BasiskeleSanayi
Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 19:13
 
‘’KESİNLİKLE İMZALAMAYIN’’
Kadroya geçecek olan taşeron işçilerden istenen feragatname ve sulh sözleşmeleri ile ilgili konuşan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Kurumlar tarafından imzalatılmak istenen feragatnameleri sürekli işçi kadrosuna alınma durumunuz kesinleşmeden kesinlikle imzalanmayın yoksa geri dönüşü olmayan hak kayıpları yaşayabilirsiniz” dedi.
Gündem Haberi
‘’KESİNLİKLE İMZALAMAYIN’’

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, ilçe binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında kadroya geçecek olan taşeron işçilerden istenen feragatname ve sulh sözleşmeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Açıklamaya İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök ve İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehdi Kaan Günan katılım gösterdi.

İBRANAME ŞEKLİNDE BEYANLAR İSTİYORLAR

Açıklamada konuşan Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Sürekli işçi kadrosuna geçişi düzenleyen 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127’nci maddesiyle 375 sayılı KHK’ ya eklenen 23’ncü maddesinde yer alan idarelerde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesi kapsamında çalışmakta olan işçilere sürekli işçi kadrosuna geçiş hakkı verilmiştir. Bu KHK ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sürecin nasıl işleyeceğine dair usul esaslar belirlenirken, kurumlar tarafından, işçilerin kurumlara karşı açtığı işçilik ücret alacakları davalarından feragat edilmesine veya ibraname şeklinde imzalı beyanlar istenildiğini öğrendik” dedi.

BELEDİYELER SİMSARLIK YAPMASIN

Hürriyet, “696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçirilme durumu kesinleştikten sonra idare aleyhine açılan kadroya geçirilme davalarından feragat edilmesi gerekmektedir. Sürekli işçi kadrosuna geçirilme durumu kesinleşmeden mahkemelere veya icra dairelerine kesinlikle ve kesinlikle feragatname verilmemesi gerekmektedir. Belediyelerin veya kurumların bu feragatnameleri, sürekli işçi olmadan önce imzalatmak istemesi kabul edilebilir bir anlayış değildir. Ne belediyeler ne de kurumlar hangi suretle olursa olsun, feragatnameleri sürekli işçi kadrosuna almadıkları işçilerin önüne uzatamaz. Özellikle belediyelere sesleniyoruz; "simsarlık yapmayın" Taşeron lütuf değil haktır. İnsanlara engel üstüne engel koymayın” diye konuştu.

YAZILI BEYAN VERİLMESİ GEREKİYOR

İşçilere seslenen Hürriyet, “Hak kaybına uğramamak adına 2 Ocak tarihinden sonra sürekli işçi kadrosuna alınmak için yapılacak olan başvurularda ilk olarak sadece sulh sözleşmesi yapılmasının kabul edildiğine dair yazılı beyan verilmesi gerekmektedir. Bunun dışında idare aleyhine açılmış davalardan feragat edildiğine dair yazılı hiçbir belge verilmemelidir. 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçirilme durumu kesinleştikten sonra idare aleyhine açılan hangi davalardan feragat edileceğine ilişkin usul esaslar daha yayınlanmamıştır” diye konuştu.

OYUNA GELMEYİN İMZALAMAYIN

Kurumlar tarafından imzalatılmak istenen bu kapsamdaki feragatnameleri sürekli işçi kadrosuna alınma durumunuz kesinleşmeden kesinlikle imzalanmayın diyen Hürriyet, “Aksi takdirde geri dönüşü olmayan hak kayıpları yaşayabilir ve neticesinde davanızı temsil eden avukatlara, avukatlık asgari ücret tarifesi veya imzalanan avukatlık sözleşmesi gereği ücret ödemek ve yapılan tüm masrafların tarafınızdan ödenmesi zorunda kalabilirsiniz. Bu oyuna gelmeyin ve sürekli işçi kadrosuna geçmeden, feragatnameleri imzalamayın” dedi.

KOCAELİ NASİBİNİ ALMADI

İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ise, “Yaklaşık yüzde 14 olan su zammı ile karşı karşıyayız. Barajda karın yapmamasından kaynaklanan su sıkıntısı var. İzmit Yuvacık barajı geri ödemelerini bitirmiş ve zammın yapılmaması gerekiyor. AKP İstanbul ve Ankara’da suyun fiyatını düşürdü ama Kocaeli AKP’nin az da olsa güzel yaptığı işten nasibini alamadı” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘’KESİNLİKLE, İMZALAMAYIN’’,
Yorumlar
Haber Yazılımı