Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 17:26
 
KIRKYAMADA BİR İLK YAŞANACAK
Bu yıl 10.su düzenlenen Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği’nde bir ilk yaşanacak. 23-24-25 Ağustos’ta yapılacak şenliklerde büyük bir heyecana sahne olacak olan 1. Ulusal Kırkyama Yarışması düzenleniyor. Yarışmada ilk değerlendirmeyi yapmak üzere final jüri üyeleri Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde bir araya geldi.
Kültür Haberi
KIRKYAMADA BİR İLK YAŞANACAK

Gölcük Belediyesi’nin kültür ve sanat alanında en önemli şenliği olan ve her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği bu yıl 23-24-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirecek. Bu yıl 10.su düzenlenen şenlikte bir ilk yaşanarak, 1. Ulusal Kırkyama Yarışması düzenleniyor. Bu kapsamında katılan ürünleri değerlendirmek için final jüri üyeleri Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde bir araya geldi.

OSMANLI DÖNEMİNDEN GÜNÜMÜZE
Geleneksel Türk El sanatlarından olan Kırkyama sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok ülkesinde yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Kare, üçgen vb. geometrik şekillerle, değişik renk ve desenlerde kumaş parçalarının bir araya getirilmesiyle yapılır. Kırkyamanın toplumumuzdaki yeri Osmanlı dönemine kadar uzanmakta olup geçmiş dönemlerde yoksul kesimin giyim ihtiyacını karşılamak için artan giysi parçalarının tasarrufa yönelik yeniden değerlendirilmesi amacıyla ortaya çıkan kırkyama günümüzde hiç kullanılmamış kumaşlarla yapılmakta ve dekoratif ürünler olarak modern bir teknikle karşımıza çıkmaktadır. Artan giysi parçalarından seccade, yorgan yüzü, yatak örtüsü, pike, çanta, cüzdan gibi çalışmalarla karşımıza çıkan kırkyama; kırkpare, yamalı bohça gibi isimlerle de bilinmektedir.

YARIŞMAYLA HEDEFLENEN NEDİR?
Gölcük Belediyesi tarafından 1.si gerçekleştirilecek olan ”Kırkyama Yarışması" organizasyonu ile:

Somut olmayan kültürel mirasımızın önemli bir unsuru olan kırkyamanın günümüz koşullarına, yeni tasarımlara yönelik geliştirilmesi, yaygınlaştırılmasını sağlamak;

Kırkyama ve nakış sanatçıları da bir araya getirilerek bilgi alışverişi, iletişim ve etkileşimi sağlamak; Yarışmanın daha büyük ve kapsamlı haline gelmesi ile uygulama kapasitesini arttırmak;

Kırkyamaya ilginin artırılması ile geçmişten günümüze kadar uzanan geleneğin yaşatılmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamaktır.

SONUÇLAR 19 AĞUSTOS’TA AÇIKLANACAK
Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde bir araya gelen final jüri üyeleri yarışma ön eleme kurulu tarafından şartlara uygunluğu belirlenen ürünler değerlendirilerek derecelendirmeye başladı. Final Jürisinde Sosyolog Ali Aktaş, Kırkyama Eğitmeni Ayşe Özatıcı, Kırkyama Eğitmeni Beriye Başak, Fotoğraf Sanatçısı Berna İkiz, Kırkyama Eğitmeni Leyla Parlar, El Sanatları Eğitmeni Naz Camkıran, Kırıkyama Eğitmeni Neşe Oğuz Dinçel, Kırkyama Eğitmeni Sükeyne Tulan yarışmaya katılıp müracaatı kabul edilenler arasında derece alacakları belirmek üzere bir araya geldi. Yarışma sonuçları 19 Ağustos’ta açıklanacak. Sonuçların açıklanmasının ardından 23 Ağustos’ta ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KIRKYAMADA, BİR, İLK, YAŞANACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı