Haber Detayı
13 Ağustos 2018 - Pazartesi 18:50
 
KAFKAS ŞENLİKLERİ İLE COŞTULAR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, 10-12 Ağustos tarihleri arasında Gölcük’ün Şevketiye Köyü’nde gerçekleştirdiği 2. Kafkasya Yaz Şenlikleri coşkuyla sona erdi. Şenliğin üçüncü gününde Afak Meydanlı ve Melih Kahveci konserleriyle eğlenen vatandaşlar, horonlarla coştular. Şenlikte tulum, kemençe, akordion bir araya geldi. Gürcü ve Çerkezlerin oluşturduğu Ahbaza topluluğunun yer aldığı şenlikte herkes gönüllerince eğlendi.
Kültür Haberi
KAFKAS ŞENLİKLERİ İLE COŞTULAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, 10-12 Ağustos tarihleri arasında Gölcük’ün Şevketiye Köyü’nde gerçekleştirdiği 2. Kafkasya Yaz Şenlikleri coşkuyla sona erdi. Şenliğin üçüncü gününde Afak Meydanlı ve Melih Kahveci konserleriyle eğlenen vatandaşlar, horonlarla coştular. Şenlikte tulum, kemençe, akordion bir araya geldi.  Gürcü ve Çerkezlerin oluşturduğu Ahbaza topluluğunun yer aldığı şenlikte herkes gönüllerince eğlendi. 

SON GÜNDE İKİ KONSER
Şenliğin son gününde çocuklar, şişme oyun grupları ve palyaçoların etkinlikleriyle hoşça vakit geçirirken, büyükler Afak Meydanlı ve Melih Kahveci’nin seslendirdiği hareketli parçalarla coştular. Konser öncesinde vatandaşlar etkinlik alanında horon teperek eğlendi. Yöre halkının ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği şenlikte yöresel ürünler de sergilendi.

HORONLA COŞTULAR
Çocuklar, işime oyun grupları ve palyaçoların etkinlikleriyle eğlenirken, büyükler yerel sanatçıların seslendirdiği hareketli parçalarla kutlarını döktüler. Yöre halkının ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği şenlikte yöresel ürünler de yer aldı. 2. Kafkasya Yaz Şenlikleri’nde sanatçı Öykü Gürman da bir konser verdi. Sanatçıyı sevgiyle karşılayan vatandaşlar Gürman’ın seslendirdiği parçalara zaman zaman eşlik ettiler.  

ŞENLİĞE İLGİ YOĞUN OLDU
Gölcük ve çevresinde ağırlıklı olarak yaşayan, 1877-78 Osmanlı-Rus harbi sırasında Kocaeli’ne gelen ve 93 muhacirleri olarak adlandırılan vatandaşlar için 2. Kafkasya Yaz Şenlikleri düzenlendi. Son günde ilginin daha da yoğunlaştığı şenliklerde vatandaşlar müziğe doydu. Büyükşehir Belediyesi 8 otobüsle etkinlik boyunca Gölcük ilçe merkezinden etkinlik alanına vatandaşları taşıdı. Şenlikler, Gölcük Belediyesi, Gölcük ve Köyleri Derneği, Artvin İli ve İlçeleri Gölcük Derneği ile Gölcük Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katkılarıyla düzenlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAFKAS, ŞENLİKLERİ, İLE, COŞTULAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı