Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 14:38 Bu haber 821 kez okundu
 
‘’KOCAELİ, TÜRKİYE’DE SANAYİNİN BAŞKENTİ’’
Kocaeli Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2. Proses Emniyeti Sempozyumu, Vali Hüseyin Aksoy'un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Vali Hüseyin Aksoy “Kocaeli, Türkiye'de sanayinin başkenti diyebileceğimiz bir konuma sahip ve böylesine önemli bir kentte 13 Organize Sanayi Bölgemizin bazıları İhtisas Organize Sanayi bölgesi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bunlardan biri de GEBKİM diye adlandırdığımız Kimyacılar Organize Sanayi Bölgemizdir. Bu boyutuyla baktığımızda birçok sektör Kocaeli'nde önemli, ama kimya sektörü de bu önemli sektörlerin başında gelmektedir” dedi.
Ekonomi Haberi
‘’KOCAELİ, TÜRKİYE’DE SANAYİNİN BAŞKENTİ’’

Kocaeli Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2. Proses Emniyeti Sempozyumu, Vali Hüseyin Aksoy'un katılımlarıyla gerçekleştirildi. 
Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilen Sempozyuma;  Vali Hüseyin Aksoy'un yanı sıra Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, kurum müdürleri ve davetliler katıldı. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan sempozyum, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu ve Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul'un konuşmalarıyla devam etti. 

Vali Hüseyin Aksoy'un yapmış olduğu konuşmalarında; “Değerli katılımcılar, Proses Emniyeti Sempozyumunda sizlerle beraber olmaktan, sizlerle bu atmosferi paylaşmaktan memnuniyetimi ifade ediyor, bütün konuklarımıza hoş geldiniz diyorum. Kocaeli, Türkiye'de sanayinin başkenti diyebileceğimiz bir konuma sahip ve böylesine önemli bir kentte 13 Organize Sanayi Bölgemizin bazıları İhtisas Organize Sanayi bölgesi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bunlardan biri de GEBKİM diye adlandırdığımız Kimyacılar Organize Sanayi Bölgemizdir. Bu boyutuyla baktığımızda birçok sektör Kocaeli'nde  önemli,  ama kimya sektörü de bu önemli sektörlerin başında gelmektedir. Kocaeli'de kimya sektörüyle ilgili bazı verileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle Proses emniyetiyle ilgili düzenlemelerin en çok etkilendiği Kimya sanayi alanında Türkiye'de en önde gelen illerden biri de Kocaeli'dir. Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı alanında Kocaeli'de 280 kapasiteli raporlu tesiste toplam 21 bin 198 kişi çalışmaktadır, bu da Türkiye ortalamasının 11.85'ine isabet etmektedir. 37 tesiste yine 3 bin 631 kişi çalışmaktadır, bu da 11.40'a isabet etmektedir. Kocaeli'de teşvik belgeli yatırım verileri incelendiğinde 2001- 2018 döneminde yerli ve yabancı sermayeli firmalar tarafından Kocaeli'de gerçekleştirilmesi ön görülen teşvik belgelerine kayıtlı sabit yatırım tutarı içerisinde kimya sektörü 23 düzeyindedir.  Böylelikle Kocaeli'de kimya sektöründeki yatırımların tüm sektör yatırımları içerisinde demir dışı metaller sektörünün ardından 2. sırada olduğunu ifade edebiliriz.  Yine 2001- 2018 döneminde yerli ve yabancı sermayeli firmalar tarafından Kocaeli'de gerçekleştirilmesi ön görülen teşvik belgelerinde kayıtlı sabit toplam tutarının Türkiye gelirine oranı da 22.61'dir. Yabancı sermayeli firmaların aynı dönemde ön gördüğü sabit yatırımın Kocaeli'de gerçekleştirilmesi yerli ve yabancı sermayeli firmaların teşvik belgelerinde ön görülen sabit yatırım tutarlara oranı 9.90'dır. Bu veriler kimya sektörünün ilimiz için önemini gösterirken aynı zamanda Proses Emniyetinin  ilimiz için ne derecede önemli olduğunu ortaya koymaktadır. 
BEYAN SİSTEMİ 2017 VERİLERİNE GÖRE KOCAELİ, TOPLAM TEHLİKELİ ATIK MİKTARI AÇISINDAN, 81 İL ARASINDA 3. SIRADA YER ALMAKTADIR
Değerli katılımcılar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Atık Yönetim Uygulaması Tehlikeli Atık Beyan Sistemi 2017 verilerine göre Kocaeli, hem toplam tehlikeli atık miktarı açısından hem de kişi başına düşen tehlikeli atık açısından, 81 il arasında 3. sırada yer almaktadır. İlimizde çevrenin korunması genel başlığı altında kaynakların verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek, atık oluşumunun engellenmesi, atığın oluşması durumunda ise ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan bir atık yönetim felsefesi olan sıfır atık yaklaşımı açısından odak bir öneme sahiptir. Tehlikeli atıkların yönetimi de dahil olmak üzere tüm üretim proseslerinde kullanılan ve üretim sonucu ortaya çıkan yangın, zehirli madde salınımı gibi büyük kaza riski oluşturabilecek tüm tehlikeli maddelerle ilgili hem kaza öncesi önleyici hem de, kaza sonrası etkiyi azaltmaya yönelik hazırlıkları içeren Proses Emniyeti konusunun günümüzün yükselen bir trendi olan sanayide, dijitalleşme de dahil olmak üzere tüm yönleriyle bu sempozyumda ele alınması büyük önem taşımaktadır. Bu hem sanayicilerimiz için hem de bölgemiz açısından önem taşıyan önemli bir konunun uzman kişiler tarafından iki gün boyunca burada tartışılması hem ülkemiz açısından hem de üretim gerçekleştiren kişi ve kurumlar açısından büyük önem taşımaktadır. Bugüne kadar Türkiye'de yapılan önemli çalışmaların güncel durumlarının da tartışılacak ve önümüzdeki süreçte nelerin ne şekilde yapılması gerektiği konusunda fikirlerin ortaya konulacağı bir sempozyuma bugün Kocaeli olarak ev sahipliği yapıyoruz. 
Proses Emniyeti ile ilgili olarak Türkiye'de 2000, 2013 ve 2019 yıllarında yönetmelikler yayınlanarak, bu alandaki faaliyetler belli bir noktada disiplin altına alınmaya çalışılmıştır. En son yayınlanan yönetmeliğin de bütün boyutlarıyla burada tartışılarak, konunun bütün ilgili tarafların görüşlerinin ortaya atılacağı güzel bir çalışma olmasını diliyorum.” diyen Sayın Valimiz, sempozyuma katkı veren bütün kişi ve kuruluşlara teşekkür ederek, hayırlı olmasını diledi.
Konuşmaların ardından, konuşmacıların katılımıyla 2. Proses Emniyeti Sempozyumuna geçildi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘’KOCAELİ,, TÜRKİYE’DE, SANAYİNİN, BAŞKENTİ’’, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı