banner383
Haber Detayı
15 Haziran 2019 - Cumartesi 18:44
 
Kaymakam Irmak ''Donanma, Gölcük’e sağladığı imkânlarla gelişmişlik seviyesine ayrı bir hava katıyor''
Anadolu Kalkınma Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü, Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak ile özel bir röportaj yaptı. Kaymakam Mustafa Irmak, eğitimden aileye, ilçenin genel durumundan meslek hayatına kadar birçok konudaki görüşlerini paylaştı. Kaymakam Irmak “Gölcük genel olarak doğasıyla ve insanı ile bütünleşmiş, güzel, ekonomik yönden de geniş olanaklara sahip bir ilçe. Donanma ise Gölcük’e sağladığı imkânlarla gelişmişlik seviyesine ayrı bir hava katıyor.”dedi.
Gölcük Haberi
Kaymakam Irmak ''Donanma, Gölcük’e sağladığı  imkânlarla gelişmişlik seviyesine ayrı bir hava katıyor''

EĞİTİM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK GEREKİR 
Kaymakam Irmak “Mesleğe başladığımızda her mülki idarecinin klasik bir ideali vardır. Görev yaptığımız ilçede, ilçe halkının ihtiyaçları doğrultusunda görevimizi en güzel şekilde yapmayı hedefleriz. 7’den 70’e, en zengininden en fakirine kimler varsa, onların ne tür talep ve ihtiyaçları varsa bu ihtiyaç ve talepleri yerine getirmek için çalışmakla yükümlüyüz. Benim ideallerimin başında şüphesiz eğitim kalitesinin yükselmesine katkı sunmak gelir. Tüm görev yaptığım yerlerde bunun için çabaladığımı söyleyebilirim. Okullarda çocuklarımızın düzenli ve sağlıklı bir şekilde eğitim alması ve onların hayalleri doğrultusunda eğitim sistemimizin kurulması gerekiyor. Ama daha önemlisi bizim ebeveyn olarak kendi isteklerimiz doğrultusunda değil de çocuklarımızın hayalleri doğrultusunda eğitim sistemimizi düzenlememiz sağlıklı olacaktır. Tabii bu ülke bazında ortak özveri ve emek ile gerçekleşebilecek bir konu. Gölcük’e gelene kadar küçük yerleşim yerlerinde de yaşama fırsatı bulduğum için olanakları ve şartları daha net kıyaslayabiliyorum. Özellikle köy okullarında çocuklarımız maalesef tek sınıfta oldukça kalabalık sayıda bir eğitim görüyor. Bizim amacımız doğudan batıya, merkez köy ayrımı olmaksızın eğitim alanında bütün illerde fırsat eşitliği yakalayabilmek olmalı”dedi.

MÜHENDİS OLMAK İSTERDİM
Kaymakam Irmak Mühendis olmak isterdim. Tabii bu lise öğrenimimle de alakalı bir istek. Sizler gibi ben de meslek lisesinde öğrenim gördüm. Şu an bulunduğum konumun yanı sıra lise yıllarımdaki mesleki eğitimin üzerine de bir kariyer yapmak isterdim. Lakin hayat planları değişken olabiliyor, üniversite eğitimi ardından kat edeceğiniz yolların yönü değişebiliyor”şeklinde konuştu.

FARKLI RENKLERİN UYUM İÇİNDE OLDUĞU İLÇE
Kaymakam Irmak “Gölcük genel olarak doğasıyla ve insanı ile bütünleşmiş,  güzel, ekonomik yönden de geniş olanaklara sahip bir ilçe. Donanma ise Gölcük’e sağladığı imkânlarla gelişmişlik seviyesine ayrı bir hava katıyor. Ayrıca Gölcük kozmopolit bir ilçe, pek çok farklı kültürden insana ev sahipliği yapıyor. İnsanlarımızın arasındaki diyaloglarda birbirlerine gösterecekleri saygı son derece önemli ve hassas bir konu. Bir ebru gibi farklı farklı renklerin, uyum içinde bütünleştiği bir ilçe olduğunu düşünüyorum. İlçe halkı arasında zaman zaman birtakım ufak tefek çekişmeler olabilir ama bu “hep birlikte güzel olma” durumunu kanaatimce etkilemiyor”dedi.


ALT YAPI VE TRAFİK SORUNU VAR
Kaymakam Irmak “Sizler yaş itibariyle denk gelmediniz belki ama 19 Ağustos 1999 Gölcük Depremi gibi bir gerçeğimiz var. Neredeyse tüm bölgeyi etkilemiş olmasının yanı sıra ilçe olarak da çok büyük acılar yaşandı. Depremden yeniden yapılmak durumunda kalan yerlerde gördüğüm kadarıyla alt yapı sorunu mevcut. Eski yerleşim olarak adlandırdığımız noktalarda ilk görülen sorun yolların darlığı. Özellikle ulaşım noktasında büyük sorunlar yaratan bu gibi durumlar trafiği olumsuz etkiliyor. Bunlar kolay ortadan kaldırılabilecek konular olmamakla birlikte zamana yayılarak planlı şekilde ilerlenirse köklü çözümler üretilebilir. Bu konuda eğer özellikle Gölcük’ün şehir merkezinde yaşanılabilir alanlar oluşturabilirsek trafik sorunu da bir nebze de olsa çözülecek diyebilirim. Böylelikle Gölcük, ilimizin ve bölgemizin cazibe merkezi hâline gelecektir”dedi.

ÇOCUKLARIN YARIŞTIRILMASINA KARŞIYIM
Kaymakam Irmak “Çok net şekilde söyleyebilirim ki ben çocukların yarıştırılmasına karşı bir insanım. Siz 11’inci sınıf öğrencilerisiniz ve önümüzdeki yıl üniversite için sınava gireceksiniz. Şu an okuduğunuz okula gelene kadar bu tarz sınavlara da girdiniz. Öğrenci olduğunuz sürece hayatınız 2-3 saatlik sınavlara bağlanmış durumda. Özellikle eğitim konusunda başta bu konu olmak üzere sistemin değişmesini isteyen birisiyim. Eğitim sisteminde çocuklar kendi ilgi, beceri ve yeteneklerine göre, kendi hedeflerine göre bölümlere gidip orada kendilerini geliştirmeli. Bu sürecin ise okul öncesi dönemden itibaren başlaması gerek ki orada verilen eğitimler sonucunda artık yollarının ayrılması da daha kolaylaştırılmış olabilsin”şeklinde konuştu.

MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM BUNDAN GURUR DUYUYORUM
Kaymakam Irmak “Benim için duygusal bir soru çünkü söylediğim gibi meslek lisesi mezunuyum ve bundan gurur duyuyorum. Son yıllarda veliler genellikle çocuklarını yüksek puanlı okullara gönderme taraftarı. Bunun yanında olumsuz ve yanlış olduğunu düşündüğüm bir algı da var ki o da şu, meslek liseleri kimsenin gitmek istemediği bir okul olarak görülüyor. Özellikle bu problemin en etkili şekilde ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu okulların son şans olarak görülmemesi gerekiyor. Öğrenci olarak sizlere de sorumluluk düşüyor, başarılarınızla sizden sonra bu okulları tercih edecek öğrencilere yön verenler olmanızı temenni ediyorum”dedi.
ÇOCUK AİLESİ İLE GÜZELDİR
Kaymakam Irmak “İki kızım var ve biri bu sene lise giriş sınavına girdi, sonuçları ailecek heyecanla bekliyoruz. Diğeri ise ilkokul 3’üncü sınıfı tamamladı. Meslek gereği evimizle fazla ilgilenemiyoruz ama çocuklarımız konusunda her zaman fırsat yaratmaya çalışıyoruz. Zaten çocuklarımla arkadaş gibiyimdir. Onların en etkili hedefleri kendileri için yine kendilerinin koymasını isterim. Neticede çocuk ailesi ile güzeldir “dedi. 

SOSYAL MEDYA TEHLİKELİ
Kaymakam Irmak “Hem koruyorum hem koruyamıyorum diyebilirim.  Teknoloji ve internetin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlar çıktıktan sonra çocukları artık takip etmek çok zor bir duruma geldi. Dünyadan,bilişimden, teknolojiden kopuk olmalarını istemiyoruz. Lakin sosyal medya çok farklı bir olgu ve maalesef tehlikeli ve her türlü tuzağın kurulabildiği bir ortam hâline de geldi. Belki güzel anılarınızı, duygularınızı sosyal medya üzerinden paylaşıyorsunuz ama sizin bu güzel duygu, düşüncelerinizin tersine hareket eden çok değişik yapılar, tuzaklar var ve bence çağın güzelliklerini bizler kötü kullanıyoruz. Uzun zamanınızı buraya harcayıp hayattan uzaklaşıyoruz. Sanal dünyadan çıkıp gerçek dünyaya daha çok adapte olmalıyız.

YÜZ YÜZE İLETİŞİM ETKİLİ
Kaymakam Irmak “Sosyal medyadan sadece Twitter adlı aplikasyonu kullanıyorum. Vatandaşların sosyal medya aracılığı ile ihtiyaçlarını okuyorum ancak cevabı sosyal medya üzerinden değil de onları misafir ederek veriyorum. Böylelikle yüz yüze iletişimden en etkili şekilde faydalanıp onlara en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışıyorum. Kendimce bu şekilde bir yöntem belirledim. Yine Twitter üzerinden kendim içerik oluşturmaktan ziyade beğendiğim içerikleri paylaşmayı tercih ediyorum”şeklinde konuştu.

ÖNCELİĞİM YEREL BASIN 
Kaymakam Irmak “Neredeyse tüm gazetelere bakarım. Özellikle sabah ilk işim önce ilçemiz Gölcük’ün yerel gazetelerine bakmak olur. Arkasından da internet üzerinden diğer ulusal gazetelere bakar akşam eve gittiğimde ise televizyon üzerinden haber kanallarını olabildiğince takip etmeye, izlemeye çalışırım. 

EN SEVDİKLERİNİZ
Kendinizi en çok mutlu htiğiniz yer: Ailemle birlikte olduğum her yer.

En çok sevdiğiniz roman: “Yemen! Ah! Yemen!” (Mehmed Niyazi) Romanın kahramanı Yemen Savaşı’na katılan Yusuf isimli bir askerdi. Benim de büyük dedemin adı Yusuf’tu ve o da Yemen Savaşı’nda yaşamını kaybetmiş bir askerdi. O sebeple bu kitap beni çok etkiler.

En beğendiğiniz şair ve şiiri: Necip Fazıl Kısakürek “Kaldırımlar”

En beğendiğiniz sinema filmi: “Esaretin Bedeli” filmi sabrı ve umudu aşılayan bir film olarak en sevdiğim filmdir.

Dilinize en çok doladığınız şarkı ya da türkü: Mustafa Yıldızdoğan– Ölürüm Türkiye’m

Aile nedir? : “Aile, her şeydir!”

KAYMAKAM IRMAK KİM
1974’te Yozgat’ın Çekerek ilçesinde doğdum. İlk ve ortaokulu Çekerek’e bağlı Kazankaya kazasında, liseyi ise Ankara Yenimahalle’de tamamladım. Liseyi Endüstri Meslek Lisesi Elektrik ve Elektronik Bölümünde okudum. Daha sonra Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun olarak eğitim sürecimi tamamladım. Mezuniyetimin ardından İçişleri Bakanlığı kaymakamlık sınavını kazanarak 2001 yılında Kırıkkale Kaymakam Adayı olarak göreve başladım. Bir yıl boyunca  İngiltere’de dil eğitimi aldım. Kastamonu, Malatya, Aydın, Elazığ, Ankara gibi illerde görev yaptım.   

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaymakam, Irmak, ''Donanma,, Gölcük’e, sağladığı, , imkânlarla, gelişmişlik, seviyesine, ayrı, bir, hava, katıyor'',
Yorumlar
Haber Yazılımı