseniz, ABD'nin İsrail'i korumaya yönelik kurmuş olduğu füze kalkanı derhal kapatınız. Kuru sözlerle Eyy Amerika Cümleleri ile bir yol alamayız. Biz bu topraklarda İsrail devletini korumaya yönelik füze kalkanının hedefi olmak istemiyoruz, onun bir aracı da olmak istemiyoruz'' dedi.

‘'Filistin halkıyla dayanışmamızı hayata geçirmeliyiz''
Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsraili güçlü bir şekilde kınıyor hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet ediliyoruz'' diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞERİ, ‘'FİLİSTİN, , HALKININ, YANINDAYIZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı