Haber Detayı
19 Aralık 2019 - Perşembe 19:03
 
KIBRIS GAZİLERİNE MADALYALARI VERİLDİ
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Mücadele Madalyaları ilçemizde yaşayan 119 Gazimize takdim edildi. Kıbrıs Gazileri 45 yıl sonra Milli Mücadele Madalyalarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadılar.Vefat eden gazilerimizin madalyalarını aileleri göz yaşları içinde aldırlar.
Gölcük Haberi
KIBRIS GAZİLERİNE MADALYALARI VERİLDİ

119 Kıbrıs gazilerine madalyaları verilmesi için Gölcük Kongre Sarayında tören düzenlendi.  Törene, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Dz. Ana Üs Komutanı Tuğamiral Refik Levent Tezcan, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer,  Kocaeli Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Nurettin Recep Sadık, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Mehmet Hanefi Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, AK Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, Siyasi Parti Temsilcileri, İlçemizin STK ve Dernek Başkanları, Gaziler, Gazi Aileleri ve Yakınları ile davetliler katılım sağladı.

 

Törende konuşma yapan Kaymakam Cengiz Karabulut, şunları söyledi. Karabulut; “Bu anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan, bu madalyaları sizlere takdim edecek olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kıbrıs Türklerinin milli varoluş mücadelesinde kanıyla canıyla mücadele veren Gazilerimize ve şehitlerimize şükranlarımızı sürüyorum. Türkiye Cumhuriyeti geçmişten bugüne mazlum devletlerin her zaman umudu olmuştur. 1974’te Rumların Kıbrıs’taki kardeşlerimize yaptıkları hala aklımızdadır. Türk askeri üstün cesaret ve metanetiyle çok kısa sürede bu mezalime son vermiş, soydaşlarımıza özgür ve bağımsız bir yaşamı hediye etmiştir. Siz Kıbrıs Gazilerimiz dönemin kıymetli taşıyıcılarısınız. Sizler Kıbrıs’ın güvenliği varlığı için hiç düşünmeden savaşa koştunuz. Anavatan Garantör Türk Hükümeti ve Kıbrıs Hükümeti ile omuz omuza çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Kıbrıs Barış Harekatı’nda 37 binin üzerinde gazimiz bulunmaktır. Bugün ilçemizde 119 Gazimize takdim edeceğimiz madalyalar nesilden nesille geçecek bir nişane sembolüdür. Her birinizin kahramanlık mücadelesi vardır. 

Ardından söz aan  Kocaeli Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü; “Bu törenin burada düzenlenmesinden çok mutluyuz. Kaymakamımıza, belediyemize ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyoruz.  Sayın Valimiz aslında töreni topluca yapmak istiyordu. Bu tören Gazilerimizin ailelerinin de katılabilmesi için bu şekilde düzenlendi. Bugün burada Cumhurbaşkanımız adına madalyalarınız takdim edilecek. Dernek Başkanımız konuşmasında bu madalyaların 45 yıl sonra verildiğini söyledi. Sayın Bakanımızın ve ilgili yetkililerin çalışmalarıyla bu madalyaların Gazilerimize verilmesinden ötürü çok mutluyum. 45 yıl önceyi hatırlıyorum. O dönem henüz 14-15 yaşındaydım. Sizler savaştayken Türk halkı da sizlere destek vermek için 1’er dakikalık karartma yapıyordu. İşte o karartma bizim için çok önemliydi. Yani bizlerde savaşı sizlerle yaşıyorduk. Şunu unutmayın Türk halkı topyekün askerdir. İster ülkemizde ister sınırlarımızın dışında herkes askerlerimizin yaşadıklarını 7’den 70’e herkes yaşamaktadır.  Bugün sizler adına çok mutluyum, çok sevinçliyim. Hepiniz hoş geldiniz’ diyerek konuşmasını tamamladı.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Nurettin Recep Sadık, ’45 yıl sonra verilen Kıbrıs Milli Mücadele madalyası hepimize hayırlı olsun. Şimdi bu verilen yeni madalyalar bizim için çok ama çok değerli olacak. Hepiniz hoş geldiniz’ dedi. Bu konuşmaların ardından Kıbrıs gazilerin  ve hayatta olmayanların yakınlarına madalyaları verildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KIBRIS, GAZİLERİNE, MADALYALARI, VERİLDİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı