Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 14:00
 
KOCAELİ'NİN SUYUNDA ÖLÜMCÜL BAKTERİ Mİ VAR?
Kocaeli, “suda ölümcül bakteri var” söylentisine İSU’dan açıklama geldi.
Sağlık Haberi
KOCAELİ'NİN SUYUNDA ÖLÜMCÜL BAKTERİ Mİ VAR?

Kocaeli, “suda ölümcül bakteri var” söylentisine İSU’dan açıklama geldi.

İSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle;
İzmit ilçesinin bazı bölgelerinde, vatandaşların iletişim kanalları üzerinden şehir şebeke suyunda ölümcül bakteri olduğu, kaynatılmadan kullanılmaması gerektiği, bu bakteri sonucu hastalıkların artış gösterdiği gibi gerçeği yansıtmayan iddialar yer almaktadır.

350 FARKLI NOKTADAN NUMUNE ALINIYOR
İSU Genel Müdürlüğü olarak, suyumuzun kalitesini korumak için ayda 350 farklı noktadan ortalama 1000 (Bin) numune alınarak Uluslararası Akredite Merkez Laboratuvarımızda ortalama 20000 (Yirmi bin) analiz ile kontrol altında tutulmaktadır. Yapılan analiz sonuçları da Kurumumuzun internet sitesi olan www.isu.gov.tr adresinden her ay düzenli olarak kamuoyu ile paylaşıyoruz.

DENETİMLER YAPILIYOR
Ayrıca, T.C. Sağlık Bakanlığı (Halk Sağlığı Başkanlığı) İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kapsamında İlimizde; 490 izleme noktasında her yıl alınan ortalama 1400 numunede İstanbul ve Kocaeli Halk Sağlığı Laboratuarlarında analizleri yapılarak tüketime verilen suyun kalitesinin denetimi gerçekleştirilmektedir.

BUNLAR YANILTICI BİLGİLER
Vatandaşlarımızın bu tür gerçekdışı ve kamuoyunu yanıltıcı bilgileri dikkate almamaları gerekmektedir. Kocaeli’mize sağladığımız şebeke suyumuzu gönül rahatlığı ile içebilir ve kullanabilirsiniz. Unutulmamalı ki "Kocaeli de su musluktan içilir”

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOCAELİ'NİN, SUYUNDA, ÖLÜMCÜL, BAKTERİ, Mİ, VAR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı