Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 13:07
 
“KASIMOĞLU'' EMEKLİLER GEÇİM SIKINTISI ÇEKMEK ZORUNDA MI?''
Disk'e bağlı Emekli-Sen Gölcük şube Başkanı Ahmet Kasımoğlu SSK ve Bağkur emekli zammını değerlendirdi.
Ekonomi Haberi
“KASIMOĞLU'' EMEKLİLER GEÇİM SIKINTISI ÇEKMEK ZORUNDA MI?''

Başkan Kasımoğlu "Bildiğiniz gibi; emeklilerin ücret zammı Ocak ve Temmuz aylarında belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri enasyon endeksindeki altı aylık değişim kadar, memur emeklileri ise toplu sözleşmede belirlenen oran kadar altı ayda bir zam alıyor. Altı aylık enfasyon oranı bir önceki zam oranının üzerinde çıkmışsa aradaki fark memurların maaşlarına yansıtılıyor. İşte tam da bu durumda, bizce güvenirliğini çoktan yitirmiş olan TÜİK ve siyasi iktidar devreye girerek zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek adına çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor.Basın açıklaması yapma gereği duymamızın nedeni budur. Sesimize kulak verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz"dedi. 

EMEKLİLER GEÇİM SIKINTISI ÇEKMEK ZORUNDA MI?
Kasımoğlu “Biz emekliler geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edilmiş durumdayız. Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır. Emeklilerin 80'i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmekte;ötekileştirilmektedir. Zamlarla emeklilerin alım gücü düştü “Aktif yaşlanma” zaten hayal dahi edilememektedir. Böylesine baskılanmış bir yaşam sürmekte olan emekliler, Temmuz ayı enasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bildiğiniz gibi,  Seçimi nedeniyle ertelenen zamlar Haziran ayı sonu itibariyle üst üste yağmaktadır: Çaya, şekere, akaryakıta, elektriğe. Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayflıamıştır. Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, Temmuz ayı enasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enasyon farkının düşürülmek istenmesidir. Nitekim son enasyon 3 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere 5 ila 6 arasında zam reva görülmüştür. Bu zamla beraber; en düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan Bağ-Kur emeklisine 69 TL zam yapılmıştır”dedi.

YÜKSEK İRTİŞARE KURULUNA  40 ZAM
Başkan Kasımoğlu “Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine 40 zam yapılarak ücretleri 18.000 TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz!” şeklinde konuştu
SENDİKAMIZA KAPATMA DAVASI AÇTILAR
Başkan Kasımoğlu “Durum böyleyken; biz emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmemizin önüne engeller çıkarılıyor; kendimizi ifade etme özgürlüğümüzü gasp edilmeye çalışılıyor. Gerek Anayasamızın 90.maddesi gerekse de imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmeler yok sayılarak sendikamız aleyhine kapatma davaları açılıyor. Açılıyor; zira, örgütlü bir güç olmamızdan korkuyorlar! Açılıyor; zira, haklı olduğumuzu biliyorlar! Değerli basın emekçileri, sevgili yoldaşlar, Tüm bu yaşananlar ortadayken bizler siyasi aktörlerden acilen aşağıdaki taleplerimizi hayata geçirmelerini bekliyoruz: Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin! TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve iktidarın pranglarından kurtularak enasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın! Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2500 TL'nin altında olmasın! Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın! Emeklilerin ücretleri yalnızca enasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin! Emekli ikramiyeleri yıl içinde 1750 TL'ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin! Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin”dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “KASIMOĞLU'', EMEKLİLER, GEÇİM, SIKINTISI, ÇEKMEK, ZORUNDA, MI?'',
Yorumlar
Haber Yazılımı