Haber Detayı
11 Mayıs 2016 - Çarşamba 18:39
 
İYİLİK GEMİSİ SOMALİ YOLUNDA
Uzun yıllar kuraklık ve iç savaşla mücadele eden Somali için başlatılan uluslararası seferberliğe öncülük eden Türkiye, Anneler Günü’nde İyilik Gemisi ile 11 bin ton insani yardım daha gönderdi.
Yaşam Haberi
İYİLİK GEMİSİ SOMALİ YOLUNDA

“İyilik Gemisi”, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık’ın katıldığı törenle, 8 Mayıs’ta İstanbul-Haydarpaşa Limanı’ndan yola çıktı.

AFAD ve Türk Kızılayı işbirliği ile hazırlanan İyilik Gemisi, Somali halkı için 6 bin ton un ve 5 bin ton şeker taşıyor.

Somalili anneleri memnun etmek için burada olduklarını anlatan AFAD Başkanı Oktay, Somali'nin yakın geçmişte yaşadığı iç savaşa ve kıtlığa dikkati çekti. Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı dönemindeki ziyaretiyle dünyanın gözlerinin Somali'ye çevrildiğini kaydetti.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ise Haydarpaşa Limanı'nın tarihte yardım gemilerine çok kez ev sahipliği yaptığını anımsatarak, şimdiki yardımın da bunun bir örneği olduğunu söyledi.

Somali ve Doğu Afrika'nın 2011'de derin bir insanlık krizi yaşadığını aktaran Kınık, "O gün milletimizin ve devletimizin büyük bir eş güdümüyle dev bir insanlık operasyonu başladı. O gün kamu kurumlarıyla birlikte bu yardımları o bölgeye ulaştırdık. Afetin erken dönem etkileri geçtikten sonra o bölgeyi şenlendirecek ve kalkındıracak yatırımlara giriştik." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİLİK, GEMİSİ, SOMALİ, YOLUNDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı