yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
25 Mart 2018 - Pazar 18:47
 
KASIMOĞLU GÜVEN TAZELEDİ
DİSK/Tüm Emekliler Sendikası ilk kongrelerini gerçekleştirdi
Gündem Haberi
KASIMOĞLU GÜVEN TAZELEDİ

DİSK/ Tüm Emekliler Sendikası Kocaeli Gölcük Şubesi 1. Olağan Kongrelerini dün sabah gerçekleştirdi. Donanma İş Merkezi’nde bulunan sendika binasında gerçekleştirilen kongrede mevcut Başkan Ahmet Kasımoğlu yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.

Kongreye katılım oldukça yoğun oldu

Dün sabah gerçekleşen kongreye CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri ve Yönetimi, ADD Gölcük Şube Başkanı İsmet Bucak, DİSK/ Emekli Sen Kocaeli Şube Başkanı İbrahim Turgut, DİSK/ Emekli Sen Gebze Şube Başkanı Muzaffer Kelle, DİSK/ Emekli Sen Derince Şube Başkanı Kasım Erben, Kocaeli Engelliler Dernek Başkanı Nilgün Albayrak ve sendika üyeleri katıldı.

Divan Başkanlığı’nı Müştak Müstecaplıoğlu yaptı

Donanma İş Merkezi’nde bulunan sendika binasında gerçekleşen kongrede Divan Başkanı olarak Müştak Müstecaplıoğlu, Başkan Yardımcılığını Murat Yazıcıoğlu, Kâtip üye olarak da Orhan Çetin ve Serdar Koçol görev aldı.

”Ekonomik bağımsızlığını yitirenler bağımsız kalamaz”

Divanın oluşumundan sonra Kongre Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Kongrede açılış konuşmasını DİSK/Tüm Emekliler Sendikası Gölcük Şubesi Başkanı Ahmet Kasımoğlu gerçekleştirdi. Başkan Kasımoğlu, konuşmasında şu sözleri söyledi:  “Bugün ülkemiz zor günlerden geçiyor. Ekonomik çıkmaz, elimizde kalan son Cumhuriyet birikimi olan şeker fabrikalarının satılmasını gündeme getirdi. Ekonomik bağımsızlığını yitirenler bağımsız kalamaz. Ülkelerini kendi çıkarları doğrultusunda yönetemezler. Dünya devi Cargill firması bu fabrikaların özelleştirilmesini, giderek kapatılmasını emretmiştir. Öte yandan halkımızı kamplara bölenler kimin daha milli duruş sergilediğinden dem vurmakta ama ulusal marşımızı ilahileştirip doğacak tepkileri ölçmektedir. Bu gidiş hiç kuşku yok ki ulusal simgemiz olan bayrağın şeklini tartışmaya açacak, başkentimizin İstanbul olmasını gündeme taşıyacaktır. Zeytin ağacının dalı, savaşın simgesi haline getirilmiş, vatan evlatları yemen ağıtı unutulmuşçasına sınır ötesine emperyalist paylaşım sofrası olan komşu ülkemizin topraklarına gönderilmiştir. Yatırımlar durmuş, işsizlik çığ gibi büyüyor” dedi.

”Artık hasta yok, her bir hasta müşteri konumundadır’’

Başkan Kasımoğlu sözlerinin devamında, “Gün geçmiyor ki akaryakıta, temel tüketim mallarına zam yapılmasın. Hayat ateş pahası, halkımızın beli bükük, boynu bükük boş vaatler dinliyor. İktidar yalakası medya, bir taraf da Müge Anlı’larla, Acun Ilıca’Iarla halkımızı oyalamakta, gazetelerinden emeklilere umut pompalamaktadır. Şu kadar zam bu kadar zam haberleri yapmakta, dini bayramlarda iki ikramiyeden söz etmektedir. İntibak yapacağız vaatleri tekrarlanmasına karşın bir türlü gerçekleştirilmemektedir. Öte yandan belli ki tek emeklilik maaşıyla yaşamını sürdüremeyeceği belli olan emeklilere ikinci emeklilik sunulmakta, zaten karnını doyurmadan aciz emeklilerin ücretlerinden yeni kesintiler yapılması planlanmaktadır. Emekli aylıkları açlık sınırının altında kalmıştır. Çalışanlar ise toplu iş sözleşme haklarına sahip olmalarına karşın gelirleri yoksulluk sınırındadır. Sağlık paralı hale dönüştü, emekliler ve çalışanlar kendi kurumlarından paralı hizmet alma konumuna sürüklendiler. Artık hasta yok, her bir hasta müşteri konumundadır. Geçmiş de kuyrukları yaratıp bahane üretenler şimdilerde randevu sistemiyle hastaları aylarca bekletir konuma getirmiştir. Öte yandan sosyal güvenlik iflas etti, mal varlıkları satılıyor haberleri yapılarak, yeni Türkiye eski Türkiye’nin taahhütlerini yerine getirmek zorunda değildir gibi imaj yaratarak halkımız ve emeklilere korku salınıyor” dedi.

“Dernek değil sendika olduğumuzu haykırıyoruz”

Bütün sıkıntılara rağmen kongrelerini icra ettiklerini belirten Başkan Kasımoğlu, “Sendikamız erki elinde bulunduranlarca kabul görmüş değil. Bize siz sendika değil dernekler statüsündesiniz diyorlar. Bize karşı bu tutumlarını kabul etmedik ve etmeyeceğimizi de ilan ettik. Onları alkışlayan dernekler statüsündeki cemiyetler gibi davranmadık, demokrasi mücadelesinde yurt genelinde yerimizi aldık. Onlar aidatlarını Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde maaşlarından alırken, biz DİSKİ / Tüm Emekli Sen olarak ufacık miktardaki aidatlarımızı GSM firmalarından üyelerimizin onayına karşın toplayamadık. Özetle dernek değil sendika olduğumuzu haykırıyor, uluslar arası sözleşmelerden doğan hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızı buradan da bir kez daha duyuruyoruz. Sendikamız DİSK/Emekli Sen bu sorunların üstesinden gelebilecek yapıdadır. Emeklilerimizi sendikamızda örgütlenmeye, haklarımızı elde etmek için mücadeleye çağırıyoruz. Demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz diyoruz. Kişisel Uğraşlarımızdan örgütümüze harcayacağımız emek kadar güçlü olacağız. Ödediğimiz aidat, vereceğimiz bağışlar mücadelemizi anlamlaştıracaktır, saygılarımızla” dedi.

Erben, “Tüm Emekli Sen bir daha olmayacak sendikaların daha ötesindedir”

Ardından söz alan Tüm Emekliler Sen Derince Şube Başkanı Kasım Erben konuşmasında, “Biz gönül dostları atom karınca misali bir şey beklemez dağın ötesinde bir sevdiği vardır, uğruna gider, onun için savaştığı gibi bizlerde emek kavgamızı bu şekilde yürütüyoruz. Bizim hiçbir ekonomik beklentimiz yok, aynı zamanda hiçbir ekonomik destekte almıyoruz. Bizim en büyük isteğimiz Kocaeli’de bir kompleksimiz olsun. Bütün ilçeleri kapsayan bir sekretaryamız olsun. Biraz dağınığız ama buna rağmen Tüm Emekli Sen bir daha olmayacak sendikaların daha ötesindedir. Çünkü emeklilik yaşı 65 olacak ve insanlar emekli olamayacaklar. Bu nedenle birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Açacağımız kompleks ile de bu birlik ve beraberliğimizi en iyi şekilde sağlayacağımıza inanıyorum. Bu bağlamda kongrenizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Turgut, “Ülkemizde 12 milyona yakın emekli var ve gerçekten bugün bir araya gelseler iktidar sağlayabilirler”

Ardından söz alan Tüm Emekliler Sen Kocaeli Şube Başkanı İbrahim Turgut konuşmasında,  “Öncelikle kongrenizin hayırlı olmasını diliyorum. Ahmet Kasımoğlu sendika kökenli olduğu için Gölcük’ü nasıl birine emanet ettiğimizi biliyorduk. Bunu bugün bir kez daha görmüş olduk. Sayın Kasımoğlu sendikamızın genel portföyünü zaten ortaya koydu. Kocaeli’mizde en son kurulan ve bugünde ilk kongresini gerçekleştirdiğimiz Gölcük Şubesi ile biraz daha güçlendik. Türkiye gerçekten çok zor bir süreçten geçiyor. OHAL var ve bugün birçok sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler kendi alanlarında önleri kesilmiş ve dertlerini anlatamaz duruma gelmişlerdir. Bu gerçekten bir demokrasi ayıbıdır Türkiye için ve ilk önce bu demokrasi ayıbını bir şekilde halletmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bizler 1 Mayıs’ı bayram şöleninde geçirmek isterken ne yazık ki bu isteğimizi bir türlü hayata geçiremiyoruz. Bu 1 Mayıs’ta bu konuda çalışmalarımızı yapacağımızı burada da ifade etmek istiyorum.  Ülkemizde 12 milyona yakın emekli var ve gerçekten bugün bir araya gelseler iktidar sağlayabilirler. 12 milyon emekli yanlarında birer oy ile birlikte 24 milyon oya tekabül ederler ve bu ülkede iktidarı sağlarlar. Bu nedenle birlik içinde olmamızın oldukça önemli olduğunu belirtiyor ve Gölcük Şubemizin 1. Olağan kongrelerinin hayırlı olmasını diliyorum. Seçilen arkadaşlara teşekkür ediyor ve yeni görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

İşeri, “Örgütlü mücadelenin en önemli kurumsal yapısı bence sendikalardır”

Son olarak söz alan CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri konuşmasında, “ DİSK’e bağlı Emekli Sendikası olarak Türkiye’de bir ilksiniz ve başka bir emsaliniz yok. Bu nedenle örgütlü mücadelenin en önemli kurumsal yapısı bence sendikalardır. Emeklilik sonrasında özlük ve diğer haklarının gasp edilmemesi için hak aranacak önemli kurumlardan biridir. Fakat şu anki iktidar 1 Kasım 2008’de bir kanun düzenleme yaptı. Düzenleme öncesinde emeklilik hesaplamalarında 60 olan oran şu anda 35’lere düştü. Şu anda asgari ücretten emekli olacak olan bir işçiye bağlanacak maaş 780 lira civarındadır ve bu korkunç bir rakamdır. Memurlar yine aynı şekilde zor durumdalar. Vergi dışı bir takım tazminatlarla memurların maaşları iyi gibi gözüküyor fakat emeklilik sonrası memurların maaşları gerçekten yaşanacak gibi değildir. Bu konuda Genel Başkanımızın ve partimizin vaatleri belki bir ölçüde iktidarı tetikledi ve 100 liralık seyyanen artışlar oldu. Asgari ücret düzeyinin altında emekli maaşı olmaması gerekirken şu anda bir asgari ücretin yarısı kadar maaş bağlanmaktadır. Bu nedenle emeklilerin sayısı azımsanacak bir sayıda değilsiniz. Şu anda bütün emekliler birlik olarak yüklendikleri yeri iktidar ederler. Bu nedenle emeklilerin biraz daha sorgulaması lazım. Eğer mevcut hayat şartlarından memnun değillerse siyasi tercihlerini değiştirmesi lazım. Emeklilere ulaşmamız için sendikanız bize yol gösterecektir. Şu anda 214 üyeniz var ve bu azımsanacak bir sayı değildir. Bu sayıyı biraz daha arttırdığımız zaman yarın hak arama yolunda bize büyük desteği olacağına inanıyorum. Bunu gerçekten çok önemsiyorum. Bu bağlamda genel kurulumuzun hayırlı olmasını diliyorum. Bu örgütsel birlik ve beraberliğimizin önümüzdeki süreçte daha da bütünleşeceğini daha da perçinleşmesi gerektiğine inanıyoruz. 2019 seçimleri Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli ve her kesimin bir arada olması lazım. Buna tüm ülkenin ihtiyacı var. Burada ki birçok arkadaşlar daha öncesinde sendikalarda emek harcayan arkadaşlarımızdır. Ben bir kez daha genel kurulumuzun hayırlı olmasını diliyorum. Yeni seçilecek arkadaşlara da başarılar diliyorum” dedi.

Faaliyet raporu ve mali rapor okundu ve ibra edildi

Konuşmaların ardından 16 Haziran 2016, 24 Mart 2018 tarihleri arasındaki faaliyet raporu ve mali rapor okundu ve ibra edildi. Ardından oylamaya geçildi ve DİSK/ Tüm Emekliler Sendikası Gölcük Şube Başkanı olarak Ahmet Kasımoğlu yeniden başkan seçildi.

Ahmet Kasımoğlu’nun yeni yönetim listesi

Yönetim Kurulu Asil; Ahmet Kasımoğlu, Hamza Kaya, Nehir Çetin, Ali Ünsalan, Serap Budak

Denetim Kurulu Asil; Nazmi Derin, Ecvet Şeran, Gülten Güzelgöz

Disiplin Kurulu Asil; Musa Öz, Serdar Kocal, Mustafa Şentürk

Üst Kurul Delegeleri; Ahmet Kasımoğlu, Hamza Kaya, Nehir Çetin

Kaynak: Editör:
Etiketler: KASIMOĞLU, GÜVEN, TAZELEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı