Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 12:34
 
KOCAELİ BAROSU AVUKATLARA YAPILAN SALDIRIYI KINADI
Kocaeli Baro’suna bağlı avukatlar İzmit’te iş yerinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaralanan Avukat Hüseyin Fener için basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadı.
Gündem Haberi
KOCAELİ BAROSU AVUKATLARA YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Geçtiğimiz Pazartesi günü Kocaeli Barosu’nun da bulunduğu Kocaeli Plaza’da yaşanan olayda bir icra davası ile ilgili görüşmeye geldiği öğrenilen Süleyman A. isimli şahıs, Avukat Hüseyin Fener’in bürosunda tartışama yaşaması sonrası, bina önünde üzerinde taşıdığı bıçak ile avukat Fener’i elinden ve karnından yaralamış olay sonrası ise kaçmıştı.  Konuyla ilgili dün Kocaeli Barosu Kocaeli Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Baro Başkanı Sertif Gökçe, eski Baro Başkanları Fahri Örengül, Cengiz Sarıbay, Tamer Solakoğlu ve avukatlar katıldı.

SALDIRI YARGIYA YAPILMIŞ DEMEKTİR
Basın açıklamasında konuşan Baro Başkanı Sertif Gökçe, “Meslektaşımıza yönelik menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, bu tür saldırıların avukatlık mesleğini yürütmemize engel olmayacağını, savunmanın susmayacağını bir kez daha yüksek sesle dillendiriyoruz. Çünkü biz avukatlar, yüzyıllardır toplumlara önderlik yapmanın, baskılara direnmenin, hiçbir gücün karşısında boyun eğmemenin, doğru bildiğimizi savunmaktan çekinmemenin haklı gururu ve azmiyle cüppelerimizi onurla ve hiç kimsenin önünde iliklemeden sırtımızda taşıyoruz.  Yargının vazgeçilmez üç unsurundan biri olan savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik saldırılar, yargıya yapılmış demektir” dedi.

AVUKATLAR UYUŞMAZLIKLARIN TARAFI DEĞİL
Avukata yönelik her türlü saldırıyı yapanlar da, bir gün kendilerinin de savunmaya ve avukata ihtiyaç duyabileceklerini asla unutmasınlar diyen Gökçe,“Yargının eşit ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı, yurttaşlarımızın hak arama özgürlüklerini temsil eden biz avukatlar, maalesef görevimizi yaparken baskı altına alınmaya çalışıldığımız, duruşma salonlarında bile şiddet gördüğümüz, sırf savunma biçimimiz beğenilmedi diye tutuklandığımız günlerden geçmekteyiz.  Avukatlar uyuşmazlıkların tarafı değildirler. Avukatın, vekil sıfatıyla takip ettiği davanın taraflarıyla özdeşleştirilerek hedef alınması, sözlü, fiili ve silahlı saldırılara uğraması asla kabul edilemez” diye konuştu.

SAĞLIK DURUMU İYİYE GİDİYOR
Gökçe, “Kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, baskı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında pes etmeyen bir meslek için, birlikte çalışmaya ve gayret sarf etmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız bulunmaktadır.  Meslektaşlarımıza ve mesleğimize yönelik saldırıların son bulduğu ve savunma makamını itibarsızlaştırmaya yönelik baskıların da kalktığı günler için hep birlikte mücadele etmeliyiz” şeklinde konuştu. Ayrıca Gökçe, Avukat Hüseyin Fener’in sağlık durumunun iyiye gittiğini, kaçan zanlı Süleyman A.’nın ise henüz yakalanmadığını söyledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOCAELİ, BAROSU, AVUKATLARA, YAPILAN, SALDIRIYI, KINADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı