Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 12:24
 
KAYMAKAM KARABULUT ''PANDEMİ DÖNEMİNDE AİLE İÇİ ŞİDDET ARTTI''
Gölcük Kaymakamlığı, Gölcük Sosyal Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programını Gölcük Sanat Galerisi’nde düzenlendi.
Gündem Haberi
KAYMAKAM KARABULUT ''PANDEMİ  DÖNEMİNDE AİLE İÇİ ŞİDDET ARTTI''

Gölcük Kaymakamlığı, Gölcük Sosyal Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslarası Mücadele Günü programını Gölcük Sanat Galerisi’nde düzenlendi. Programa Gölcük Kaymakamı  Cengiz Karabulut, Belediye Başkanı  Ali Yıldırım Sezer, Cumhuriyet Savcısı İsmail Samur ve İlçe Protokolü katılım sağladı. Gölcük Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Memnune Çiftçioğlu’nun toplantı gündemini açıklamasının ardından Kaymakam Karabulut günün anlamına değindi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE AİLE İÇİ ŞİDDET ARTTI
Kaymakam Cengiz Karabulut “Şiddet denilince sadece fiziki şiddeti anlamamak gerekiyor” Bu anlamı günde kamu oyunun dikkatini çekmek amacıyla yapılan bu çalışmada sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Maalesef son yıllarda ülkemizde kadınlarımıza yönelik şiddette bir artış meydana geldi. Tabi şunu da ifade etmekte fayda var. Şiddet denilince sadece fiziki şiddeti anlamamak gerekiyor. Kadınlarımızı toplumda hak ettiği yerin dışına itmeye çalışan uygulamalar, ekonomik anlamda kadınlarımızı baskı altında tutmak, onları hor görmek, rencide etmek, bir nevi mobing uygulamakta şiddet unsuru olarak tanımlanıyor. Şiddet hiç istemediğimiz ve arzu etmediğimiz bir şey. Toplumda çok saygın noktalarda olan, eğitim çok yüksek olan kişilerde de kadınlarımıza yönelik şiddetin uygulandığını görüyoruz.  Pandemi sürecinde aile içi şiddet arttı.  Kadına yönelik şiddet arttı. Kentli köylü eğitimli eğitimsiz çalışan çalışmayan kadınlarımızın büyük çoğunluğun yaşadığı problem. Ülkemizde kadına yönelik şiddet yüzde 4 olarak görünüyor. Kadına karşı şiddet aile içi çözülmedikçe eşitliğin olmayacağı aşikardır. Kadının korunma kanunu kabul edildi. Önemli tedbirler alındı. 

KADES’İ TELEFONLARINIZA İNDİRİN
Basından rica ediyorum KADES uygulaması  panik  butonu da diyebiliriz.  686 bin kişi indirmiş bu gün itibari ile bir milyonun üzerine çıkartmak istiyoruz. Bu rakam çok fazla değil  bilgilendirme eksiğimiz olabilir inşallah kimse kullanmaz ama telefona indirmek çok önemli  ortaya çıkacak üzücü olayların önleneceğini düşünüyoruz. Acil hatlar luzümsüz aramalar var biz bunu artık kabulleniyoruz sağladığı fayda üst noktada  protokol var eylem planı il ilçe projeler etkinlikler uygulamaya sokuldu üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz ilçemizdeki durum nedir irdeliyoruz ilçemizde Bu yıl bir kadın  cinayeti yaşanmadı bu bizim için sevindirici ama gönlümüz hiç bir yerde kadınlar öldürülmemesinden yana” dedi 

KADIN HİZMET BÜROSU
Daha sonra Klinik Psikolog Ali Ruhan Çelik konu ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi. Programın sonrasında İlçe Protokolü İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kadın Hizmetleri Bürosu’nu ziyaret ettiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAYMAKAM, KARABULUT, ''PANDEMİ, , DÖNEMİNDE, AİLE, İÇİ, ŞİDDET, ARTTI'',
Yorumlar
Haber Yazılımı