Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 13:19
 
KAYMAKAM KARABULUT ''ENGELLİLERE EN DUYARLI YER GÖLCÜK''
3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında Gölcük Anıtpark’ta düzenlenen törenle yoğun bir katılımla dünya engelliler günü etkinliği düzenlendi.
Yaşam Haberi
KAYMAKAM KARABULUT ''ENGELLİLERE EN DUYARLI YER GÖLCÜK''

 

1992 yılından bu yana 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bundan dolayı her yıl 3 Aralıkta tüm dünyada olduğu gibi Ülkemiz ve ilçemiz Gölcük’te 3 Aralık Dünya engelliler günü dolayısı ile Gölcük Engellerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Hasan Bat tarafından Gölcük Anıtpark’ta tören düzenlendi. Düzenlene Törene; Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, AK Parti ilçe Başkanı Çetin Seymen, CHP ilçe başkanı Fikret Gürel, Saadet Partisi ilçe başkanı Yaşar İsmail Yıldız, Gölcükspor Kulübü Başkanı Hüseyin Çardak, Gölcükspor Futbolcuları Gölcük Engellerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Hasan Bat ve çok sayda davetliler katılım sağladı.

BİZ BİR ÇOK EKİNLİK YAPIYORUZ

Tören Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ardından istiklal marşı okunarak başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten açıklamayı Gölcük Engellerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkan vekili Mevlüt Önerbay; “ 3 Aralık Dünya Engelliler günü 1992 yılında birleşmiş milletler kararıyla ilan edildi. Ülkemizde engellilerin hayatını kolaylaştırmak için birçok düzenlemeler yapılmakla beraber ancak yeterli değil. Bu bizim geleceğe yönelik umutlarımızın önünde engel değil. Bizler kararlı ve ne istediğimizi bilirsek tüm zorluklara rağmen hayatın her anlamında aktif rol alabilirsek engellilik algısını ortadan kaldırabiliriz. Bizler Gölcük olarak milletin omuzuna yük değil, milletin üzerindeki yüke üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Gölcük Engelsiz merkezimizde Başkanımız Hasan Bat önderliğinde bizler engelliler olarak birçok etkinlikler yapıyoruz. Bu çalışmalarımız devam edecektir” şeklinde ifade etti.

ENGELLERİ KALDIRMAK BİZİM GÖREVİMİZ

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer; “3 Aralık esasen bir farkındalık günüdür. Bizim engellilerimizin yaşamında, gündelik hayatında yaşamış oldukları zorlukları anlayabilmemiz, bunların farkına varabilmemiz için bir uyarı mahiyetinde bir gündür. Sadece bir gün değil yılın 365 günü engellerimizle birlikte olmak ve onların yaşamlarını kolaylaştırarak, onların önündeki engelleri ortadan kaldırmak bizim görevimizdir. Bizim hedefimiz engelsiz bir Gölcük oluşturmaktır. Aslında engelin anlayışta olduğunu söyleyebiliriz. Biz anlayıştaki engelli ortadan kardırabilirsek, engelli hemşerilerimizin neler yapabildiklerini, neler başarabildiklerini yakinen müşade ediyoruz. Yakın zaman önce Dünya Down Sendromlular Judo şampiyonasında sevgili Mehmet Can kardeşimiz bu müsabakada Dünya ikincisi olarak Gölcüğümüze büyük bir gurur yaşattı. Kendisini tebrik ediyorum. Bugün Gölcük engelsiz yaşam merkezinde engellilerimiz çeşitli eğitimler yapıyorlar. Ben burada Başkan Hasan Bat Kardeşime Teşekkür ederim” dedi.

ENGELLİLERE EN DUYARLI YER GÖLCÜK

Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut; “3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bu Çerçevede bizde bir takım etkinlikler yapıyoruz. Tabi engellilerimiz sadece bir günle anmak, birgünde onların sorunlarını gündeme getirmek, uygun düşmüyor. Biz 365 gün engellilerimizle merkezi idare ve yerel yönetimlerle ilgileniyoruz. Ayrıca bu derneklerimiz bu alanda çok ciddi çalışmalar yapıyorlar. Ben şunu açık yüreklilikle ifade ediyorum. Görev yaptığım yerler içerisinde engelli duyarlılığını en yoğun yaşandığı yerlerden bir tanesi Gölcük. Ben bu vesileyle hem belediyemize Hem Gönüllü faaliyet gösteren Dernek yöneticilerimize bu anlamda çalışan emek sarf eden bütün vatandaşlarımıza buradan teşekkür ederim. Tabiki ihtiyaçlar sonsuz. İhtiyaçlar giderdikçe yeni talepler, ihtiyaçlar doğabiliyor. Amacımız bu ihtiyaçları bir an önce bertaraf ederek, engeli önündeki bütün engelleri ortadan kaldırmaktır. Geçtiğimiz hafta içerisinde engeliler derneğimize Engelsiz Yaşam Merkezimizde bir ziyarette bulundum. Hakikaten orada engelli kardeşlerimin hepsini gördüm çok mutlu oldum. Çünkü kendi çapında bir uğraşla iştigal ediyorlardı. Zamanlarını çok iyi değerlendiriyorlardı. Aynı zamanda çok güzel ürünler çıkarmışlardı. Esasında hepimiz bir engelli adayıyız. Başımıza ne geleceğini bilemiyoruz. Bir trafik kazasında, başka bir kazada bizlerde engelli olabiliriz. Dolayısıyla bütün vatandaşlarımızın empati yapmasını istiyoruz” dedi.

Bu konuşmaların ardından DOWN  sendromlular arasında JUDO müsabakasında dünya ikincisi olan Mehmet Can’a şampiyonluk çiçeği ve hediyesini verdiler.

Fahri Haner

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAYMAKAM, KARABULUT, ''ENGELLİLERE, EN, DUYARLI, YER, GÖLCÜK'',
Yorumlar
Haber Yazılımı