Haber Detayı
03 Mayıs 2020 - Pazar 12:58
 
KIZILAY GÖLCÜK İKİ GÜN KAN BAĞIŞI ALACAK
Tüm dünyayı etkisi altına alan, yüz binlerce insana bulaşan ve binlerce insanın da ölümüne neden COVID-19 kan bağışını olumsuz yönde etkiliyor. Kızılay Gölcük Şubesi’de bu süreçte artan kan ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla Pazartesi ve Salı günleri Anıtpark’ta kan bağış kampanyası düzenleneceğini belirtti.
Sağlık Haberi
KIZILAY GÖLCÜK İKİ GÜN KAN BAĞIŞI ALACAK

Kızılay Gölcük Şubesi, ‘İnşallah Pazartesi ve Salı günleri Gölcük Anıtpark’ta kan ekibimizle kan bağış kampanyası düzenleyeceğiz. Gölcük halkını kan bağışına davet ediyoruz. Kan bağışlarımız 4-5 Mayıs tarihleri arasında 17.00-23.00 saatleri arasında olacaktır’ denildi.

Kan Bağışlamaktan korkmayın
Kızılay COVID-19 hastalığından iyileşmiş bireylerin kanından elde edilecek immün plazma tedavisi için “Immün Plazma Bağışı” alanında faaliyetlerini sürdürürken, ülkemizin kan ve kan ürünlerine olan ihtiyacını karşılamak üzere Kan Bağışı Noktalarında hizmet göstermeye devam ediyor.Kan bağışçılarının virüs karşısında taşıdığı kaygılar dolayısıyla Kızılay’a yapılan günlük kan bağışları ve buna bağlı olarak kan stok seviyesi yarı yarıya azaldı ancak bir yandan kana olan ihtiyaç aynı oranda devam ediyor. Kızılay, her hafta düzenli kan alması gereken talasemi hastaları, trombosit ihtiyacı olan lösemi hastaları ile kazalara bağlı yapılması gereken acil ameliyatlar için kan ve kan ürünü ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Bu hizmetin sürekliliği için Kızılay, günlük hizmete sunulan kan ve kan ürünlerinin; günlük kan bağışının iki katı olduğu içinde bulunduğumuz pandemi döneminde de 18-65 yaş aralığındaki her sağlıklı bireyi kan bağışına davet ediyor.

COVID-19 Solunum Yolu ile Bulaşan Bir Hastalıktır
Kan bağışçıları Kızılay Kan Bağış Merkezlerinde gerçekleştirilecek bağış işlemi öncesinde sorumlu hekimler tarafından muayene edilmekte; kendilerinin kan sayımlarına, tansiyonlarına, ateşlerine ve genel sağlık durumlarına bakılmaktadır. Ayrıca kan bağışında bulunmak bağışıklığı düşürmemektedir.

Kızılay Kan Bağışı Noktaları
Kızılay Kan Bağış Merkezleri hastaneler içerisinde olmayıp, ülkemizin farklı noktalarında faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu noktalar her zaman ki gibi sürekli dezenfekte edilen, steril ve son derece güvenli ortamlardır. Görevli personeller ise hijyen kurallarına son derece önem vererek, koruyucu ekipmanlarla görevlerini yerine getiriyor. Kan bağışında bulunmak için aşağıdaki linkten size en yakın olan Kızılay Kan Bağış Merkezini görebilir veya 168 Çağrı Merkezini arayarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz. 

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "Kan bağışlarımız asgari kritik seviyemiz olan 30 binlerin altına düştü. İvedi bir şekilde bunun üzerine çıkması gerekiyor." dedi.
Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Twitter hesabından "Acil kan ihtiyacı" başlığıyla yaptığı videolu paylaşımda Kızılay Kan Merkezinden vatandaşlara seslenerek, bu sefer ihtiyacın acil olduğunu, hastanelerin, hastaların günlük kan ihtiyacını karşılama noktasında sıkıntıya girdiklerini söyledi.

Kızılay'ın yılda 3 milyon ünite kan bağışı aldığını aktaran Kınık, şu bilgileri verdi:

“Türkiye'de 1564 hastane var. Bu hastanelerin tamamında kan ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını Kızılay sağlıyor. Bu çerçevede 3 bin 500 Kızılay kan çalışanı görevlerini ifa etmek için çalışıyorlar. Bugün gerek COVID-19, gerekse ramazanın oluşturduğu ortam nedeniyle vatandaşlarımız kan bağışı noktasında tedirginlik yaşıyorlar. Günlük olarak almamız gereken 5 bin ünite civarındaki kan sayısı, şu anda 2-3 bin civarına düşmüş durumda. COVID-19 salgınından önce 100 binli stok rakamlarıyla mart ayına girdiğimiz için ramazana kadar olan süreci stoklarımızdaki kan ile sağladık."

Kerem Kınık, bunun sadece Kızılay'ın yaşadığı bir sıkıntı olmadığını, Avrupa Kızılhaçları ile yaptıkları toplantıda da bu yönde şikayetler aldığını, bütün dünyada kan bağışlarıyla ilgili küresel bir azalmanın olduğunu vurguladı.

Kan ihtiyacının devam ettiğine dikkati çeken Kınık, her gün trafik kazası geçiren, onkolojik rahatsızlıkları bulunan ve ameliyat edilen birçok vatandaşların olduğunu, her gün kan alınıp ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması gerektiğini belirtti.

"Vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yok”

Kan almanın 15 dakika süren basit bir işlem olduğuna işaret eden Kınık, "Bu 15 dakika süren işlem içerisinde vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yok. Kızılay kan merkezleri hastane değil, sağlıklı insanların geldikleri, 2 saatte bir dezenfektan uygulamasıyla temizlenen hijyenik ortamlar. COVID-19 kan yoluyla da bulaşmıyor. Yani buraya gelip kan vermek ekmek fırınına gidip pide almaktan daha güvenli. Buradaki bulaş riski herhangi bir fırın kuyruğundaki bulaş riskinden daha düşük. Dolayısıyla endişelenecek bir durum yok." diye konuştu.

"Kan bağışlarımız asgari kritik seviyenin altına düştü”

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, şunları kaydetti:

"Kan bağışlarımız asgari kritik seviyemiz olan 30 binlerin altına düştü. İvedi bir şekilde bunun üzerine çıkması gerekiyor. Her türlü olumsuz şartlar için kendimizi hazırlamayı severiz. Yani yaklaşık 100 bin ünite kan stoklarımızda olmalı ki, afet gibi en kötü durumlarda hazırlıklı olalım. Her gün 5 bin ünite kan toplamak zorundayız. İftar ve sahur saatlerine göre mesailerimiz yeniden şekillendi. ‘kanver.org' web sitesinden hangi noktalarda kan verebileceğinize dair bilgiyi edinebilirsiniz ve randevu alabilirsiniz. İftardan sonra gece 01.00'e kadar kan bağışınızı yapabilirsiniz. Bugün sizlerden ricamız kan bağışlarına riayet etmeniz. Sağlıklı bireylerimizin endişeye kapılmadan Kızılay kan merkezlerine gelerek kan, plazma, aferez ve trombosit bağışlamaları."

18-65 yaş arası 50 kilogramın üzerinde olan her sağlıklı bireyin Kızılay'a kan bağışı yapabileceğini dile getiren Kınık, erkekler için yılda 4, kadınlar için ise yılda 3 kere kan bağışlamanın sağlık açısından önemini vurguladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KIZILAY, GÖLCÜK, İKİ, GÜN, KAN, BAĞIŞI, ALACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı