Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 17:54
 
KARABULUT ''MATEMATİK BİLİMLERİN EFENDİSİ''
Donanma İlkokulu 3-F Sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Zübeyde Erişik ile birlikte bir e-twinning projesine imza attı. ‘Durakta Matematik’ isimli projenin amacı, matematiği sevdirerek korkulan bir ders olmaktan çıkarmak
Eğitim Haberi
KARABULUT ''MATEMATİK BİLİMLERİN EFENDİSİ''

Donanma İlkokulu 3-F Sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Zübeyde Erişik ile birlikte önemli bir projeye imza attı. E-twinning projesi kapsamında, ‘Durakta Matematik’ isimli bir çalışma yapan Öğretmen Erişik ve öğrencilerinin Amiral Sağlam Caddesi’ndeki bir minibüs durağında gerçekleştirdikleri programa Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Tektaş, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ozan Baş ve Abdülhalik Köse, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı Çetin Seymen, Donanma İlkokulu Müdürü Ali Demir, okul müdürleri, 3-F Sınıfı Öğretmeni Zübeyde Erişik ve öğrencileri, veliler ve vatandaşlar katılım gösterdi.

‘PROJEMİZ 31 ARALIK’A KADAR DURAKLARIMIZDA ASILI KALACAK’
Gerçekleştirilen programda ilk konuşmayı yapan 3-F Sınıfı Öğretmeni Zübeyde Erişik, “Durakta Matematik projemiz, Osmaniyeli Öğretmen Mukaddes Karip tarafından e-twinning izni alınarak başlatıldı. Bu proje, ülkemizin 81 ilinde hayata geçirildi. Hatta beş yurt dışı ortağımız var: Almanya, Arnavutluk, Polonya, Suudi Arabistan ve Azerbaycan’daki ortaklarımızla proje hayata geçti. Projenin amacı, matematiğin fobiye değil hobiye dönüşebileceğini göstermek. Matematiği öğrencilerimize ve vatandaşlarımıza sevdirmektir. Bunu da çizimler yaparak, karikatürleştirerek ve görsellerle destekleyerek öğretmenimiz amacına ulaşmıştır. Ben projenin Gölcük dağıtıcısıyım. Projemiz 31 Aralık’a kadar duraklarımızda asılı kalacak. Gölcük’te 10 durakta astık. Projemizin devamı da var. Kasım ayı içerisinde öğrencilerimizle öğrenci çizimi yapacağız. Öğleden sonraki derslerimizde matematiği biz çiziyoruz. Bu çizimleri proje grubumuza yükleyeceğiz ve 153 proje öğretmenimizin oylamasına sunacağız. Seçilen öğrenci çizimlerini de devamında sergileyeceğiz. Bu şekilde öğrencilerimizi de işin içine katmayı amaç edindik” dedi.

‘MATEMATİĞİN GÖRSEL OLARAK ANLATILMASI OLDUKÇA GÜZEL’
Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, “Buradaki maksadımız, hayattaki korkularımızdan biri olan matematik. Matematiği sevdirerek ve eğlendirerek öğretmemiz, oyun haline getirmemiz lazım ki daha kalıcı olsun. Böyle bir teklifle gelen okulumuza, müdürümüze ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Farklı bir tarz. Matematiğin görsel olarak anlatılması oldukça güzel. Bu korkulu rüyamızın daha şirin ve kalıcı olması yönündeki çabalarından dolayı ekibimize teşekkür ediyorum. Matematik, inşallah Gölcük’te sevecen hale gelecek ve korkulu rüya olmaktan çıkacak. Öğretmenimizin dediği gibi fobi değil, hobi olacak. Çocuklarımıza bundan sonraki yaşamlarında ve projelerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

‘MATEMATİKTEN KORKMAMAK GEREK’
Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Tektaş, “Matematikten korkmamak gerek. Zaten bütün mesele, burada başlıyor. Matematik hayatımızın her alanında var. Dolayısıyla bunu en iyi şekilde geliştirmek, gençlerimize ve çocuklarımıza aşılamak, bunun korkulacak bir şey olmadığını onlara öğretmemiz gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü’müz, bu projeyi uygulayan değerli arkadaşlarımız, bu iş için değişik bir formasyon geliştirmişler. Kendilerini tebrik ediyor, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

‘MATEMATİK, BİLİMLERİN EFENDİSİDİR’
Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, “Matematik, bilimlerin efendisidir. Matematik, sosyal bilimler için bile gerekli bir ana unsur. Dolayısıyla matematiği hayatımızın her alanında aktif bir şekilde kullanıyoruz. Fakat eğitim sistemimiz içerisinde, matematikten kendi öğrencilik yıllarımızdan beri bir çekinme ve ürkeklik söz konusu idi. Bu önyargıyı yıkabilmek için farklı yöntemler kullanılıyor. Bunlardan biri de arkadaşlarımızın gerçekleştirmiş olduğu bu proje. Bununla matematiğin çekinilecek, ürkebilecek bir konu olmadığı, diğer konu ve alanlar gibi bir unsur olduğu ve çalışma yöntemini öğrendikten sonra rahatlıkla özümsenebilecek bir bilim dalı olduğunu arkadaşlarımıza, gençlerimize, bu proje vesilesi ile aktaracağımızı düşünüyorum. Ben Belediye Başkanlığımıza, buradaki arkadaşlarımıza bu projeye sağladıkları destekten dolayı teşekkür ediyorum. Umarım projemiz tamamlandığında hedefine ulaşmış olur. Ben projenin yürütülmesinde emeği geçen, başta okulda görevli öğretmen arkadaşlarımıza ve diğer yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Konuşmaların ardından durakta sembolik bir açılış gerçekleştirildi ve kurdeleyi Kaymakam Karabulut ile ilçe protokolü kesti. İlçemizdeki en yoğun kullanılan 10 durak içerisinde matematik ile ilgili görseller, 31 Aralık tarihine kadar yer alacak. Bu afişler, zaman içerisinde belediye ekipleri tarafından değiştirilecek. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KARABULUT, ''MATEMATİK, BİLİMLERİN, EFENDİSİ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı